Pleśń, biały nalot na ziemi w doniczce

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pleśń na ziemi w doniczce

Post »

To nie jest najczęściej kwestia ziemi, ale podlewania i ewentualnie stanowiska. Pleśń się pojawia przy przelewaniu podloża i zacienionym stanowisku. Np. u mnie pojawia się od czasu do czasu na wysoko postawionych doniczkach. Staraj się, żeby wierzchnia warstwa ziemi delikatnie przesychała przed kolejnym podlaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pleśń na ziemi w doniczce

Post »

Otwieram worek nowej, kupnej ziemi, a tak już pleśń i mech w środku.
I co na to poradzić?
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pleśń na ziemi w doniczce

Post »

Nigdy nie natrafiłem na pleśń w kupionej ziemi, niezależnie od producenta.
Są preparaty odkażające podłoże, ale stosuje się je w rolnictwie.
Jeśli chodzi o rośliny doniczkowe rozwiązaniem może być za każdym razem po przesadzeniu podlaniem preparatem grzybobójczym i ponowienie po tygodniu. A później zapewnienie dobrej wentylacji wokół rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kwiatolek
50p
50p
Posty: 50
Od: 28 paź 2017, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pleśń na ziemi w doniczce

Post »

Miałam pleśń w doniczkach. Powodem była niedobra ziemia. Już nie pamiętam teraz producenta, ale to jeden ze znanych. Od razu po otworzeniu worka ziemia pachniała tak sobie niezbyt przyjemnie. Po posadzeniu roślin i nasion szybko w doniczkach zaczęła się pojawiać biała pleśń. Uprawiam rośliny od wielu lat i kiedyś kupowana ziemia była lepsza lub gorsza, ale nigdy mi nie pleśniała w domu. Ostatnio byłam zadowolona z ziemi do paproci Kronen. Ziemia lekka, nie było kłopotu z pleśnią.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

pleśniejąca ziemia

Post »

Kupiłam worek ziemi w sklepie ogodniczym , użyłam jej w domu do kwiatków doniczkowych.Wszędzie pojawiły się pola pleśni.Jest jakiś patent aby pozbyć się tej pleśni czy muszę wszystko wyrzucić i przesadzić jeszcze raz ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
ewa2105
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 cze 2015, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: pleśniejąca ziemia

Post »

Jeżeli pojawiła sie pleśń to znaczy że rośliny mają za mokro albo nie dobrą wodą są podlewane.Ewa
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: pleśniejąca ziemia

Post »

Zmieszaj te ziemię z piaskiem, przynajmniej wierzchnią warstwę, by była luźniejsza i cyrkulowało powietrze.Bardzo możliwe, że zbyt mocno podlałaś rośliny, albo masz słabą wentylację w mieszkaniu, Czasem o tej porze roku tak jest, podłoże leży długo w niektórych sklepach, zapakowane w szczelny woreczek i zaczyna się jakiś proces rozkładu, czy coś podobnego.Powąchaj, wtedy w woreczku wyczuwa się zapach pleśni i takiej lepiej nie używać do doniczkowych.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: pleśniejąca ziemia

Post »

Nie to nie ten przypadek.Nie podlałam zbyt wiele.W czterech doniczkach to samo.Mam w domu dziesiątki kwiatów w doniczkach.Pleśń jest tylko w tych nowoprzesadzonych.A ponieważ to nie pierwszy raz z tą ziemią ze sklepu zdarzyło mi się to pomyślałam , że może da się ją jakoś wygonić.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Najlepszym rozwiązaniem będzie podlanie środkiem grzybobójczym, np. Amistar. Przy dużej ilości kwiatów w domu warto też zainwestować w płyn Desogerme, to spory wydatek rzędu 70-80zł za litr, ale jako dodatek do podlewania stosuje się 200g na 1000 litrów , zabija grzyby i większość patogenów, również wirusowych i bakteryjnych. :uszy
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Nie używam chemii.Szukam jakichś naturalnych metod wyeliminowania pleśni z doniczek.Tym bardziej że w tej chwili problem dotyczy doniczek z pietruszką posadzoną dla natki zielonej.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Jak miałam problem z pleśnią to tą górną warstwę ziemi zebrałam i posypałam piaskiem ze sklepu akwarystycznego - tak ok. 0,5 cm. Teraz gdy coś sieję to od razu sypię na wierzch piasek ok.1 mm, po pikowaniu również - u mnie się sprawdza. Czytałam, że niektórzy tu na forum sypią też cynamonem - takim spożywczym, spryskują wodą utlenioną, nadmanganianem potasu, pokruszonym węglem - z apteki. Ja stosowałam to pierwsze i drugie ale tylko raz - jak dostałam nowe roślinki doniczkowe, w których były śladowe ilości pleśni - roślinkom nic nie jest, a pleśń po zebraniu i dodatkowym przesuszeniu podłoża nie pojawiła się ponownie (odpukać!!!)- czekam na wiosnę by je przesadzić w nowe podłoże.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Pleśń ,biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Dzięki Ninia , cynamonu nie próbowałam zaraz posypuję.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
scrupless
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 cze 2015, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Begonia - nalot na ziemi

Post »

Witam wszystkich,
zwracam się o pomoc - mam w domu od niedawna kilkanaście kwiatów doniczkowych. Wszystkie po zakupie przesadziłam do nowej ziemi ( dobrej jakości ). Niestety w begoniach ( mam dwie sztuki kupione w różnych miejscach) na ziemi pojawia mi się dziwny nalot. Najpierw myślałam że to pleśń i ponownie je przesadziłam do innej ziemi, ale znowu mam naloty, tym razem białe. Czy to jest normalne? Co więcej, na całusku zauważyłam ten sam problem. Pomóżcie proszę bo nie wiem czy to składniki mineralne wychodzą na wierzch czy jest jakiś inny problem :cry:

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”