Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Ewamea
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 maja 2021, o 01:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Palma Areca

Post »

Co mogę zrobić z moją palmą, która od dwóch tygodni zaczyna żółknąć?
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Palma Areca

Post »

To nie jest Areka tylko Kencja.

Na pewno trzeba przesadzić do właściwego przepuszczalnego podłoża, czyli mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 3:1. Na dno drenaż z keramzytu, a doniczkę postawić na podstawce, nie może stać w osłonce.
Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni, jeśli będą jakieś pogniłe trzeba je odciąć,a resztę bryły korzeniowej posypać sproszkowanym węglem.

Liście z największą ilością plam do odcięcia.
Na koniec dobrze zrobić oprysk Topsinem.

Sprawdź czy nie ma szkodników, chociaż wg mnie to od przelania - nieprawidłowe podłoże, wsadzenie doniczki do osłonki oraz pewnie zbyt częste albo zbyt obfite podlewanie.
Przed kolejnym podlaniem wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ewamea
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 maja 2021, o 01:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

(Na etykiecie jest nazwa Areca) :)
Dziękuję za odpowiedź. Nadmienię jeszcze, że palma zaczęła żółknąć kiedy wilgotną szmatką powycierałam jej liście z kurzu..
Przesadzę ją jeszcze dziś i zastosuję się do i instrukcji i zobaczymy co się zadzieje .
Dziękuję :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jeśli przetarłaś wilgotną szmatką moczoną tylko w samej wodzie bez dodatku jakiegoś nabłyszczacza, to tylko zbieg okoliczności.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry, zwracam się kolejny raz o pomoc do Ciebie Norbercie, bo chyba tylko Ty tutaj odpowiadasz i posiadasz ogromną wiedzę odnośnie hodowli roślin.
Zastanawiam się czy te żółte kropeczki na liściach, które pojawiły się także na młodych, wschodzących liściach to w dalszym ciągu grzyb?!
Był oprysk preparatem grzybobójczym, potem dodatkowo jeszcze podlałam, znów oprysk czosnkiem i nie wiem czy ta choroba grzybicza dalej postępuje i roślina jest już spisana na straty? Napisałam do sprzedawcy, odpisali że moja kencja jest zupełnie zdrowa, tylko brakuje jej składników odżywczych. Nie wiem, może będę upierać się przy zwrocie pełnej kwoty, a ją odeślę. I kupię w nowym miejscu. Już sama nie wiem co zrobić. Może za dużo słońca. Stoi w sąsiedztwie okna zachodniego. Bez firan. Czasem padają w ciągu dnia mocniejsze promienie. Zastanawiam się czy to może być poparzenie? Chodzi mi o te żółte kropeczki, bo te brązowe to chyba grzyb?
Stoi w pobliżu innych roślin i stykała się z draceną. Zastanawiam się czy ten grzyb może przejść na inne rośliny? Czy na dracenie to poparzenie słoneczne?
Pozdrawiam serdecznie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam serdecznie, chciałam kupić nową kencję i tak udało mi się znaleźć w internecie taki oto egzemplarz. Zastanawiam się czy roślina jest zdrowa. Otrzymałam zdjęcia. Zastanawiają mnie te poprzycinane liście oraz widzę, że u dołu są chyba dwa liście uschnięte. Nie wiem czy zaryzykować. Generalnie marzę o zerowej roślinie, żeby znów nie musiała się męczyć z grzybem. Tą którą mam obecnie chce zwrócić, bo sklep się zgodził.
Pozdrawiam.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ucięte końcówki liści, mogłyby świadczyć o suchym powietrzu, ale liść z drugiego zdjęcia to raczej nie od tego i być może roślina była przelana, co w podłożu produkcyjnym nie jest trudno. Oczywiście oceniam to tylko na podstawie zdjęć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Czyli roślinę można zakupić? Wysłałam do nich prośbę o zdjęcia innych egzemplarzy, ale jakoś ciężko się z nimi dogadać. W końcu wysłali mi zdjęcia, się są to dokładnie takie same.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tak jak napisałem, szkoda że nie ma zdjęć przed ucięciem końcówek liści. Samo przycięcie może świadczyć, że palmy są u nich już od jakiegoś czasu, więc albo mają zbyt suche powietrze albo została przelane. Niech zrobią Ci zdjęcie korzeni.
Nie podoba mi się liść z drugiego zdjęcia, to może być od przelania. Teoretycznie mogłoby być po prostu ze starości, ale żeby jeszcze u sprzedawcy?
Z drugiej strony reszta liści wygląda całkiem w porządku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

No właśnie nie mogę się z Nimi dogadać. Ciężki kontakt. Myślisz, że jeżeli została przelana, te te liście na dole mogły mieć grzyba?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Sytuacja nie jest wg mnie jednoznaczna.
Wiesz jak to jest tam, gdzie sprzedają dużo roślin i gdy one są już od jakiegoś czasu od dostawy. Zwykle nie mają super warunków oraz nikt specjalnie koło nich nie lata. Czas w takiej sytuacji działa na niekorzyść kondycji roślin.
Przelanie nie musi od razu oznaczać infekcji grzybowej, mogą to być tylko objawy suchego powietrza.
Jeśli masz utrudniony dostęp do sprzedawcy, to ja bym poszukał innego. Jeśli kupujesz przez Allegro to poszukaj takiego z jak najlepszą ilością ocen pozytywnych, czyli supersprzedawcy. Takim zależy na tym statusie i zwykle nie można mieć do nich zastrzeżeń.
Jak poza Allegro, to pozostaje kwestia dobrego kontaktu, dobry sprzedawca na życzenie kupującego powinien dostarczyć bez problemu więcej zdjęć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

No właśnie znalazłam na Allegro, ale widzę, że swoją stronę internetową też mają. Zobaczymy czy teraz mi doślą więcej zdjęć. Z tą kencją to ciężko. Mało kto ją ma na sprzedaż, albo z kolei zbyt droga jak dla mnie. Ale dzięki wielkie Norbercie za dobre rady :)
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

A ja się uparłam, że chcę mieć palmę w salonie i postawiłam na kencję, bo niby najmniej problematyczna. A tu już od otrzymania mam problemy. ;:223
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”