Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Speed024 jesteś na 100% pewny, że wkłady w doniczkach mają odpływ?
Mam tego typu doniczkę b. wysoką okrągłą i wkład do niej nie ma otworów, ja w to wstawiłam normalną doniczkę z podstwką
Obrazek
Speed024
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 11 lis 2019, o 03:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak, bo robiłem te otwory. Ostatnio ściągnąłem zewnętrzna osłonę i wylalem nadmiar wody który się zgromadził w 2 części doniczki, więc przeleciało przez ziemię i woda stała w 2 części.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja bym zrezygnował z tego typu pojemnika i doniczkę postawił bym tylko na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To ok, jak wylewałeś to przypadkiem woda nie podeszła do dna wkładu? Jeśli nie, to musisz sam podjąć decyzję czy wyjąć roślinę i przejrzeć korzenie - tylko nr 1, bo reszta jest ładna.

Jeśli nie chesz wyjmować to zrób roztwór Topsinu i przelej wkład z rośliną taką ilością roztworu, żeby część podłoża była w nim 'zanurzona' , lej z góry, po pędach, zostaw na ok pół godziny niech podciągnie kapilarnie. Potem wyjmij wkład i odstaw do dokładnego odsączenia. Ze dwa/trzy dni powinien stać na jakiejś ażurowej podkładce, żeby osuszyć bryłę korzeniową.
Ew przetrzymaj go bez osłonki, w samym wkładzie, aż zobaczysz czy wypuszcza nowe pędy.
Ja bym wyciągnęła i sprawdziła korzenie, ale wybór jest Twój.

Te doniczki są ładne ale.. jeśli zrobiłeś otwory, to podlewanie to już wyższa szkoła jazdy :D Trzeba wyczuć kiedy podlać przy tak przepuszczalnym podłożu, wylewać nadmiar wody.. Ja poszłam na łtwiznę, jest dla mnie ładnym wysokim 'stojakiem', który w dodatku można obciążyć
agapa7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 6 sty 2013, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, potrzebuję pomocy w diagnozie co dolega mojemu skrzydłokwiatowi. Nie potrafię określić czy to przelanie, czy jakaś choroba?


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To może być efekt przelania, ale żeby być pewnym trzeba od razu podać warunki uprawy. Wszystko, stanowisko, podlewanie, podłoże.
Chociaż już mogę założyć: nieprawidłowe zbyt zbite podłoże, zbyt ciemne stanowisko, za duża doniczka oraz na końcu zbyt częste podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agapa7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 6 sty 2013, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Kwiat/ po przeprowadzce/ został przeniesiony w inne miejsce dopiero niedawno. W tym miejscu w którym zrobiłam zdjęcie jest od wczoraj ponieważ zawsze stał mi niedaleko okna / w półcieniu/ w łazience
Podlewany raz w tygodniu, z tym że przez ostatnie jakieś 3 miesiące nie robiłam to ja stąd twierdzę, że przelany.

Za duża doniczka - Tak się wydaje . Kwiat był ogromny ma ponad 10 lat tylko z czerniały mu liście i zostały przycięte.

Wymieniona została ziemia na nową - w tym tygodniu. Zgodnie z twoją sugestią spróbuje coś zdziałać by to podłoże nie było tak zbite

Muszę go uratować
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Żeby podłoże rozluźnić trzeba wymieszać ziemię ze żwirkiem albo perlitem w proporcji ok. 3:1. Dlatego trzeba go jeszcze raz przesadzić. Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, nie powinna być większa niż około 1,5 - 2 cm od niej. Szkoda, że nie zadałaś pytania przed przesadzeniem.

Stanowisko w pobliżu okna, nie dalej niż około metra. Przy obecnym stanie dałbym nawet na parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agapa7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 6 sty 2013, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję bardzo za podpowiedź co do dalszego postępowania

Nie przesadzałam go. Jest ta sama doniczka z tym, że całe podłoże z ziemią zostało wymienione na nowe

Obawia lam się, żeby ziemia nie była zbyt mokra
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli podłoże będzie zbyt mokre należy postawić po wyciągnięciu na papierowym ręczniku do przeschnięcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agapa7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 6 sty 2013, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeszcze raz dziękuję, przesadziłam, postawiłam przy oknie :) mam nadzieje, że odżyje
joanna xyz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 lut 2020, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Proszę o poradę, mój skrzydlokwiata zaczął czerniec, niepokoi mnie żółta obwódka. Obawiam się że to choroba grzybowa. Otrzymałam tego kwiatka w bardzo wysuszonym podłożu, zanużylam w wodzie i tu był błąd, że doniczka dobrze nie obcięła.
Proszę o rady co robić.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Trzeba wyciągnąć z doniczki i sprawdzić wpierw stan korzeni.
Jeśli ziemia będzie zbita, albo jest to podłoże produkcyjne, trzeba przygotować nowe podłoże - mieszankę ziemi i żwirku.
Doniczkę dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej oraz stawiasz na podstawce, nie wkładaj jej do osłonki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”