Fikus wąskolistny, wierzbolistny (Ficus binnendijkii)

Rośliny doniczkowe
adams999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 kwie 2021, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus wąskolistny, wierzbolistny (Ficus binnendijkii)

Post »

Hej,
zauważyłem że na moim fikusie przybyło sporo suchych plamek, wygląda trochę jak uszkodzenia mechaniczne, myślałem że to może od spuszczania rolet, ale teraz są po obu stronach i to na sporej ilości liści. Roślina stoi na parapecie okna wschodniego.
Oglądałem pod światłem spód liści dość długo i nie zauważyłem żeby coś się poruszało.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus wąskolistny, wierzbolistny (Ficus binnendijkii)

Post »

To nie jest efekt żerowania szkodników, stawiałbym oprócz uszkodzenia mechanicznego, popalenie od słońca. Pojawiły się w ostatnim czasie, mniej więcej od kiedy świeciło mocniejsze słońce? Zmiany są od strony okna?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
adams999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 kwie 2021, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus wąskolistny, wierzbolistny (Ficus binnendijkii)

Post »

No właśnie nie tylko od strony okna, jest też dużo takich delikatnych suchych pęknięć na liściach, a ja tej rośliny raczej nie dotykam nawet. Zawsze było ich trochę, dziś zauważyłem że ich przybyło, nie jestem w stanie stwierdzić kiedy. Jakiś czas temu roślinę przesadzałem, może wtedy coś się uszkodziło, ale byłem ostrożny. U mnie słońce świeci raczej tylko z rana do tego pokoju :)
No ale najważniejsze, że to nie szkodniki ;:138
Właściwie to jakiś czas temu zacząłem spać przy odsłoniętych roletach, może dlatego od nagłego zwiększenia dawki słońca
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus wąskolistny, wierzbolistny (Ficus binnendijkii)

Post »

Odstaw z parapetu, gdzieś na odległość około metra od okna i powinno być ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”