Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wszystko z palmą jest na tą chwilę w porządku.
Czas rozwijania się liścia uzależniony jest od warunków uprawy. Jeśli palma będzie regularnie nawożona (od przesadzenia musi minąć kilka tygodni), właściwą dawkę światła, to liść powinien się rozwinąć w ciągu paru tygodni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Patrycjaaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 kwie 2020, o 18:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.
karma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 kwie 2020, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kentia howea forster - brązowe końcówki rozchodzące się na dalszą część liścia

Post »

Witam,

pierwszy raz mam palmę i jak do tej pory dobrze się trzymała. Stoi jakieś 2m od południowego okna, podlewana raz w tygodniu obficie. spryskuje ja również ostatnio.
Niestety zauważyłam, że zaczęło jej coś dolegać. Mianowicie pojawiły się brązowe zabarwienia, najbardziej itnesywne brązowe na końcach liści które rozchodzą się w stronę palmy blednąc i stapiając się powoli z ich zielonym kolorem. na niektórych sięga to do połowy listków podłużnych.

Czy ktoś ma sugestie jak mogę jej pomóc?
Mam problem z zaladowaniem zdjęć, ale postaram się to zrobić jutro.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zacząć od lektury tego wątku, do którego przyniosłem Twój post.
Skup się na prawidłowym podłożu, stanowisku i podlewaniu.

Mogę wstępnie jednak założyć, że ma nieprawidłowe podłoże, jest zbyt często, zbyt obficie podlewana i stoi za daleko od okna. Została przelana i wdała się infekcja grzybowa.

Następnym razem proszę uprzednio korzystać z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
PaRaDzIqS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 kwie 2020, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Moją Kentię zakupiłem rok temu.
Pierwszy mój błąd - nie przesadziłem z ziemi w której była.
Drugi - doniczkę w której była podczas zakupu (plastikową) wrzucłem dodatkowo do osłonki (wywierciłem w niej wprawdzie dziury od spodu aby woda mogła spłływac na podstawkę, dodatkowo doniczka miała około 5 cm przestrzeni w osłonce) - cyrkulacja powietrza chyba nie była zbyt duża.
W ciągu tego roku z powodu obsuszenia usunałem jeden liść, przybyło około 2-3.
Z tego co widzę wciąż pojawiają się nowe (nie wiem czemu dwa które rosną mają przeschnięte końcówki - być może chodzi o wilgotność powietrza, ale czy okolo 50% to jest az tak zle?)
Ogólnie niektore liscie nie sa "idealne". Widać na nich przebarwienia, niektore posiadaja suche koncowki. zauwazylem tez ze doniczka "sklepowa" jest juz chyba za mala - korzenie powoli wychodzą od spodu. (doniczka ma 25 cm wysokości)
Postanowilem walczyć o roślinkę i "zrobić jej dobrze".

1. Chcialbym ją przesadzić do większej doniczki, typowo palmowej - wysokość 30 cm będzie odpowiednia ?
2. Kupię odrazu ziemię do palm i wymieszam ze żwirkiem - 3:1
3. na dol doniczki wsypie warstwę keramzytu
4. zraszam swoją Kentię co drugi dzien - kontynuować to ?
5. podlewam okolo 0.7 litra co okolo 7 dni

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Opisz warunki uprawy i pielęgnacji, takie jak stanowisko - odległość od okna oraz nawożenie - jaki nawóz, jak często)
Natomiast co ja widzę, to palma oczywiście wymaga przesadzenia. Kup normalną palmówkę - w marketach budowlanych dostaniesz takie z terakoty. Na dno drenaż z keramzytu. Podłoże, jak napisałeś mieszanka ziemi do palm i żwirku w proporcji ok. 3:1. Wielkość doniczki dobierasz wg wielkości bryły korzeniowej zostawiając około 2 cm luzu, a nie na oko.
Po przesadzeniu odczekujesz miesiąc i aż do jesieni co każde podlewanie dajesz nawozu do palm albo do roślin zielonych zgodnie z etykietą. Nawóz ma być mineralny, czyli żaden Biohumus.
Podlewanie, w sezonie utrzymujesz umiarkowanie wilgotne podłoże, w okresie jesienno-zimowym pozwalasz przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża. A nie cyklicznie i to jeszcze z aptekarskim odmierzaniem. Podłoże przesycha w różnym czasie w zależności od warunków otoczenia, nasłonecznienia, temperatury czy pory roku.
Obsychać końcówki liści będą i z tym musisz się pogodzić - mieszkanie to nie naturalne warunki. Ani nie oranżeria czy szklarnia.
Stanowisko nie dalej, niż około 1,5 od okna w zależności od wystawy.
Spryskiwanie liści nic nie daje oprócz zmycia kurzu. Jeśli w sezonie grzewczym spada radykalnie wilgotność powietrza, musisz zainwestować w nawilżacz. Około 50 - 60% wystarczy dla kencji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
PaRaDzIqS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 kwie 2020, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Odległość od okna około 3-4 metry (duże okno, wschodnie), w godzinach porannych promienie dochodzą do palmy.

Nawóz -> https://agrecol.pl/produkt/nawoz-do-palm-juk-i-dracen/ - myślę, że średnio około 1 raz na miesiąc.

W takim razie muszę wyciągnąć delikatnie palmę z tej doniczki, sprawdzić jak duża jest bryła, dodać +2 cm i polecieć do Leroy po jakąś ceramiczną palmówkę.

Z tym podlewaniem to właśnie miałem problem, bo niby zawsze sprawdzałem palcem powierzchnię i ona była taka jakby lekko wilgotna, a mimo to po podlaniu około 1 litrem wody, podstawka pozostawała sucha.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Stanowisko, za daleko od okna. W takiej odległości możesz trzymać co najwyżej sztuczne kwiatki.
Przestaw, jak napisałem wyżej.
Nawóz do wywalenia. Patrz na skład NPK, 1:0,5:1% i to jeszcze raz na miesiąc... Palma głoduje, stąd jasne przebarwienia na liściach. Kup mineralny, gdzie NPK masz po kilka %. Częstotliwość, jak napisałem wyżej.
To jest drzewo, potrzebuje porządnego nawozu, a nie "brudnej" wody.
Podlewanie, podstawka nie musi być mokra. Im większa doniczka tym ostrożniej z podlewaniem. Lepiej nie lać aż do wypłynięcia na podstawkę, choć to zależy od przepuszczalności podłoża.
Z kolei, jak w podłożu nie masz rozluźniacza tylko samą ziemię, wtedy woda może nie wypłynąć na podstawkę tylko gromadzić się w podłożu na dnie doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
PaRaDzIqS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 kwie 2020, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję. Będę działał w temacie.
AnnMar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 kwie 2020, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Palma bardzo szybko marnieje - jak możemy jej pomóc?

Post »

Dzień dobry, z góry ślicznie dziękuję za pomoc.

Palmę kupiliśmy 18.marca br.
W pierwszym tygodniu kwietnia zaczęła nam się przechyla i niektóre liście zaczęły zmieniać kolor na ciemnozielony.
Przesadziliśmy ją ok. 10 dni temu. Donica jest wykonana z terakoty, konkretnie taka: https://www.obi.pl/doniczki-na-zewnatrz ... /p/4361242 . Użyliśmy ziemi do palm (dwóch worków po 5 l), którą zmieszaliśmy z perlitem. Na dno uprzednio wysypaliśmy keramzyt. Podlaliśmy 0.8 l wody i dodaliśmy trzy nakrętki biohumusu.
(przy przesadzaniu sugerowaliśmy się opisami jak to najlepiej zrobić zamieszczonymi na tym forum).
Drugi raz po przesadzeniu podlewaliśmy wczoraj, znów ok. 0,8 l odstanej wody.

Niestety palma dalej ciąży ku ziemi. I wysycha. Zdjęcia w załącznikach.
Słońce dochodzi do niej z balkonu, ale dopiero w godzinach popołudniowych. W mieszkaniu jest bardzo sucho - wilgotność poniżej 30% :( i bardzo ciepło (ok. 24 stopni C). Dzwoniliśmy do spółdzielni, trudno coś tu wskórać.

Bardzo się martwię. Proszę o pomoc.
Pozdrawiam, Anna

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Na pewno to stoi za daleko od okna. Jaka to wystawa?
Druga sprawa, zbyt suche powietrze w stosunku do wysokiej temperatury. Jeśli masz zbyt ciepło po prostu uchylaj okno - przecież na zewnątrz masz kilkanaście stopni ciepła...
Kolejna sprawa, po przesadzeniu przez 3 - 4 tygodnie nie nawozimy żadnym nawozem. Poza tym Biohumus to się nadaje do nawożenia jakichś ziółek, a nie palm. Powinno się nawozić nawozem mineralnym do palm albo roślin zielonych.
Ale akurat większym problemem jest to, że weszła infekcja grzybowa. Może palma była już zarażona przed zakupem, a może doszło do uszkodzenia korzeni podczas przesadzania.

O ile obecna doniczka jest większa od bryły korzeniowej?

Odetnij oba zarażone liście i zrób oprysk preparatem grzybobójczym.

Palma może się przechylać z dwóch powodów, albo wychyla się do światła - za daleko od okna, albo są uszkodzone korzenie i nie są w stanie utrzymać palmy w podłożu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AnnMar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 kwie 2020, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Okno ma wystawę zachodnią. Bryła korzeniowa nie jest bardzo duża, doniczka jest od niej sporo większa. Nie wydaje mi się, abym uszkodziła bryłę podczas przesadzania, bo zachowywałam się bardzo ostrożnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tak duża palma powinna mieć proporcjonalny system korzeniowy. Jeśli system korzeniowy jest słabo rozwinięty znaczy się została przelana.
Druga sprawa nie powinno się sadzić do dużo większej doniczki. Ja bym przesadziłbym do odpowiedniej wielkości doniczki i sprawdź stan korzeni.
Zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Postaw przy oknie.
Palmy długo się regenerują.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”