Palma Washingtonia - wysiew z nasion

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Prezes
50p
50p
Posty: 87
Od: 14 cze 2009, o 19:43

Palma Washingtonia - wysiew z nasion

Post »

Witam,
Chciałbym zacząć przygodę z Palmami :) obecnie zadam niewiele pytań z czasem być może będzie ich więcej ;]

1. Chciałbym się dowiedzieć czy wysiewając z nasion wsadzić nasionka prosto do ziemi czy muszę je lekko naciąć potem poczekać aż napęcznieją w ciepłej wodzie ?
2. Piszą że maxymalny czas nim wykiełkuje to 6 miesięcy od wysiewu jednak interesuje mnie po jakim najszybszym czasie ;) wykiełkuje znaczy im szybciej tym lepiej :D
3. Czy opłaca sie je wysiewać o tej porze roku ?
4. I jak zapewnić dobre warunki dla nasion żeby w ogóle cokolwiek wykiełkowało ;]







Mam nadzieję że wpisałem to w dobrym dziale :)
X-4-1
---
Posty: 147
Od: 15 sie 2009, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nasionka możesz wsadzić od razu do ziemi, położyć na mokrej wacie, nawet w wodzie skiełkują. Nacinać nie musisz, palma ta kiełkuje bardzo łatwo i szybko. Mi większość nasion skiełkowała po 5-7 dniach. Kiełkują dobrze w temperaturze 20-25 C. Jeśli nasiona nie są świeże wysiej teraz, możesz poczekać do wiosny trzymając je w lodówce. Jeśli teraz skiełkują to przez zimę praktycznie nie będą rosły, za to wiosną ruszą pełną parą i w ciągu pierwszego roku powinieneś doczekać się już podzielonych liści typowych dla tej palmy.
Prezes
50p
50p
Posty: 87
Od: 14 cze 2009, o 19:43

Post »

A mogę zrobić tak że teraz je położę na mokrą watę i poczekać aż wykiełkują a potem wsadzić je do gleby ?

a prócz gleby do palm mogę zastosować jakieś inne podłoże ? bo u mnie w kwiaciarni nie mogę dostać tej gleby :/
np: Torf zmieszany z piaskiem lub sam torf ?

EDIT:
nasiona mają około roku
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja się zaopatrzyłem w nasiona washingtoni i też będę wysiewał.Na ulotce pisze żeby moczyć od 2 do 48 godz w ciepłej wodzie.Nacinać nie trzeba.Ponoć szybko kiełkuje i szybko rośnie.
X-4-1
---
Posty: 147
Od: 15 sie 2009, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Możesz podkiełkować na wacie. Posadź w sam torf albo w uniwersalne podłoże.
Prezes
50p
50p
Posty: 87
Od: 14 cze 2009, o 19:43

Post »

OK
zastanawiam się czy wysiać kilka czy tylko jedną bo w sumie wystarczy mi jedna ale jak nic nie wzejdzie to może druga wykiełkuje a dwie by zajmowały dużo miejsca a chatę mam małą raczej ;]

a moczenie w ciepłej(25-30*), gorącej(30-45*) czy prawie wrzącej(50-60,70*) czy to różnicy niema czy 30 czy 60 ?
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

W sumie fajnie wygląda kilka roślin w jednej doniczce,ale to kwestia gustu i miejsca..

Myślę,że woda powinna być letnia,ciepła.Tylko nie ugotuj nasion bo nici z tego...
Prezes
50p
50p
Posty: 87
Od: 14 cze 2009, o 19:43

Post »

Przekonałeś mnie ;]
woda ma no około 28*
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Myślę,że temp wody jest w sam raz.
X-4-1
---
Posty: 147
Od: 15 sie 2009, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Temp. wody ok 30C jest ok. Już w czasie tego moczenia mogą skiełkować. Skiełkowały mi tak trachykarpusy i jedna waszyngtonia.
Prezes
50p
50p
Posty: 87
Od: 14 cze 2009, o 19:43

Post »

Nasionka się moczą od wczoraj, późnego wieczoru ;] woda chłodna czy wymienić na ciepłą ?

Jeszcze w sprawie tej gleby mam terraria i używam takiej gleby do nich jak na obrazku.
czy może być coś takiego

Przeznaczona głównie do terrariów dla gadów i mieszkańców tropikalnych lasów, czyli że rośliny też chyba będą żyły na takim czymś bo do terrariów też się czasem sadzi różne rośliny, co o tym sądzicie ? ;]
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Myślę,że gorącej wody można troszkę dolać tak żeby była ciepła ;albo wymienić na ciepłą..
Ta ziemia się nie nadaje do wysiewu.Najlepiej wymieszać ziemi torfowej lub uniwersalnej z piaskiem,można troszkę perlitu dorzucić do mieszanki.
Są też gotowe ziemie do wysiewu nasion.
Prezes
50p
50p
Posty: 87
Od: 14 cze 2009, o 19:43

Post »

OK, Dzięki ;]

nasiąka już trochę napęczniały(sztuk 2) , czemu jak wrzucałem je do wody jedno było większe a drugie mniejsze , czy to ma jakiś wpływ na kiełkowanie ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”