Peperomia wymagania, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Podlałaś ją?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Tak, ale nieznacznie, mam nie podlewać na razie? Generalnie wygląda jeszcze słabiej, ale może potrzebuje kilku dni?

--- 11 mar 2018, o 15:37 ---

Ale zaraz zaraz jaki to miał być żwir? Dostałam tylko o frakcji 4-8mm, ma być drobniejszy? To samo wylądowało w ziemi od draceny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Od końca, taki żwirek będzie bardzo dobry.
Jeśli korzenie były zdrowe, nie pogniłe możesz podlać obficiej. W ciągu paru dni powinny się podnieść liście, a po dłuższym czasie zacząć wypuszczać nowe przyrosty, co może trwać nawet parę tygodni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

A czy ta Peperomia przypadkiem nie ma grzyba? Pamiętam, że jak ją kupiłam to jeden liść na pewno miał taką brązową zgrubiałą tkankę, nie pamiętam czy miały je inne liście i czy zawsze miała brązowe uszkodzenia na krawędziach. Ale teraz wygląda tak jak na zdjęciach. Dzieje się tak na jednej łodydze peperomii - wszystkie liście mają albo jakby wygryzione dziury na krawędzi albo tą brązową tkankę, na dwóch innych łodygach obok poza jednym to liście są zdrowe. Przesyłam poniżej wszystkie liście z dotkniętej łodygi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Czy na tym ostatnim zdjęciu to są tylko paprochy czy coś tam się rusza? A te wygryzione miejsca na brzegach liści na pewno pojawiły się z czasem, nie było ich przy zakupie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Ubytki mogły być, ale brązowych plam nie pamiętam. Na liściach są paprochy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Peperomia jak już wiesz jest bardzo wrażliwa na przelanie. Objawiać się może w postaci plam, które jednak nie zawsze muszą oznaczać chorobę grzybową. Czasami może być to objaw zbyt suchego powietrza. Gdyby u mnie coś takiego wystąpiło jednak na wszelki wypadek odciął bym te zmiany i posypał cynamonem. Całego liścia bym nie odcinał, bo w sumie jeszcze przyda się roślinie. Odczekaj jakiś czas i zobacz czy będą ponownie się pojawiać. Jeśli będą trzeba będzie zrobić oprysk preparatem grzybobójczym. Jeśli masz suche powietrze w mieszkaniu, możesz postawić doniczkę na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Od czasu ratunku na dwa dni podniosła jej się jedna najkrótsza łodyga, ale teraz znów opadła i sflaczała, poza tym żadne nowe plamy na widnokręgu więc nie grzyb, jak sprawdzałam wilgotność to ma dość sucho. Dwie inne łodygi są dość sprężyste i wyglądają zdrowo, ale nie są w stanie się podnieść, jedna leży na kancie doniczki, druga też już się zbliża do podłoża. Hmm może powinnam dać im jakiś palik i je przymocować? Pewnie od stania wcześniej daleko od okna tak się wydłużyły, że teraz im ciężko. A i straciła dwa liście w międzyczasie, ale zdrowo wyglądające. Nie wiem o co chodzi. Jedyne co przychodzi mi do głowy to, że pies może ją szturchnął bo przez kilka dni u mnie urzędował. Spróbuję ukorzenić te dwa liście.

----11 kwi 2018, o 13:20---

Huura Norbercie wypuszcza nowe dwa listki! Chociaż w międzyczasie straciła dwa, łodygi się nie podniosły, ale jak idzie młode to chyba powinnam się cieszyć :)

Czy mogę niebawem zacząć ją nawozić? Jest już prawie 4tyg po przesadzeniu. Czy w momencie jak roślina jeszcze nie doszła do siebie to lepiej się wstrzymać?
I czy poniższy skład nawozu WE Florovitu do sukulentów i kaktusów NPK 4-8-6 będzie okey? Czy lepszy będzie WE do roślin zielonych i palm NPK 4-5-6? Bo pałeczki długodziałające do 100dni też do roślin zielonych NPK (+Mg) 13+6+10 (+3) to chyba mają jednak za dużo azotu?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I tak się zastanawiam czy pieniążek i sansewerię potraktować nawozem do sukulentów skoro ziemię mają sukulentową czy to nie ma związku? I jednak do pieniążka dać nawóz do zielonych a do sansewerii do sukulentów? Zamio pewnie też sukulentowy nawóz? Ale zamio dam odpocząć bo jest po mocnej reanimacji i wychodzi na prostą.

Znając swoją tendencję do przesady raczej będę dawać mniej nawozu niż więcej i spróbuję dawać naprzemiennie z biohumusem. Czy taki uniwersalny będzie w porządku czy lepiej tutaj też szukać do docelowej grupy roślin?

Jeszcze chciałam dopytać czy jak zdecyduję się na pałeczki (ale to pewnie bardziej dla palm, monstery itd) to już wtedy nie dodawać nawozu do wody?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Do peperomii wziąłbym nawóz do sukulentów i nawoził na przemian z biohumusem. Możesz tak robić z wszystkimi sukulentami. Wychodzi wtedy, że raz ok. na dwa tygodnie nawozem do sukulentów i tak do jesieni.
Pałeczek nie stosuję i raczej bym odradzał. Biohumus z kolei jest dobry przy reanimacji roślin, można go wtedy podlać raz, dwa razy nawet bez rozcieńczania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Dziękuję, a pieniążek też traktować jak sukulenta? I czy mogę generalnie do wszystkich roślin używać biohumusa uniwersalnego https://www.leroymerlin.pl/uprawa-i-och ... ,l389.html ? Bo widziałam też taki do roślin zielonych, do sukulentów nie widziałam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Tak, biohumus to biohumus nawet jeśli jest sprzedawany pod różnymi nazwami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Norbercie, próbowałam ukorzenić odpadnięte liście, ale wszystkie 4 zaczęły gnić. Gdzieś mi się obiło, że w przypadku peperomii ważne jest miejsce cięcia liścia. Robiłam to bez ukorzeniacza i bez przykrycia. Co byś doradził w tym temacie w przypadku tej peperomii obtusifolii?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Peperomia - uprawa, pielęgnacja

Post »

Nigdy tak nie ukorzeniałem peperomii, ale zobacz w wątku czy ktoś tego już nie robił.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”