Ciemnotka okrągłolistna

Rośliny doniczkowe
asiencja
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 kwie 2012, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

U mnie jakieś 4,5 m od okna w jasnym południowym pokoju daje radę zamiokulkas, sanseweria i nefrolepis.
Ciemnotka usychała właśnie w takim miejscu a odbiła stojąc na parapecie północnym.
Mulenbekia
50p
50p
Posty: 59
Od: 17 sty 2018, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

Ciemnotki zatem nie będę ruszać a do ciemniejszych miejsc czegoś poszukam :) Dziękuję za znalezienie informacji na forum na ten temat!
Marta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

Odświeżę nieco temat. Parę dni temu zakupiłam ciemnotkę. Inne paprocie niekoniecznie mnie kochają. No żyją i nawet rosną, ale tak jakoś byle jak. Oto mniej wymagająca ciemnotka.
Obrazek

Przesadziłam zaraz po zakupie, bo podłoże nie budziło mojego zaufania. Roślinka woli podłoże zasadowe. Niestety w centrum ogrodniczym nie było takiego. Dałam podłoże do roślin zielonych i palm pH 6-6,5. Nie jest idealne. Co sądzicie o dodaniu nieco sproszkowanej kredy, takiej do pisania na tablicy. Wyczytałam, że tak można zrobić. A może macie inny sposób? No i wystawa. Stoi tuż obok drzwi i okna tarasowego na południowy-wschód. Zastanawiam się czy nie będzie jej tam za ciemno, szczególnie teraz, w ponure dni. Bliżej mam kaloryfer i tam będzie jej za sucho. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Kika Green
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2019, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

Witam, poradźcie jak uzyskać odpowiednie podłoże dla ciemnotki bo mi marnieje. Coś wymieszać ? Coś do czegoś dodać ? Jak uzyskać odpowiednie pH i jak je sprawdzić w podłożu które mam ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

Paprotka może marnieć z wielu powodów, nie tylko z powodu podłoża ale przede wszystkim nieprawidłowych warunków uprawy. Paprocie również nie wszędzie będą rosły.
Poza tym powinnaś wpierw opisać w/w warunki uprawy, kiedy była przesadzana do jakiej ziemi, itd.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kika Green
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2019, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

norbert76 pisze: Poza tym powinnaś wpierw opisać w/w warunki uprawy.
Stoi w osłonce, w której ją kupiłam (nie wiem jakie ma podłoże), stoi na parapecie wschodnim (pod którym jest kaloryfer, którego wciąż czasem używam w zimniejsze dni), spryskuję ją codziennie odstaną przegotowaną wodą, podlewam oszczędnie tą samą wodą, korzenie nie gniją bo zajrzałam. Schną liście
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

No to masz przecież już odpowiedź...
Grzejnik do całkowitego wyłączenia, zwłaszcza że masz już temperatury powyżej 20 stopni, a i noce masz ciepłe.
Oszczędnie :?: Paproć :?: :?: :?: Paprocie podlewamy obficie, oczywiście nie codziennie, ale podłoże powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne.
Dwa, rośliny przesadzamy niezwłocznie po zakupie. To podłoże w którym rośnie jest nieprawidłowe. Kup podłoże do paproci, wymieszaj je trochę ze żwirkiem.
Trzy, spryskiwanie liści nic nie daje. Postaw doniczkę na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem. Wywal osłonkę, doniczkę postaw na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kika Green
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2019, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

norbert76 pisze:Postaw doniczkę na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem. Wywal osłonkę, doniczkę postaw na podstawce.
Czytałam, że nie znosi stania w wodzie bo korzenie gniją, dlatego bałam się zbytnio ja moczyć ale zmienię to i zrobię jak piszesz.
Dziękuję za instrukcję dot. podłoża, na to nie miałam pomysłu

Kamila
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

Doniczkę stawiasz na podstawce, więc woda nie będzie dotykać dna doniczki. Dlatego też nie powinno wsadzać doniczek do osłonki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”