Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
wlp7017
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 18 lip 2019, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z Kalanchoe

Post »

Witam, od lutego mam kwiat kalanchoe, ładnie kwitł aż do mniej więcej maja/czerwca, kiedy to zaczęły brazowiec mu liście na końcach, nie dość ze te końcówki liści sa brazowe, a nawet żółto brązowe, to jeszcze sa suche i moznaby je skruszyc w dloni używając wiecej sily. Jak kwiaty usychaja to je wyrywam (juz te uschnięte, brązowe), ale roślina ostanio nie wypuszcza pekow nowych w ogóle, zauważyłam też, ze zlamala jej sie lodyga (taka główna, na której jest najwięcej pakow) i jest brazowa i lekko sucha. Kwiat stoi na parapecie w słońcu (słońce jest od 14 do 19 mniej więcej)

Dodam, że robilam mu juz jakieś 3 tygodnie suszy, w internecie było napisane, ze to pomoże pozbyć się problemu chorych liści, ale nie pomogło :( teraz podlewam normalnie tj. co tydzień.

Pytania moje brzmia: jak moge odratowac mojego kwiatka? Da sie uratować ta lodyge?
Może mam go przesadzic do innej ziemi albo dac mu jakiejś odżywki? (jeśli tak, to jakiej?) A, no i jak pozbyc sie kurzu z liści żeby nie zrobić mu "krzywdy"? Bardzo proszę o pomoc, z góry dziękuję!


Pisownia!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Przede wszystkim wrzuć zdjęcia, żeby wiedzieć z jakim kalanchoe jest do czynienia.
Po drugie, roślina po zakupie powinna być przesadzona do właściwego przepuszczalnego podłoża - mieszanki ziemi i żwirku.
Po trzecie nic nie napisałaś o podlewaniu.
W necie można znaleźć różne rady, ale jeśli roślina nie została przesadzona, albo przesadzona do samej ziemi - bez rozluźniacza i została dodatkowo przelana, to żadne przesuszanie podłoża nie pomoże.
Jeśli liście schną, znaczy się doszło do uszkodzenia korzeni.
Na pewno trzeba wyciągnąć z doniczki i sprawdzić korzenie.
Kolejna sprawa, doniczka pewnie wstawiona do osłonki?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
adi39
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 26 maja 2019, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Witam Serdecznie

Co może dolegać mojemu kalanchoe? podlewam umiarkowanie, od czasu do czasu nawożę, światło rozproszone, w mieszkaniu suche powietrze

Obrazek
wlp7017
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 18 lip 2019, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jedno zdjęcie jest z marca dla porównania jak wyglądał gdy jeszcze był "zdrowy". Poza tym obecny wygląd kwiatów, złamanej łodygi i liści. Bardzo proszę mi powiedzieć co robiłam źle?

Ps. Podlewam go co tydzień, na jednym zdjęciu widac podstawkę, na którą woda splywa, wiec ujście jest.


Edit: czy zastosowanie środka grzybobojczego, preparatu ochronnego dla rośliny i przesadzanie w nową ziemię będzie dobrym pomysłem?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

adi39 pisze:Witam Serdecznie

Co może dolegać mojemu kalanchoe? podlewam umiarkowanie, od czasu do czasu nawożę, światło rozproszone, w mieszkaniu suche powietrze

Obrazek

Roślina została przelana, przez nieprawidłowe podłoże (bez dodatku rozluźniacza) i najprawdopodobniej również przez trzymanie w osłonce. Łodyga gnije, co widać po ciemnych plamach.
Nie wiem czy uda się uratować, trzeba wyciągnąć z doniczki, sprawdzić stan korzeni i przesadzić do nowego podłoża - mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 2:1. Wielkość doniczki dopasować do wielkości korzeni, czyli pewnie trzeba dać mniejszą i dać na podstawkę.
Odciąć prawą chorą łodygę, aż do zdrowej tkanki, posypać cynamonem albo sproszkowanym węglem.
Postawić w jasnym stanowisku, najlepiej na parapecie.



Edit:

wlp7017 Jak wyżej - przelana, nieprawidłowe podłoże oraz trzymanie w osłonce zamiast na podstawce.
Przesadzenie to podstawa, podłoże: mieszanka ziemi i żwirku w podobnej proporcji.
Pędy kwiatowe do wycięcia - nie ma potrzeby dodatkowo obciążać roślinę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wlp7017
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 18 lip 2019, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Okej, zabieram się dzis za przesadzenie. Kwiat był w tej doniczce ze sklepu, która miala dziurke na ujście wody, oraz w ceramicznej doniczce, która też miała ujście.

A, jeszcze jedno pytanko - nowy kwiat kalanchoe, który kupiłam dzis, też mam przesadzić? Tzn wyjac z tej oryginalnej brązowej doniczki i wsadzić do nowej, plastikowej która dokupilam? (od razu mówię ze ma dziurki na ujście wody na podkładkę).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Każdą roślinę przesadzamy niezwłocznie po zakupie (po krótkiej aklimatyzacji) do nowego podłoża. Podłoże produkcyjne, jak sama nazwa wskazuje w którym sprzedawane są rośliny, nie nadaje się do długotrwałej uprawy roślin.
Czy użyjesz doniczki plastikowej czy ceramicznej nie ma większego znaczenia. Ważne, żeby nie wstawiać do ciasnych osłonek, które utrudniają dostęp powietrza do bryły korzeniowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wlp7017
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 18 lip 2019, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Ile mniej więcej trwa taki czas aklimatyzacji?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Nie ma jakiegoś określonego terminu, może być to być około tygodnia, dwóch.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wlp7017
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 18 lip 2019, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Okej, a te kwiaty pomarańczowe mam całkowicie urwać? I co zrobic z łodygami które sa pękniete lub brązowawe?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Chodzi Ci o łodygi kwiatowe? Usunąć całkowicie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wlp7017
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 18 lip 2019, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Chodzi mi o te pomarańczowe kwiatki, nie zielone łodygi. Usunąć mam jedno i drugie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - stymulowanie kwitnienia, uprawa, pielęgnacja

Post »

Usunąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”