Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Można dać pokruszonego keramzytu. Po przesadzeniu nie podlewaj przez parę dni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ola_102
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 22 kwie 2018, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Ok, tak zrobię. Wieczorem biorę się za przesadzanie. Mam nadzieję, że wrócą do formy. Dziękuję bardzo :)
ela_k
200p
200p
Posty: 350
Od: 8 mar 2010, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

kalanchoe Beharensis

Post »

Dostałam kwiatka o nazwie z gatunku kalanchoe Beharensis zwane pluszowe uszy słonia. Chciała bym dowiedzieć się o tym pięknym sukulencie więcej. Może ktoś ma w swojej kolekcji.
Obrazek


---11 gru 2018, o 11:54---

Dlaczego ta kalanchoe Beharensis gubi i obsychają jej liście. Udało mi się wyhodować małą sadzonkę.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Nieprawidłowe warunki uprawy: podlewanie, podłože, stanowisko.
Kalanchoe potrzebuje słonecznego stanowiska, czyli południowy parapet lub pochodne jego. Co prawda to sukulent, ale lepiej nie stawiać go nad grzejnikiem, lepiej zapewnić w tym czasie nieco chłodniejsze stanowisko - nie niższe niż ok. 15 stopni.
Podlewanie oszczędne zimą, w okresie wegetacji podlewasz jak inne sukulenty, czyli większą ilością wody i dopiero wtedy jak całkowicie przeschnie podłoże.
Podłoże, nie może być sama ziemia, powinno być przepuszczalne czyli standardowa mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji 1:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ela_k
200p
200p
Posty: 350
Od: 8 mar 2010, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Moje kalanchoe stoi nie na parapecie a na stoliku blisko kaloryferów. Przesadzony jest do ziemi specjalnej do kaktusów i sukulentów. Jest wysoki i tylko jedna łodyga jest i rośnie do góry wypuszczając liście, które od razu zwijają się.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Widzisz, sukulenty powinny rosnąć w mieszance ziemi do sukulentów i żwirku, sama ziemia nawet dedykowana może być mało przepuszczalna.
Druga sprawa, może mieć za ciepło od grzejników. Postaraj się do wiosny znaleźć jasne, chłodniejsze stanowisko, a na wiosnę przesadź do właściwego podłoża.
A jeszcze jak z podlewaniem? Jak często podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ela_k
200p
200p
Posty: 350
Od: 8 mar 2010, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Raz na tydzień na podstawkę.Zastanawiam się czy nie przenieść kalanchoe na klatkę schodową. Klatka schodowa jest bez grzejników. Na zimę drzwi zamykane są. Stoi tam sporo moich kaktusów i dobrze trzymają się. Jest tam chłodniej niż w domu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Czemu nie, spróbuj.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ela_k
200p
200p
Posty: 350
Od: 8 mar 2010, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Zawsze trzeba próbować. Na oknie na klatce, jest jasno bo to spore okno i przede wszystkim jest chłodno. Teraz jest duża i ciężka nie wiem jak sobie poradzę ale spróbuję.
ela_k
200p
200p
Posty: 350
Od: 8 mar 2010, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

:wit Tak samo jestem ciekawa, czy kalanchoe wypuści łodygę z liścia. Liść ukorzeniony i stoi w doniczce, z ziemią do kaktusów i sukulentów.
Obrazek
Na wiosnę mam jeszcze jedną sadzonkę do przesadzenia na wiosnę
wlp7017
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 18 lip 2019, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z Kalanchoe

Post »

Witam, od lutego mam kwiat kalanchoe, ładnie kwitł aż do mniej więcej maja/czerwca, kiedy to zaczęły brazowiec mu liście na końcach, nie dość ze te końcówki liści sa brazowe, a nawet żółto brązowe, to jeszcze sa suche i moznaby je skruszyc w dloni używając wiecej sily. Jak kwiaty usychaja to je wyrywam (juz te uschnięte, brązowe), ale roślina ostanio nie wypuszcza pekow nowych w ogóle, zauważyłam też, ze zlamala jej sie lodyga (taka główna, na której jest najwięcej pakow) i jest brazowa i lekko sucha. Kwiat stoi na parapecie w słońcu (słońce jest od 14 do 19 mniej więcej)

Dodam, że robilam mu juz jakieś 3 tygodnie suszy, w internecie było napisane, ze to pomoże pozbyć się problemu chorych liści, ale nie pomogło :( teraz podlewam normalnie tj. co tydzień.

Pytania moje brzmia: jak moge odratowac mojego kwiatka? Da sie uratować ta lodyge?
Może mam go przesadzic do innej ziemi albo dac mu jakiejś odżywki? (jeśli tak, to jakiej?) A, no i jak pozbyc sie kurzu z liści żeby nie zrobić mu "krzywdy"? Bardzo proszę o pomoc, z góry dziękuję!


Pisownia!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Przede wszystkim wrzuć zdjęcia, żeby wiedzieć z jakim kalanchoe jest do czynienia.
Po drugie, roślina po zakupie powinna być przesadzona do właściwego przepuszczalnego podłoża - mieszanki ziemi i żwirku.
Po trzecie nic nie napisałaś o podlewaniu.
W necie można znaleźć różne rady, ale jeśli roślina nie została przesadzona, albo przesadzona do samej ziemi - bez rozluźniacza i została dodatkowo przelana, to żadne przesuszanie podłoża nie pomoże.
Jeśli liście schną, znaczy się doszło do uszkodzenia korzeni.
Na pewno trzeba wyciągnąć z doniczki i sprawdzić korzenie.
Kolejna sprawa, doniczka pewnie wstawiona do osłonki?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
adi39
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 26 maja 2019, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Witam Serdecznie

Co może dolegać mojemu kalanchoe? podlewam umiarkowanie, od czasu do czasu nawożę, światło rozproszone, w mieszkaniu suche powietrze

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”