Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
archaikas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 lut 2021, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Palma przesadzona według zaleceń, brązowe korzenie ucięte, doniczka większa o 2-3cm po obwodzie, na dół warstwa keramzytu, ziemia do palm 3:1 z perlitem. Zajęte liście powycinane, zrobiony obfity oprysk preparatem compo bio. W zalecaniach na opakowaniu piszą o 3 obfitych opryskach w odstępie 7 dni, czy to prawidłowy sposób?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Powinno się postępować wg zaleceń producenta.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma Howea (Kencja) - szkodniki

Post »

Witam serdecznie, to znowu ja :wink: tym razem chce zapytać o moją palmę. Właśnie jakąś godzinę temu ją otrzymałam, bo zakupiłam przez internet pod nazwą Palma Kentia. Powiem szczerze, że jakoś na żywo tak bardzo mnie nie zachwyciła. No ale nie w tym rzecz. Dopatrzyłam się na dwóch małych liściach wiele malutkich żółtych plamek. Czyżby to znów objaw grzyba? Tak jak to było w przypadku mojego Filodendrona Little Phil. Oczywiście kupiłam w zupełnie innym sklepie. To mój pierwszy zakup w tym miejscu. Będę się kontaktować ze Sprzedawcą, ale może tutaj uzyskam fachową pomoc. Czy odciąć te listki i spryskać wywarem z czosnku? Oczywiście mam w planach ją przesadzić, się to może za kilka dni. Postaram się wrzucić zdjęcia, ale mam problem z fotosikiem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wpierw skontaktuj się ze sprzedawcą i zareklamuj roślinę. Sprzedawane rośliny oprócz takich przy których w ofercie jest jasna informacja, że np. roślina drugiej kategorii, powinna być zdrowa bez plam na liściach wskazujących na chorobę np. z powodu przelania.

Ps. Wrzuć zdjęcia przez Imageshack, Fotosik ma jakąś awarię.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Będę się kontaktować ze sklepem.
Utworzyłam konto na Imageshack, ale nie wiem jak wrzucić tu zdjęcia ;:223
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

viewtopic.php?f=14&t=2912&start=391

Najlepiej jak wgrasz zdjęcia na hosting i pobierzesz linki pod tymi zdjęciami. Pamiętaj żeby wybrać kody na forum zdjęć o średniej wielkości.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

A może tak zadziała.
https://imageshack.com/i/pnMB3w95j

https://imageshack.com/i/pnL18cHsj
Tu są plamki żółte.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ok., widzę. :)

Dolna część lewego listka mogłaby być od suchego powietrza, tym można było się nie martwić, ale trochę mnie niepokoi te czarne fragmenty. Poza tym górny fragment o takim lekkim żółtawym zabarwieniu może świadczyć o tym że albo roślina była przelana, albo przemarzła podczas transportu (jeśli nie była dobrze zabezpieczona). Chociaż tutaj raczej bym stawiał na opcję pierwszą.
Na razie zadałbym pytanie sprzedawcy, jak się do tego ustosunkuje.
Teoretycznie jeśli to dotyczy tylko części liści i pojedynczych fragmentów, a korzenie są zdrowe, to wtedy można podjąć się próby reanimacji. Odciąć końcówki liści i raczej zrobić oprysk chemią. Natomiast zawsze jest ryzyko, że infekcja może krążyć w roślinie i może się rozwinąć, nie zawsze oprysk pomaga.
Jak to się mówi, na dwoje babka wróżyła.


Edit Uuuu, teraz widzę drugie zdjęcie. No tak to potwierdza moje przypuszczenia że palma została przelana i doszło do plamistości liści - tylko reklamacja. To nie jest zdrowa roślina.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję Norbercie za obszerną wiadomość. Czyli uważasz, że raczej padnie cała? Czy może jednak uda się ją reanimować. Generalnie reszta liści jest w porządku. Tak mi się wydaje. Zrobię jutro rano jeszcze nowe zdjęcia w świetle dziennym. Sprawdziłam korzenie z wierzchu, są ładne, nie wyglądają na zgniłe, ale fakt podłoże jest dosyć wilgotne. Nie wiem czy ja wyjąć z doniczki i postawić na papierze, żeby wchłonął nadmiar wody?
Napisałam już wiadomość do Sprzedawcy. Zobaczymy co odpisze. Boję się, że żadnej reklamacji mi nie przyjmie. Choć chyba mam prawo zwrócić roślinę, tylko kurczę, znów te koszty wysyłki :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nikt nie da Ci gwarancji, czy roślina przeżyje i jak długo będzie trwać rekonwalescencja. Po prostu każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie.
Jeśli korzenie są zdrowe to dobry znak, ale wszystko zależy od tego czy preparat (najlepiej poszukać Topsinu, bo działa systemicznie i na większość chorób grzybowych) tutaj zadziała. Może inaczej, powinien zadziałać ale nigdy nie ma gwarancji że to będzie 100%. Roślina to skomplikowany organizm, a choroby grzybowe mogą być podstępne.
Z palmami jest jeszcze taki problem, że ogólnie zwykle długo dochodzą do siebie.
Jednak zawsze są wyjątki i jeśli uda się szybko zwalczyć infekcję, to po kilku miesiącach może nie być większego śladu po chorobie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zobaczymy co mi odpiszą. Czyli jeśli będę mieć możliwość zwrócić roślinę, to lepiej to zrobić niż próbować ją leczyć? Chyba, że zwróciliby mi połowę kwoty, w co wątpię. Trochę kosztowała ta palma. Urzekła mnie, choć na żywo powiem szczerze trochę się rozczarowałam.

Jutro się zorientuję czy w mojej Mrówce jest dostępny ten środek.
Dzięki Norbert.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Uważam, że lepiej sobie kupić u kogoś innego zdrową roślinę niż próbować reanimować bez gwarancji że coś z tego będzie.

Ps. W takim przypadku to obowiązek sprzedawcy przyjąć chorą roślinę. Tylko trzeba ponieść koszty transportu. Ostatnio mi się tak zdarzyło, to oddali pełną kwotę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć, wrzuciłam nowe zdjęcia. Oraz wrzucam odpowiedź ze sklepu.
https://imageshack.com/my/images

-- 18 mar 2021, o 15:46 --

"Dziękujemy za kontakt i przesłane zdjecia. Palma jest ze świeżej dostawy, spędziła u nas może 2 dni, tak czasem wyglądają rośliny prosto od ogrodników. Czarno brązowe końcówki na szczescie nie oznaczaja choroby, mogą wynikac z braku wystarczającej ilości światła - proszę znaleźć roślinie stanowisko gdzie otrzyma rozproszone światło, także potrzebuje większej wilgotności powietrza, warto ją codziennie zraszać ponieważ jej końcówki mogą podsychac, lub równie prawdopodobne - roslina potrzebuje przesadzenia z ziemi produkcyjnej do lepszego podłoża bogatego w minerały ponieważ moze okazywać ich braki.

Ostatnie z przysłanych zdjęć przedstawia świeżo rozwinięte liście, początkowo są one razem zwiniete i wraz ze wzrostem się rozdzielają, to normalne zjawisko.

Warto zasilać kentie odżywka specjalna dla palm lub biohumusem. Żółte plamki faktycznie mogą wynikać z lekkiego przelania rośliny, choć u nas nawet nie zdążyła być podlana, lepiej teraz dać jej chwilę i parę dni jeszcze nie podlewać

.

Na pewno jeszcze będzie pięknie rosnąć, zwłaszcza że na wiosnę rośliny wchodzą w okres wzrostu.

W ramach rekompensaty obnizymy jej wartość o 35%, z kodem otrzyma Pani 50zl do wykorzystania w naszym sklepie, może Pani wybrać inną roślinkę bądź akcesoria.

Przepraszamy za niedogodności."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”