Przędziorek - skuteczne zwalczanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Przędziorek - skuteczne zwalczanie

Post »

Jak wygląda inwazja przędziorków na siewkach i małych sadzonkach? Ktoß wcześniej pisał.
Od jakiegoś czasu co wysieję to mi pada, ja tam nic nie widzę ze szkodników,z ziemią cudowałam i dalej. Na jednym z for mi zasugerowali że mam przędziorki. Czy jest to możliwe ?
nerissa88
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 9 sie 2018, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przędziorek - skuteczne zwalczanie

Post »

Cześć:)
Dawno temu (w sierpniu) radziłam się tu co zrobić z przędziorkiem. Udało mi się wtedy kupić Envidor i spryskałam nim wszystkie rośliny (nie tylko te zarażone) dwukrotnie, w odstępie 2 tygodni. Po dziś dzień ani jednego przędziorka w domu nie widziałam, więc polecam sposób. Co prawda oprysk wszystkich roślin na raz był problematyczny, ale było warto!
PS. "oprysk" wyglądał u mnie tak, że całe roślinki były kompletnie mokre i aż z nich kapało.
Bardzo początkujący hodowca roślinek, za głupie pytania z góry przepraszam :)
szendo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 11 wrz 2017, o 07:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szkodniki w mini szklarni

Post »

Cześć,
w zeszłe wakacje zbudowałem mini szklarnie z doświetlaniem i nawadnianiem z wykorzystaniem terrarium.
Niestety ciągle mam w nim jakieś problemy jeśli chodzi o szkodniki.
Najczęściej są to przędziorki które atakują najbardziej szczypiorek, koperek, róże pustyni i inne.
Jak popsikam ortusem oczywiście przez jakiś czas jest lepiej a potem znowu masakra.

Czy możecie mi jakoś pomóc?? Już nie mam pomysłu co jest źle,
Przecież wilgotność jest bardzo wysoka, nawet próbowałem podlewać bardzo często aż zaczął pojawiać się biały nalot na podłożu a przędziorki i tak się pojawiły.

- wymiary 30x60x40cm
- jak na razie zrezygnowałem ze spryskiwaczy bo nie każde rośliny to lubią a często miałem tam karmone
- temp jaką utrzymuje to 23-26 stopni ( zależnie od pory dnia)
- nawadnianie co 2 dni
- nawilżacz powietrza utrzymujący wilgotność 60-70 procent
- doświetlanie 16h
- górny nawiew powietrza z zewnątrz
- boczny nawiew "mgły"
- wymuszony wewnętrzny ruch powietrza (wentylator dmucha w górny narożnik tak by rozdmuchiwać bokami)
- co do oświetlenia: rośliny rosną kwitną (dopóki nie zaatakuje je jakiś szkodnik)

Wrzucam zdjęcie poglądowe:
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki w mini szklarni

Post »

Kup Envidor albo Vertimec. Dwa opryski, każdy w odstępie dokładnie siedmiu dni powinno wystarczyć.
Wysoka wilgotność powietrza, która zwalcza te szkodniki to mit. Ona się dostosowują do każdych warunków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodniki w mini szklarni

Post »

Byłam dziś w ogrodniczym i zauważyłam plakat - zmienione są nazwy kilkunastu środków owadobójczych, w tym m.in. Envidor teraz będzie znany jako Sanium Przędziorki. Oczywiście przez jakiś czas sprzedawcy będą pewnie reagować na starą nazwę też.
(Podobnie z Decisem, Zato i kilkunastoma innymi produktami).

B.
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 219
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przędziorek - skuteczne zwalczanie

Post »

To w końcu ten polysect działa na przędziorka czy nie bo przędziorek to roztocz a u mnie na truskawkach jest problem z roztoczem truskawkowcem czyli szkodnikiem należącym do rodziny roztoczy tak samo jak przędziorki, tylko roztocz truskawkowiec jest mniejszy i mam dość używania środków kontaktowych którymi trzeba pryskać na dolną stronę liści i młode liście i chciał bym użyć polysectu który jest systemiczny i wytruje wszystko jeśli jest trujacy dla roztocza truskawkowca bo razem z sokami rozprowadzi się w całej roślinie. Jeśli był by trujacy dla roztocza truskawkowca to by wszystkie roztocze truskawkowce wytruł i miał bym spokój z tym szkodnikiem bo środki kontaktowe
wyniszczają tylko część roztoczy i zaraz wracają i ta walka z roztoczem trwa już 3 lata. Jeśli Polysect by zadziałał to bym się pozbył roztocza truskawkowca raz na zawsze
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przędziorek - skuteczne zwalczanie

Post »

Polysect nie zwalcza roztoczy!

Na roztocze, preparaty typowo chemiczne: Envidor, Nissorun, Vertimec, Magus.
W przypadku roślin jadalnych lepiej użyć preparatu Emulpar 940EC.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 219
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przędziorek - skuteczne zwalczanie

Post »

A jak spryskam tym 1 raz to wyzdychają jaja larwy i dorosłe roztocze
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przędziorek - skuteczne zwalczanie

Post »

Ale czym? Tym co wyżej podałem? To zależy od stopnia zaatakowania szkodników, może wystarczyć jeden oprysk, ale lepiej powtórzyć po tygodniu czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 219
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przędziorek - skuteczne zwalczanie

Post »

chodzi mi o empular teraz były jeden raz spryskane ortusem to kupie to i spryskam za tydzień bo ortus tylko na ruchome stadia tylko żebym żeczywiście pozbył się roztocza truskawkowca

Pisz poprawnie po polsku, zdania z dużej litery oraz interpunkcja/mod.
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przędziorek - skuteczne zwalczanie

Post »

Ortus u mnie w ogóle się nie sprawdził.
Edit:
Jeśli poczytasz o preparacie Emulpar, to jest na bazie oleju rydzowego. Osobniki dorosłe i larwy po jego użyciu po prostu się duszą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
eQuadoR
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 sty 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przędziorek - skuteczne zwalczanie

Post »

Skoro Emulpar jest na bazie oleju rydzowego, to można powiedzieć że taki sam efekt przyniósłby również oprysk roztworem oleju neem?
W innym temacie natknąłem się na bardzo ciekawy przepis na skuteczną walkę z przędziorkiem :tan Na tarcznika chyba też powinna zadziałać prawda?
snow0010 pisze: - 7,5 ml oleju neem dodajemy do 1 litra wody
- teraz bardzo ważne - na każdy litr wody dodajemy również 1,5 ml mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń. Dobrze użyć tutaj wersji eko bez chemii. Bez tego dodatku nie będziemy w stanie rozpuścić oleju w wodzie.
- wszystko dokładnie mieszamy i po zachodzie słońca dokładnie spryskujemy całą roślinę
No właśnie w kwestii profilaktyki to najlepiej dbać o odpowiednie warunki dla roślin... Czasami jednak to nie wystarcza.
Myślicie, że mógłbym spryskać swoje rośliny BIOSEPTEM? Faktycznie, wspomógłby jakoś moje roślinki? Pytam, bo mam ten środek u siebie w domu i zastanawiam się czy go nie użyć, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia pasożytów u moich innych roślinek.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przędziorek - skuteczne zwalczanie

Post »

W żadnym wypadku Biosept nie zabezpieczy przed szkodnikami, a zwłaszcza przędziorkami.
To co może ograniczyć, to dokładne oględziny przed zakupem oraz obowiązkowa kwarantanna nowo kupionych roślin.
A i tak to nie zawsze pomaga, bo są rośliny które uwielbiają przędziorki, a ponadto ze względu na ich mikroskopijne rozmiary larw czy jajeczek nie zawsze uda się ich zobaczyć przed zakupem. W dodatku są to szkodniki, które lubią co jakiś czas wracać.

Co do oleju Neem nie jest to preparat dostępny do handlu na terenie Polski, więc nie jest u nas dokładnie przebadany. Natomiast patrząc na zakres jego działania, co można wyczytać na zagranicznych stronach, może być jednak faktycznie alternatywą dla chemii. Osobiście na przędziorki stosuje tą ostatnią i u mnie jest skuteczna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”