Pleśń, biały nalot na ziemi w doniczce

Rośliny doniczkowe
grzesio764
100p
100p
Posty: 138
Od: 8 sie 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Płocka

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Nie czekaj tylko przesadzaj, ja zrobiłem to zaraz po zakupie czyli ok. 3 tyg. temu, echeveria wypuszcza nowe liście. Po przesadzeniu nie podlewaj do wiosny.
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Walczę z kropidlakiem :( Zastosowałam się do porad z forum, ale czy to jest oprószenie piaskiem? Czy taka warstwa wystarczy, czy jest za gruba? Czy piasek ma całkowicie pokryć ziemię?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Nie zawsze danie piasku jest dobrym rozwiązaniem. Lepszym będzie zebranie wierzchniej warstwy ziemi, zrobienie oprysku preparatem grzybobójczym, albo nawet również podlanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Nie ma się co zastanawiać nad zastosowaniem chemii. Wdychanie zarodnikow kropidlaka może skończyć się bardzo poważną chorobą.
Martyna90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 maja 2019, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewko Bonsai - Biały nalot, żólte liście

Post »

Witam! Mam mały problem z drzewkiem Bonsai. Pojawia się biały nalot na powierzchni ziemi. Już raz usunęłam jedną warstwę ale nalot odrósł ponownie po kilku tygodniach. Czy jest to pleśń? Niektóre liście są pokryte takimi jakby białymi kropkami. Dodatkowo część liści żołknie/brązowieje. Dosyć mocno zrzucało liscie jakieś 4-6 tygodni temu, teraz już jest pod kontrolą. Na plus jest to że wyrastają młode listki. Roślina jest podlewana raz na 7-8 dni. Stoi przy oknie, gdzie jest dużo światła. Kilka razy podlałam ją nawozem uniwersalnym. Pęd drzewka przy podstawie wydaje się być cały czas wilgotny, czy to normalne?
Drzewko było kupione w tamtym roku w listpoadzie w markecie ogrodniczym.

https://www.dropbox.com/sh/90zfvb99m365 ... ZC4ga?dl=0

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Martyna
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Wyjątkowo parszywe, torfowe podłoże. Moim zdaniem trzeba przesadzić do specjalistycznego do bonsai.

B.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Czyli albo do akadamy - z tymże przy tym podłożu trzeba mieć jakieś doświadczenie. Albo do nawet ziemi uniwersalnej i dodatkowo wymieszanej ze żwirkiem albo perlitem. Drzewku trzeba zapewnić oczywiście jasne stanowisko na parapecie oraz cyrkulację powietrza. Nie podlewaj też cyklicznie (podłoże może przesychać w różnym okresie czasu), a staraj się utrzymać cały czas umiarkowanie wilgotne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ewa B
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 maja 2019, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pleśń w doniczkach z surfiniami

Post »

Mam problem z kwiatami na balkonie. Około miesiąc temu zasadziłam surfinie. Zaczęły ładnie kwitnąć. Wczoraj zauważyłam na ziemi żółte wykwity, jakby grudki. Raz podlałam kwiaty nawozem przeznaczonym do surfinii. Co to może być? Czy to pleśń? Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pleśń w doniczkach z surfiniami

Post »

To są wykwity soli wapnia - masz za twardą wodę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Euronymous
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 lis 2020, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Biała ziemia

Post »

Dzień dobry wieczór :)

Czy mogę prosić o pomoc w zakresie - co tu się wydarzyło na ziemii moich roślinek i co można (trzeba?) z tym zrobić ?

Obrazek

Obrazek

Z góry dziękuję. :)
Ostatnio zmieniony 19 lis 2020, o 23:05 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Za duże zdjęcia, zmniejszyłem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Pleśń i widzę że podlewasz zbyt twardą wodą.

Trzeba bezwzględnie wymienić całkowicie podłoże, oczyszczając na ile się da bryłę korzeniową.

Poczytaj wątek poświęcony gruboszowi: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 0&t=104898

Sukulenty wymagają bardzo przepuszczalnego podłoża, mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:2. W przypadku reszty roślin wystarczy mieszanka w proporcji około 3 :1. Doniczka musi mieć odpływ oraz drenaż z keramzytu.

Pleśń się również pojawia wskutek złej cyrkulacji powietrza, mocno wilgotnych pomieszczeniach.

Do podlewania używamy wyłącznie miękkiej wody, można ją uprzednio przegotować, używać filtrowanej albo mieszać z wodą destylowaną tak pół na pół.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Verdigris
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 mar 2021, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Aloes: pleśń na dnie doniczki

Post »

Dzień dobry forumowiczom.

Zarejestrowałem się, żeby poprosić o opinię. Szukałem w googlu odpowiedzi, podejrzewam, że coś znalazłem, ale nadal wolę doprecyzować.

Na jesieni rozmnażałem aloesy i zgodnie z tym co przeczytałem, przezimowały sobie one na parapecie, bez podlewania. Zżółkły trochę, ale winię za to dość duże nasłonecznienie. Niedawno zeszły z parapetu i odzyskały kolor i turgor.

Niemniej jednak, przypadkiem zauważyłem pod doniczką coś takiego:
Obrazek

Na chłopski rozum - pleśń. Tylko skąd?

Aloesy były sadzone jak każe sztuka, w luźnej ziemi dla sukulentów z warstwą drobnego keramzytu na dnie, ze świeżych worków prosto z ogrodniczego. Ponadto absolutnie nie były przelane wodą.

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to jakieś zarodniki pleśni w keramzycie, ale wolę skonsultować z ekspertami.

W razie co, planuję potem przesadzenie do większych doniczek z większymi otworami.

Dzięki za wskazówki!
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes: pleśń na dnie doniczki

Post »

Po pierwsze rozmiar doniczki dobieramy do rozmiaru bryły korzeniowej, więc większe doniczki nie koniecznie będą potrzebne.

Po drugie... jesteś pewien, że to nie włośniki? Bo trochę słabo na zdjęciu widzę :oops: .


Na twoim miejscu natychmiast wyjęłabym roślinę z doniczki, oczyściła starannie korzenie i posadziła do nowej doniczki (można przesuszyć korzenie 1 dzień na powierzchni, żeby ranki podeschły). Jeżeli po wyjęciu rośliny okaże się, że to faktycznie pleśń to doniczę najlepiej wyrzucić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”