Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
laura01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 maja 2020, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry wszystkim,

Mam problem z moim skrzydlokwiatem. Jest to mój pierwszy kwiat, dość sporo czytałam o jego pielęgnacji, ale coś zaczęło się z nim dziać. Liście troszkę opadły, ponadto zaczęły na końcówkach dziwnie żółknąć i brązowieć. Zauważyłam tez, taki dziwny biały proszek (w dotyku jak mąka) na kwiatku oraz na liściach. Jestem początkująca jeśli chodzi o kwiaty, wiec proszę wybaczyć mi takie podstawowe pytania o ewentualne błędy. Regularnie go podlewałam i zraszałam delikatnie liście. Uprzejmie proszę o naprowadzenie, co mu może dolegać. Wydaje mi się, ze mogłam tez przedobrzyć i trochę go przelać.


Pozdrawiam

https://imageshack.com/i/pmMJMGK2j

https://imageshack.com/i/png884TNj

https://imageshack.com/i/pmrHiJpwj

https://imageshack.com/i/pm5X3tS9j
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli proszek jest lepki, to będą wełnowce. Jeśli nie, to może pyłek z kwiatu? Względnie trzecia opcja, pleśń.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na pierwszym i trzecim zdjęciu na liściu widać wyraźnie pyłek z kwiatka. Na ostatnim trudno powiedzieć, to może być kurz. Jeśli końcówki brązowieją to jest za mała wilgoć.
Pozdrawiam Emilia
Moniolita
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 maja 2020, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Skrzydłokwiat - problem z pielęgnacją, brak wiedzy

Post »

Dzień dobry,

Jakiś czas temu dostałam skrzydłokwiat i na początku był piękny i miał duże, zielone liście. Często pojawiały się białe kwiaty. Po jakimś czasie końcówki zaczęły schnąć i duże liście oraz kwiaty żółknąć. Teraz pojawiło się mnóstwo małych liści.

Nie wiem, czy ja mam go przesadzić, czy co dalej powinnam zrobić żeby kwiat mógł kwitnąć i rosnąć...

Będę wdzięczna za każdą radę.

Dziękuję.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Skrzydłokwiat - problem z pielęgnacją, brak wiedzy

Post »

Ja zawsze gdy dostaję lub kupię nową roślinkę to pierwsze co robię to przesadzam do nowej ziemi.
W przypadku skrzydłokwiatu zastosowałam mieszankę połowy ziemi kwiatowej i połowę ( no... mniejsze pół ) piasku żeby ziemia nie była za bardzo zbita.
Skrzydłokwiat lubi jasne miejsca ale latem w czasie upałów bezpośrednie słońce może je spalić. Teraz lata jeszcze nie mamy a do tego słońca jak na lekarstwo więc raczej wątpię że to przez nadmiar słońca.

Jak się raz czy dwa roślinkę przesuszy to też nic złego się jej nie stanie.
Przekwitnięte kwiatostany to rzecz normalna w każdej roślinie.

Nasuwa mi się jedna myśl : przelanie.
Ja go podlewam gdy listki zaczynają opadać w dół. Wtedy daje mi czysty znak że woda powoli się kończy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Po pierwsze, jeśli piszesz brak wiedzy, to wpierw po zakupie powinnaś zacząć od lektury jak pielęgnować i jakie zapewnić warunki uprawy.

Ten Skrzydłokwiat jest ewidentnie przelany.

Trzeba koniecznie przesadzić do nowego podłoża, mieszanki ziemi i nie piasku - bo jak dasz go zbyt dużo to po podlaniu będą się robić zastoiny wodne, ale żwirku o frakcji 2 - 4 mm w proporcji ok. 3:1.
Najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia korzeni, w związku z tym bryłę korzeniową trzeba w miarę możliwości oczyścić ze starego podłoża i sprawdzić ich stan. Nadgniłe wycinasz i całą bryłę posypujesz sproszkowanym węglem.
Po przesadzeniu usuń liście z największymi zmianami i zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Skrzydłokwiaty w okresie wegetacji podlewamy tak, żeby podłoże było cały czas umiarkowanie wilgotne.
Lekkie słońce na wschodnim parapecie na pewno nie zaszkodzi.

Doniczka musi mieć odpływ i być postawiona na podstawce, a nie wsadzona do osłonki.

PS. Następnym razem proszę uprzednio korzystać z wyszukiwarki i z już dostępnych zasobów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Moniolita
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 maja 2020, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć, dziękuję za rady. Zrobiłam tak jak napisałeś. O dziwo jak oczyściłam korzenie to nie było żadnych zgniłych, wszystkie były kremowe i białe. Nie znalazłam też nigdzie tak małego żwirku, musiałam użyć trochę większy. Mam nadzieję, że skrzydłokwiat odżyje. Ma też nową donice z podstawką. Pokaże kilka zdjęć poniżej


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Daj znać za jakiś czas co tam u niego słychać :)
Kawał dobrej roboty. Sama nie zrobiłabym tego lepiej.
Awatar użytkownika
mrlethal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 maja 2020, o 09:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam,

Niedawno zakupiłem Skrzydłokwiat. Bardzo pięknie kwitnie, ale niedawno kwiaty zaczęły brązowieć jak na zdjęciach. Myślę, że to normalne, ale niepokoi mnie to, że dzieje się to też z kwiatami mniejszymi, mniej (moim zdaniem) rozwiniętymi. Czy to normalny proces przekwitania? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A spryskiwałaś kwiaty?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
mrlethal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 maja 2020, o 09:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Spryskiwałem całą roślinę wodą, więc tak - kwiaty też zostały zroszone. Czy to przez spryskiwanie ich wodą? Jeśli tak, to dlaczego tak się dzieje i dlaczego łodygi, na którę są kwiaty zaczynają żółknąć. Czy obciąć taki kwiat?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie wolno spryskiwać kwiatów!

W ogóle spryskiwanie liści jest całkowicie bezcelowe, bo nic a nic nie daje oprócz zmycia kurzu. Kwiaty oczywiście do odcięcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
mrlethal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 maja 2020, o 09:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To brązowienie jest wynikiem spryskiwania czy to naturalny proces? Spryskiwanie w każdym poradniku jest opisywane jak sposób zapewniania odpowiedniej wilgotności, stąd moja decyzja o spryskiwaniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”