Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Może odchorowuje przesadzanie? Moim zdaniem tragedii nie ma. Za słońcem nie przepada, ale lubi mieć rozproszone światło. Mój stoi około metr od południowego okna (bez firany), nieco z boku od drzwi balkonowych i tam mu najlepiej. Ma słońce od 11 do 14 ale rozproszone. Nie używam ziemi uniwersalnej. Daję do palm i rozluźniam wermikulitem. Po przesadzeniu skrzydłokwiata podlewałam. Zauważyłam, że ta roślina opuszcza i nieco zwija liście, jak ma za mało wody. Wszytko co wyciekło na podstawek wylałam. Zawsze sprawdzam palcem podłoże i biorę w rękę doniczkę. Jak ziemia przeschła i doniczka robi się lekka - polewam. Napisz coś więcej o uprawie.
Milenaw93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 kwie 2018, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Co miesiąc dostaje porcje nawozu uniwersalnego do kwiatów doniczkowych. Podlewam go 1-2 razy w tygodniu, dodatkowo zraszam 2 razy . Liście wycieraczki co tydzień, nie używam żadnych nablyszczaczy itp, tylko miękka szmatką na mokro. Teraz stoi na podłodze ok 1, 5m od okna gdzie słońce świeci praktycznie przez cały czas. W zimę stał na oknie, ale zrobilo się mu za gorąco więc przestawiłam na podłogę. Wcześniej pielegnowałam go dokładnie tak samo i było wszystko w porządku
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W takim razie, ma stres po przesadzeniu. Obserwuj, póki co. Zwróć tylko uwagę na rozluźnianie podłoża, np. wermikulitem. Jest całkowicie obojętny dla rośliny, a dobrze rozluźnia. Podłoże nie zbija się po jakimś czasie i do korzeni dostaje się powietrze. Nawożenie dopiero po kilku tygodniach od przesadzania, nowe podłoże ma zapas substancji odżywczych. Mój rośnie sobie tak. Zdjęcie niezbyt wyraźne, sorry :oops:

Obrazek
Milenaw93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 kwie 2018, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki wielkie :) poczekam jeszcze trochę, jak nie podpasuje mu te podłoże to przesadzę tak jak radzicie :)


---24 kwi 2018, o 23:26 ---

A wracając do wcześniejszego pytania, da radę określić co to za odmiana? Nie wiem czemu, ale strasznie mnie to ciekawi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Odmian skrzydłokwiata Wallisa jest trochę. Kwestia jeszcze, że Twój może trochę urosnąć, wg mnie to albo 'Mauna Loa' (o pachnących kwiatach) albo 'Euro Giant' (dorasta do 1 metra).
Jest jeszcze ?Sensation?, ale ma wyjątkowo duże i szerokie liście i dorasta do ok. 1,8 m.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Milenaw93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 kwie 2018, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Rośnie cały czas :D dostałam go od taty pół roku temu, miał max 30 cm i nie kwitł. Najwyraźniej miał u niego złe warunki. Niedawno zabrałam mu drugiego, żeby się nie zmarnował i też już zaczyna 'szaleć'. A podobno miał to być mały kwiat doniczkowy :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bo skrzydłokwiaty to też niskie odmiany, mające nawet mniej niż 0,5 metra.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Milenaw93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 kwie 2018, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Teraz już wiem, z tymi też tak miało być a tu taka niespodzianka :D ogólnie dziękuję za rady, w sobotę pojadę do ogrodniczego po odpowiednie podłoże i go chyba przesadzę. Zauważyłam, że z drugim dzieje się to samo, więc nie będę czekać aż się tak samo pozawija jak pierwszy :(
nunka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 8 kwie 2018, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - kwitnienie

Post »

Hejka :D Wiecie może, czemu skrzydłkwiatowi rolują się liście?? Pierwszy raz coś takiego widzę... :shock:
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - kwitnienie

Post »

Przelany albo za bardzo przesuszone podłoże, ew. za niska wilgotność powietrza. Przesadzałaś po zakupie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Może to głupie, ale czy to nie są młode listki?
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
nunka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 8 kwie 2018, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No ja już mam dość długo po zakupie był przesadzany na bank, no i teraz niedawno też mu wymieniałam podłoże, bo raz na rok czytałam, że trzeba. Może to i są młode listki, no na pewno są młode tylko czemu zrolowane?? inne rosną normalnie... podlewam go co drugi dzień albo co dwa dni, zraszam wodą (nie z kranu), stoi na podstawce z wodą i keramzytem.. co się dzieje ;:145
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podlewasz co drugi dzień :?: :?: :?:
Jest ewidentnie przelany! W przypadku skrzydłokwiata podlewa się tak, żeby przeschła delikatnie wierzchna warstwa ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”