Pleśń, biały nalot na ziemi w doniczce

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
alkione
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 maja 2007, o 15:49
Lokalizacja: Radom - mazowieckie

Post »

Mam podobny problem z pleśnią. Tylko że u mnie pojawił się on dopiero po przesadzeniu kwiatków w nową ziemię kupiona w kwiaciarni. Sa to młode sadzonki. I jest tylko w tych doniczkach. Kwiaty podlewam zawsze wodą z filtra. Co radzcie - znów zmienić ziemię????
ALKIONE
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wydaje mi się, że w nowej ziemi są jakieś zarodniki pleśni.
U mnie pojawia się w doniczkach nowo przesadzonych roślin.
Czasami nawet na oknie zachodnim, gdzie jest zdecydowanie ciepło.

Nie mam jej na roślinach, które rosną u mnie od dłuższego czasu.

Zbieram wierzchnią warstwę, zazwyczaj to pomaga, czasami opryskam środkiem grzybobójczym.
W kupowanej ziemi różne rzeczy się trafiają. Zdarza się, że wyrastają jakieś drobne roślinki.
Awatar użytkownika
alkione
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 maja 2007, o 15:49
Lokalizacja: Radom - mazowieckie

Post »

Dziekuje za info. Pójde chyba na łąki i wezme ziemie z kretowiska i najwyzej pomieszam z piachem lub gliną dla nastepnych sadzoneczek:) Moja znajoma tak robi i kwiatuszki pieknie rosna no i nie ma takich problemow z pleśnia:)
ALKIONE
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

alkione zbierz pleśń z ziemi, jej powierzchnię poprósz lekko piaskiem i opryskaj Topsinem. :D
mamateo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 15 lis 2007, o 11:25
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post »

I ja też mam taki kłopot z roślinami, które niedawno przesadziłam do nowych doniczek- użyłam do tego świeżo kupionej ziemi i we wszystkich doniczkach pojawiła się pleśń... Co z tą ziemią??????????????? To juz nie pierwszy taki przypadek :evil:

Pleśń zdjęłam, roslinom nic się nie dzieje... Ale zauważyłam, że ta ziemia jest bardzo "twarda", tzn na wierzchu jest taka skorupka, bez pleśni, bez nalotu... dziwne.

Radzicie, żeby przesadzić?
Awatar użytkownika
alkione
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 maja 2007, o 15:49
Lokalizacja: Radom - mazowieckie

Post »

Polecono mi spryskać ziemię środkiem grzybobójczym o nazwie - KAPTAN - zobacze czy to pomoże
ALKIONE
Atena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 lip 2008, o 15:58
Lokalizacja: Wrocław

Nalot na ziemi w doniczkach

Post »

Mam pytanko. Kupiłam ziemię uniwersalną do kwiatów doniczkowych-zielonych i po jakimś czasie na jej górnej warstwie w dwu kwiatach pojawił się biały wylew-meszek, który zmienia barwę na żółtawą- co może być przyczyną, czy należy tę ziemię wymienić ( w pozostałych kwiatach nie ma tego problemu)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ten nalot to najprawdopodobniej wykwity wapienne powstające na powierzchni ziemi na skutek podlewania twardą wodą, zbierz to z powierzchni ziemi i poprósz ją piaskiem, podlej z trzy razy rośliny wodą destylowaną. :D
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Hmmm... skoro w innych doniczkach tego nie ma tylko w tych 2-ch to chyba nie jest wina wody. Nie sądzę by Aneta tylko te dwie podlewała inną wodą ;)
Niestety mam złe doświadzcenia z ziemią. Kupuję zawsze ziemię jednego producenta. Worek ten sam, nazwa ta sama a zawartość inna. Może jednak problem tkwi w ziemi?

U siebie mam bardzo twardą wodę. Podlewam zawsze odstaną i ciągle mam nalot. Machnęłam już na to ręką i po prostu co jakiś czas wywalam wierzchnią warstwę. Mam za dużo roślin by certolić się w gotowanie czy inne czary z wodą ;) Aha... i nalot też nie we wszystkich doniczkach się pojawia. Myślę, że to jednak różna ziemia po prostu. Ale na czym to polega nie wiem.

I coś jeszcze... wszystkie stojące na balkonie podlewam kranówą i... nalotu w ogóle nie ma :shock: :D A zapewniam, że ziemia taka sama (znaczy ten sam producent).
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Ja tam myślę, że ten "wylew-meszek" jak pisze Atena to po prostu rodzaj grzyba, pleśni i czasami "kwitnie" to wszystkim. Tak jak Alfa wymieniam wtedy część ziemi (ewentualnie całą) i na jakiś czas po sprawie - ale "hodować" tego zdecydowanie nie można !
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Atena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 lip 2008, o 15:58
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Slicznie dziękuję wszystkim za odzwe i odpowiedzi. Spróbuję i zbierania wierzchniej warstwy i podlewania inną wodą. Zastanawiałam się też czy wpływ może mieć to, że te 2 doniczki są bez otworów?! Pozdrawiam wszystkich Aneta :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Otwory w doniczkach muszą być w innym przypadku możesz zalać rośliny jeśli nadmiar wody jaką podlewasz nie będzie miał gdzie odpłynąć. :D
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Droga Ateno - otwory w doniczkach są bardzo ważne dla żywotności wszystkich roślin - muszą być. Tak ja Ci napisał Przemek to raz, a dwa to to właśnie jest przyczyną "psucia się" ziemi. Nawet papirus w takiej doniczce długo by nie pociągnął.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”