Rośliny doniczkowe uprawa w szkle

Rośliny doniczkowe
Agata Or
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 paź 2007, o 17:31
Lokalizacja: Sławno

Post »

Tak to jest jak się zaczyna od końca tj. od uprawy, a nie od literatury. Teraz wiem, że najpierw książka, lub zebranie wiadomości z dostępnych źródeł, a dopiero hodowla. Nie pytam czy da się je uratować, bo "na oko" widzę, że nie.
Flos65
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post »

a to mój eksperyment w szklanej kuli może się uda i coś urośnie Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ewabeata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 31 paź 2007, o 00:37
Lokalizacja: łomianki/mazowsze
Kontakt:

Post »

witajcie,
mam do wykorzystania nieduże akwarium - kwadratowe, a właściwie to prostopadłościan ;-)
co radzilibyście w nim posadzić - czy jest szansa, by je roślinnie zagospodarować?
pozdrawiam, e.
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post »

właściwie to można dużo roślin posadzić ale najlepiej chyba będzie tym co lubią wilgoć i taki mikroklimat ja posadziłam sukulenty na próbę jak wiadomo te rośliny lubią raczej sucho ale co tam warto spróbować . Obrazek
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post »

jak tam z waszymi experymetami w szkle ?
Awatar użytkownika
basga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7700
Od: 12 sie 2007, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ja miałam jesienią muchołówkę ale ukatrupiłam ją zimowaniem w lodówce. :oops: Teraz mam maciupką paproteczkę-bidulę,kupioną z litości za 1 zł,i nie powiem,rośnie albo raczej żyje. :wink: Spryskuję ją tylko trafiają mnie te zacieki na szkle no ale...coś za coś.W kulach dobrze rosłyby fittonie bo też lubią wilgotność.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Ogrody w szkle

Post »

Mam 50l terrarium (w sensie, że jest tam ziemia, nie woda) i postanowiłem założyć "prywatną puszczę". cokolwiek tam włorzę, rośnie idealnie. Prosiłbym o jakieś sugestie, jakie rośliny się tam nadają, jakie nie, gdzie to powinno stać.
Od siebie dodam, że jeżeli "włoży" się tam roślinę, a później zechce się ją posadzić normalnie w donicy, to na 70% zginie (oczywiście jest to też kwestia gatunku itp.). Odradzam też sadzenie tam jakiegokolwiek Syngonium, nawet najmiejsze okazy rozrosną się bardzo szybko i terrarium będzie zamałe.
Ja mam tam nephrolepsis, trzykrotki, grudnika, kalanchoe, storczyk ćmówka, wątrobowiec (sam wyrósł :)), bluszcz i Scindapsus.
Nie nadają się: kaktus wielkanocny, większość kaktusów i sukulentów, saintpaulia, fiołek alpejski i zroślichy.
Podobno najlepsze są tam (małe odmiany): Acorus, begonia rex, calathea, crypthanthus, dracena sanderiana, wszystkie paprocie oprócz drzewiastych, ficus pumila, fittonia, bluszcze, marantowate, neanthe bella, pellionia, peperomia, pilea, saxifraga sarmentosa, selaginella.
Awatar użytkownika
Zgredo
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1291
Od: 1 maja 2008, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ogrody w szkle

Post »

ARHIZ pisze:Mam 50l terrarium (w sensie, że jest tam ziemia, nie woda)
Czym innym jest terrarium a czym innym akwarium z ziemią nasypaną do środka. Oba zbiorniki mają zupełnie inną wentylację.

W moim terrarium trzymam w tej chwili storczyka - idealna wilgotność, brak przeciągów i sporo rozproszonego światła.

W akwarium dobrze rosną kaktusy, zwłaszcza wietrzone na zewnątrz, ważne jest jednak zabezpieczenie przed deszczami a więc jakaś pokrywka (nie koniecznie pokrywa kupiona w sklepie jako pokrywa akwarium, wystarczy pokrywka w formie kawałka szkła.

Myślę, że większość roślin lubiących wilgoć, zraszanie świetnie będzie rosło w terrarium, na przykład paprocie...
"Wysoko mnie ceni - mówisz? Wiem, zażądałby więcej niż 30 srebrników"
Moje... wszystko
Czy wolność oznacza anarchię?
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post »

Spotkałem się z dwoma opisami terrarium i akwarium, jeden mówi, że jak jest tam woda, to akwarium, a jak ziemia, to terrarium (logiczne, nie?), a drógi, że akwarium jest odsłonięte z góry, a terrarium ma dźwiczki z boku.
Ja mam przykryte plandeką z folii (chyba), ale odradzam, bo trudno się tam dostać. Najlepsza jest szyba.
Awatar użytkownika
Zgredo
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1291
Od: 1 maja 2008, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Jeśli chcemy nazwać pusty zbiornik z 4 szklanymi ścianami i dnem przeznaczone w założeniu do trzymania w nim rybek, to upierała bym się przy nazywaniu go akwarium na podobnej zasadzie jak szklankę nazywamy szklanką nawet, jak nasypiemy tam ziemi i wsadzimy do środka kwiatka (nie zmieniając jej nazwy na doniczkę), czy analogicznie - lejąc wody i wstawiając kwiatka - na wazon.

Głownym atutem terrarium (wyjmowane szybki) jest wentylacja, jaką zapewniają wywietrzniki - powoduje to cyrkulację powietrza w środku. W tym przypadku też świetnie sprawdza się trzymanie roślin na terrarium, świetnie rośnie mi tam mirt i granat, które ustawiłam nad kratka wentylacyjną zapewniającą zwiększoną wilgotność w danym miejscu (z uwagi na wspomnianą cyrkulację)

Piszesz, że masz tam różne rośliny - może pokażesz zdjęcie? Brzmi to bardzo ciekawie (sama staram się wymyślić zieloną obsadę terrarium) i chętnie popatrzę.

Dlaczego Twoim zdaniem jest różnica w egzystencji w szle grudnika i wielkanocnika? Na PW chętnie podam Ci link, gdzie znajdziesz rośliny polecane do terrarium gdzie żyją zwierzęta.

Ogrody w szkle to bardzo ładna nazwa :)

P.S. W moim terrarium nie ma ziemi, są chipsy kokosowe. Nie staje się ono tym samym chipsarium :P ;)
"Wysoko mnie ceni - mówisz? Wiem, zażądałby więcej niż 30 srebrników"
Moje... wszystko
Czy wolność oznacza anarchię?
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post »

"Ogrody w szkle to bardzo ładna nazwa"
Taka poetycka :D

"W moim terrarium nie ma ziemi, są chipsy kokosowe. Nie staje się ono tym samym chipsarium "
Hahaha! no masz rację. A ja mam też akwarium, w którym jest na dole żwir, więc byłobyto, powiedzmy, duroaquarium (łac. durus - skała).

Co do zdjecia, to na razie się wstrzymam, bo będę tam przeprowadzał gruntowny remont, ponieważ na początku wrzucałem tam odnóżki, bez żadnego ładu, żeby zobaczyć, co się przyjmie, a co nie i za ciekawie to nie wygląda.
Dam zdjęcie, jak posprzątam.

Co do Kaktusa Wielkanocnego, to jest bardzo podobny do grudnika, ale lubi mniejszą wilgoć, jest mu tam za mokro.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post »

Znalazłem doskonałą pokrywę! W sklepach marketach budowlano-remontowych, są specjalne, plastikowe (chyba) płyty szklarniowe, we wszystkich rozmiarach, odcieniach, karbowane, jakie kto chce! Właśnie taką kupiłem. Terraplantarium (;)) uporządkowałem, więc niedługo zamieszczę zdjęcie.
I poprawka do powyższego postu, Saintpaulia i jej podobne, nadają się doskonale. Nie nadaje się zaś skrzydłokwiat, ponieważ za szybko tam rośnie i po paru latach jest za duży (chyba, że ktoś ma dostęp do miniaturek, bo prawie wszystkie na rynku, osiągają wysokość metra, gdy dorosną)
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post »

Ostatnio dodałem jeszcze stapelię, o dziwo, bardzo dobrze rośnie i nie gnije.
Oto zdjęcia, na razie na kolana nie powala, ciekawe, jak to się dalej rozrośnie. Chyba będę musiał przycinać trzykrotki, bo mi wszystko zarosną.
http://img156.imageshack.us/img156/2029/szklarnia1.jpg
http://img34.imageshack.us/img34/8823/szklarnia2.jpg
http://img34.imageshack.us/img34/4264/szklarnia3.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”