Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
jjdj

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzis oddzieliłem dwa odrosty od mojej Alokazji olbrzymiej Variegata. Roślina mateczna nie jest olbrzymia, liście wyrastają dość szybko jak na alokazję, ale ciągle małe. Może odrosty będą rosły poprawnie.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli chodzi o wielkość liści, to wpływ może mieć parę czynników: sprzedawane rośliny są pędzone przez producentów, zbyt mało światła, niewłaściwe warunki uprawy - zbyt niska temperatura/wilgotność powietrza.
Wystarczy zobaczyć, jak rośliny wyglądają w palmiarni..., w warunkach domowych mało realne jest uzyskanie rośliny z dużymi liśćmi.

Obecnie mam trzy alokazje, z których dwie (red secret i elephant ear) rosną dość szybko. Szczególnie red secret, która nie tylko wypuszcza liść za liściem, ale również często kwitnie. Co ciekawe, wielkość liści jest zróżnicowana, raz większy, raz mniejszy. Z kolei ta druga wypuszcza coraz większe liście, ale nie sądzę żeby osiągnęły duże rozmiary.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jjdj

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Moja stoi w cieplarni, ma dobre podłoże i nawozik, dobre rozproszone światło, po prostu dla takich roślin idealnie, ale jednak coś jest nie tak. Kolokazje rosną jak głupie.
Mam też A. ventii Variegata, która podobnie wolno rośnie.
Nabyłem swoje od kolekcjonera, żadna Holandia.
Elephant ear to potoczna anglojęzyczna nazwa Alo/kolokazji i Xanthosoma, a nie konkretnej odmiany, tak mi się wydaje.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Poprawka, prawidłowa nazwa to Alocasia 'stingray'.
Jeśli chodzi o nazewnictwo, to w internecie jest bałagan, ciężko znaleźć fachową stronę, a ponadto producenci tworzą własne nazwy handlowe. Dlatego nie jestem tutaj pewien czy 'stingray' to odmiana czy tylko nazwa handlowa.
Masz cieplarnię, czyli oranżerię inaczej?
Jeśli jesteś pewny, że masz odpowiednie warunki do uprawy, może problem leży w tym konkretnym egzemplarzu? Nie wiem czy odrosty nie będą dziedziczyć cech rośliny matecznej. Jeśli tak i też będą wypuszczać małe liście, może warto spróbować z nowym egzemplarzem, jeśli będzie Tobie bardzo zależeć na większych liściach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jjdj

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Stingray to ta o wąskim końcu liścia.

To taka cieplarnia na lato by mieć "urlop w tropikach" i kącik na kawę, a na stałe rosną tam wrażliwsze krzewy jak trochodendron. Zimą nieogrzewana.
Z chęcią bym spróbował z inną rosliną, ale Variegatę bardzo ciężko zdobyć. A jeśli dostępna to sporo kosztuje.
Ogólnie to porzuciłem uprawę alokazji i kolokazji, tylko "variegata" odmiany sobie kolekcjonuję.
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Moja Alokazja zakwitła i wytworzyła nasionka. Czy one już nadają się do wysiania? Czy jest szansa, że wykiełkują?

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Ela
Maria Awaria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 sty 2018, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich!
Mam problem z moją nowo nabytą Alokazją. Jest u mnie od tygodnia i nie wiem z czym może być problem. Z przesadzaniem postanowiłam poczekać do wiosny ale staram się na nią chuchać i dmuchać. Nie stoi bezpośrednio na słońcu, w podstawce kermazyt i jest zraszana (w miarę możliwości) codziennie, a mimo to najmniejsze dolne liście wyglądają jak na zdjęciu... Nie wiem czy to zmiana otoczenia czy może robię coś źle? Będę wdzięczna za każdą radę.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pojedyncze starsze liście mogą zamierać na okres jesienno-zimowy, oczywiście zakładając że nie ma szkodników i korzenie nie zostały uszkodzone wskutek przelania - również przed zakupem - albo nie przemroziłą ją podczas transportu.
Spryskiwanie liści niewiele daje to z góry napiszę, lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na tacce wypełnionej cały czas wilgotnym keramzytem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie podlewać za dużo, musi się zaaklimatyzować. I uwaga na przędziorki, uwielbiają tę roślinę niestety.

B.
jjdj

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Alokazji Variegata chyba w końcu na serio zaczyna rosnąć. Gdyby nie ta popaprana pogoda już by stała pod folią.
Obrazek

Obrazek
slonina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 paź 2017, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Kilka dni temu kupiłam alokazję amazońską, po prostu byłam w sklepie i szalenie mi się spodobała. Niestety nie znam się zbytnio na roślinach i może ktoś mógłby mi podpowiedzieć patrząc na zdjęcia - czy w doniczce są dwie rośliny ściśnięte obok siebie, czy ona po prostu tak wygląda?
Drugie pytanie - z boku rośliny rośnie mały odrost, :) czy przy przesadzaniu mogę go oddzielić? Jak to zrobić? Na coś szczególnego zwrócić uwagę?
Z góry dziękuję :)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na początek zacznij od lektury tego wątku, 17 stron to dużo informacji. :idea:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
slonina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 paź 2017, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przeczytałam wątek. Odpowiedział na większość moich pytań, ale nie na dwa powyższe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”