Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie podlewa się roślin co do dnia, a co do skrzydłokwiata dalej będzie za często. To nie jest roślina bagienna.
Tak jak napisałem podlewasz wtedy kiedy delikatnie przesycha wierzchnia warstwa podłoża. To może być mniej więcej raz na tydzień, może trochę wcześniej albo później. Wszystko zależy od warunków uprawy: temperatury i wilgotności powietrza, pory roku, podłoża itd.
Trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni czy nie są uszkodzone. Przygotować mieszankę ziemi uniwersalnej i agroperlitu/żwirku, bo pewnie jest posadzona do samej ziemi. Po przesadzeniu daj trochę przeschnąć podłożu i podlej po paru dniach.

Aha i proszę zdania zaczynać z dużej litery.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
nunka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 8 kwie 2018, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok. Dziękuję za informację ;*
Pozdrawiam ;)
Mmagdalena
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 sie 2018, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mój skrzydłokwiat idzie w liście, ale odkąd go mam, w ogóle nie kwitnie - jest na to jakaś rada? W ogóle nie był przesadzany - nie mam pojęcia kiedy powinnam to zrobić, nie mam zbyt dużej wiedzy. Przeważnie podlewam go co 3-4 dni (albo jak mu liście opadną), ale niewiele. Nie zraszam go, praktycznie cała pielęgnacja na tym się kończy. Stoi ok. pół metra od okna, ale nie jest to przesadnie nasłonecznione miejsce.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mmagdalena
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 sie 2018, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki! Nie znalazłam go wcześniej - zacznę dziada teraz zraszać i dam mu jabłko. A co na bardziej błyszczące liście?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Odradzam wszelkie nawilżacze, które najczęściej zatykają pory w liściach. Chcesz mieć czyste liście, wystarczy wilgotna szmatka. Ewentualnie bodajże mleko nabłyszcza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mat23
100p
100p
Posty: 183
Od: 24 cze 2012, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam pytanie odnośnie do mojego skrzydłokwiata. Nie wiem co się z nim dzieje od jakiegoś czasu tylko marnieje. Może ktoś pomoże ?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A może napiszesz przy okazji o warunkach uprawy, kiedy był przesadzany w jakim rośnie podłożu, itd...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mat23
100p
100p
Posty: 183
Od: 24 cze 2012, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Rośnie w podłożu uniwersalnym z dodatkiem perlitu, odnośnie przesadzania to nie pamiętam kiedy był przesadzany. Roślina umieszczona jest w pokoju o południowej wystawie ale nie na parapecie okiennym tylko jakieś dwa metry od okna, ale pokój jest jasny. Dodam że mam jeszcze drugi egzemplarz który ma podobne liście, tylko co do przesadzania to był rok temu przesadzany do podobnego podłoża. Jedna rzecz jest ciekawa że wytwarzają pędy kwiatostanowe i kwitną, ale te kwiaty nie są powalające, słabo wyrośnięte i takie nie w pełni wykształcone. Roślina ta ze zdjęcia rośnie w tym miejscu od kilku lat i do tej pory nie sprawiała większych problemów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli nie wiesz kiedy był przesadzany to warto zajrzeć do korzeni.
Rozumiem, że sprawdziłeś czy nie ma żadnych szkodników, np wełnowców albo przędziorków.
Plamy na liściach mogą wskazywać na chorobę grzybową, zwłaszcza jeśli drugi egzemplarz ma podobne liście.
Jak często podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mat23
100p
100p
Posty: 183
Od: 24 cze 2012, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Może to będzie klucz do sukcesu jak wezmę i przesadzę tę roślinę. Szkodniki raczej bym zauważył gdyby były a co do chorób grzybowych to pewności nie mam. Podlewane są gdy ziemia przeschnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Choroby grzybowe mogą pojawić się niezależnie od sposobu podlewania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mat23
100p
100p
Posty: 183
Od: 24 cze 2012, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: malopolska

Re: Skrzydłokwiat - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Muszę jakoś ratować skrzydłokwiata bo szkoda mi będzie się z nim rozstawać. Dziękuję za wszelką pomoc :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”