Wallota spinosa.(Cyrtanthus elatus )Identyfikacja i dyskusje

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Walotta wspaniała

Post »

Jeżeli ta roślina na zdjęciu ma 7 lat, to faktycznie wygląda kiepsko. Powinna mieć wianuszek cebulek przybyszowych. Cebulka trochę za głęboko posadzona, ale to nie powinno mieć wpływy na kwitnienie. Może ma za mało słońca albo za słabo jest nawożona.
Awatar użytkownika
pestka71
50p
50p
Posty: 92
Od: 6 paź 2012, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Walotta wspaniała

Post »

:wit Ja dopiero dzisiaj doczytałam, że moja kwitnąca ''cebulka'' to walotta :shock: Do tej pory myślałam, że to jakiś amarylis lub hipeastrum, tylko coś mi te kwiaty nie pasowały. No ale to najmniejszy problem. Właśnie dowiedziałam się, że ona powinna cały czas mieć listki, a ja na początku listopada ''pracowicie'' wszystkie obcięłam! ;:223 Robię tak już od kilku lat: podsuszam, obcinam liście i do chłodnej piwniczki, a wiosną jak coś się w doniczkach zaczyna dziać na parapet. Muszę dodać,że co roku pięknie kwitnie w sierpniu, a w tym roku to kwitła nawet 2 razy ;:oj ,wiosną i w sierpniu. No i teraz pytanko do was kochani: zostawić tam gdzie jest, czy jednak przynieść do ciepełka? :?
Pozdrawiam. Ania.
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Walotta wspaniała

Post »

Skoro roślina wytrzymuje takie traktowanie i regularnie kwitnie, to możesz ją dalej zimować w piwniczce, widocznie jej to nie szkodzi.
Ale z drugiej strony ja moje walotty przez kilka lat w październiku zabierałam z balkonu i zimowałam na dość chłodnym oknie w pracy, bo w domu szkoda mi było miejsca, i regularnie kwitły, a w tym roku wiosną kilka cebul zdechło. Jak je wyjęłam z ziemi to nie miały wcale korzeni, jakby zgniły. Nie wiem czy miały zbyt chłodno, czy po prostu zdechły ze starości.
Tylko kilka mniejszych cebul zaczęło normalnie wypuszczać liście, więc przesadziłam je do nowej ziemi i teraz będę trzymać zimą jednak w cieplejszym miejscu.
Awatar użytkownika
amelia35
500p
500p
Posty: 818
Od: 16 wrz 2007, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Co to za piękny kwiat? (Vallota)

Post »

Kwiat doniczkowy, cebulowy, o długich, ciemno-zielonych liściach i dużych koralowo-czerwonych, bezwonnych kwiatach? Właśnie kończy kwitnienie...
Obrazek

Obrazek




Już wiem!!! Znalazłam w necie:

vallota speciosa:
Awatar użytkownika
bena
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 cze 2005, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: bialystok

Re: Walota okazała(Vallota speciosa)wymagania,pielęgnacja

Post »

Czy oddzielenie małych cebulek od młodej roślinki valloty trzeba robić systematycznie ?
Pozdrawiam serdecznie Bożena
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Walota okazała(Vallota speciosa)wymagania,pielęgnacja

Post »

Niekoniecznie. Roślina ta lubi mieć ciasno, więc tłok jej nie przeszkadza. Ja oddzielam wtedy, kiedy doniczka jest pełna. ;:108
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Walota okazała(Vallota speciosa)wymagania,pielęgnacja

Post »

O masz, a ja wszystkie cebulki porozdzielałam, bo myślałam, że tak trzeba. Część nie przeżyła, bo i za bardzo o nie nie dbałam ;:14 . Tylko moje są bardzo małe, chyba, że to nie walota.Obrazek
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Walota okazała(Vallota speciosa)wymagania,pielęgnacja

Post »

Barbara to raczej jest vallota. Piękny gąszcz w doniczce.
Ja jej miałam...to zapyliłam, wysiałam i teraz mam jej sporo cebulek ;)
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Walota okazała(Vallota speciosa)wymagania,pielęgnacja

Post »

No właśnie kiedyś był gąszcz, to nieaktualne już zdjęcie. Teraz cebulki są porozdzielane i nie wyglądają ciekawie. Mam nadzieję, że znów szybko się rozrosną.
Awatar użytkownika
ania3320
100p
100p
Posty: 170
Od: 31 gru 2007, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Walota okazała(Vallota speciosa)wymagania,pielęgnacja

Post »

A ja mam pytanie: wsadziłam walotte do bardzo dużej głębokiej doniczki, część cebul padła i pytanie przesadzić je do mniejszej czy zostawić?
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Walota okazała(Vallota speciosa)wymagania,pielęgnacja

Post »

Jak pisałam kilka postów wcześniej, vallota lubi mieć ciasno. W za dużej donicy większe jest ryzyko przelania, a tego nie przeżyje. ;:108
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Walota okazała(Vallota speciosa)wymagania,pielęgnacja

Post »

Valloty kwitną cudnie ;:167 Wciąż mam nadzieję, że moje obdarzą mnie kwiatami pewnego dnia.
Czytałam , że są też Valloty biało-kremowe. Czy ktoś z Was spotkał kiedyś taką Vallotę?
Lev779
100p
100p
Posty: 136
Od: 12 lis 2011, o 04:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Walota okazała(Vallota speciosa)wymagania,pielęgnacja

Post »

Niestety, nigdzie nie znalazłam kremowo-białej, ale właśnie zakupiłam 3 cebulki czerwonej i zamierzam hodować według Waszych wskazówek. Mam nadzieję, że za niespełna rok zakwitnie ;:oj
Pozdrawiam
Gosia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”