Pleśń, biały nalot na ziemi w doniczce

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń na ziemi w doniczce

Post »

Czy ktoś stosował nadmanganian potasu na pleśń w doniczce? Gdzieś o tym czytałam ale nie zaznaczyłam sobie gdzie: w jakiej ilości wody się rozpuszcza 1 tabletkę (100mg)?
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Pleśń na ziemi w doniczce

Post »

Czy macie jakieś złe doświadczenia z ziemią do roślin doniczkowych ?
Kolejny zakupiony worek i znowu białe wykwity , dla mnie ewidentnie pleśniowe , w doniczce ze świeżo przesadzonym kwiatkiem.

W tych smogowych czasach postanowiłam nasadzić jak najwięcej roślin filtrujących powietrze w mieszkaniu.Na korytarzu miałam dużo zielistek chciałam je wprowadzić do mieszania , porozsadzałam i właśnie w nich mam teraz pleśń.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pleśń na ziemi w doniczce

Post »

Odkąd zaczęłam używać Astvitu problem pleśni i śmierdzącej ziemi po podlaniu minął, używam go już pół roku i nie zrezygnuję, też używam przy sianiu nasion i nie mam problemu z pleśnieniem.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Pleśń na ziemi w doniczce

Post »

Nie znam ale poszukam informacji.Na razie rzuciłam okiem wygląda obiecująco.
A można stosować do roślin jadalnych ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pleśń na ziemi w doniczce

Post »

Jak najbardziej można bo jest naturalny. Stosuję go i do ozdobnych i jadalnych :)
vonderly
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 paź 2017, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń na ziemi w doniczce

Post »

Ostatnio zauważyłam pleśń na palmie, co mogło być powodem jej pojawiania się? Palma chamaedorea elegans, siedzi w ziemi do roślin tropikalnych i nie jest podlewana częściej niż raz w tygodniu. Od czasu do czasu spryskuję ją wodą. Latem ją przesadziłam, oczyszczając całą wcześniejszą ziemię przez problem z ziemiórkami (lecz jej chyba nie zaatakowały bo w ziemi nic nie znalazłam).
Taki sam problem mam z hederą, tam białego nalotu jest więcej. Czym najlepiej się tego pozbyć?
Obrazek

Obrazek
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń na ziemi w doniczce

Post »

Ja bym przesadziła w nową ziemię (albo jeśli pleśń występuje tylko w wierzchniej jej warstwie to bym tylko ją delikatnie zebrała tak ok. 3 cm) i na wierzch posypała piaskiem (najlepiej takim ze sklepu zoologicznego) ok. 0,5 - 1 cm warstwą - ja tak robię, ale może niech wypowiedzą się jeszcze inni. Czytałam też, że niektórzy posypują cynamonem lub pokruszonym węglem (takim z apteki) - posiadam jedno i drugie tak w razie czego jakby na piasek też wchodziła pleśń, ale póki co w mojej palmie jest ta warstwa piasku od roku i jest ok. I zdecydowanie rzadziej ją podlewaj.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pleśń na ziemi w doniczce

Post »

Zmieniłam ziemię i na razie spokój z pleśnią. Swoją drogą - ciekawe, że trudno mi trafić na ładną, zdrową ziemię w sklepie. Wypróbowałam już tyle różnych i nadal nie znalazłam tej idealnej, zdrowej.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pleśń na ziemi w doniczce

Post »

To nie jest najczęściej kwestia ziemi, ale podlewania i ewentualnie stanowiska. Pleśń się pojawia przy przelewaniu podloża i zacienionym stanowisku. Np. u mnie pojawia się od czasu do czasu na wysoko postawionych doniczkach. Staraj się, żeby wierzchnia warstwa ziemi delikatnie przesychała przed kolejnym podlaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pleśń na ziemi w doniczce

Post »

Otwieram worek nowej, kupnej ziemi, a tak już pleśń i mech w środku.
I co na to poradzić?
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pleśń na ziemi w doniczce

Post »

Nigdy nie natrafiłem na pleśń w kupionej ziemi, niezależnie od producenta.
Są preparaty odkażające podłoże, ale stosuje się je w rolnictwie.
Jeśli chodzi o rośliny doniczkowe rozwiązaniem może być za każdym razem po przesadzeniu podlaniem preparatem grzybobójczym i ponowienie po tygodniu. A później zapewnienie dobrej wentylacji wokół rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kwiatolek
50p
50p
Posty: 50
Od: 28 paź 2017, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pleśń na ziemi w doniczce

Post »

Miałam pleśń w doniczkach. Powodem była niedobra ziemia. Już nie pamiętam teraz producenta, ale to jeden ze znanych. Od razu po otworzeniu worka ziemia pachniała tak sobie niezbyt przyjemnie. Po posadzeniu roślin i nasion szybko w doniczkach zaczęła się pojawiać biała pleśń. Uprawiam rośliny od wielu lat i kiedyś kupowana ziemia była lepsza lub gorsza, ale nigdy mi nie pleśniała w domu. Ostatnio byłam zadowolona z ziemi do paproci Kronen. Ziemia lekka, nie było kłopotu z pleśnią.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

pleśniejąca ziemia

Post »

Kupiłam worek ziemi w sklepie ogodniczym , użyłam jej w domu do kwiatków doniczkowych.Wszędzie pojawiły się pola pleśni.Jest jakiś patent aby pozbyć się tej pleśni czy muszę wszystko wyrzucić i przesadzić jeszcze raz ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”