Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wyciągnij z doniczki i postaw roślinę na papierowym ręczniku. Weź kilka kawałków, żeby była grubsza warstwa, to powinno szybciej obeschnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja kupiłam alokazję (chyba nawet taką jak Twoja, ale tylko z nazwą: alokazja) i przesadziłam ją jeszcze tego samego dnia - też była trochę przelana - ziemię dokładnie otrzepałam i jeszcze korzenie opłukałam pod bieżącą wodą następnie wsadziłam do podłoża zalecanego tutaj na forum (przed zakupem przeczytałam większą część tego wątku - nie ukrywam, że zakup ten był zaplanowany - zastanawiałam się tylko, czy jakaś alokazja zostanie jeszcze dla mnie w sklepie - kupiłam w Netto). Mam nadzieję, że zrobiłam jak należy - na razie (odpukać) ma się dobrze tzn. nie zauważyłam żadnych niepokojących zmian. Nigdy wcześniej nie miałam tej rośliny i zastanawiałam się czy dam radę, ale jestem dobrej myśli - mam sporo innych kwiatów, które też lubią podwyższoną wilgotność i dają radę to dlaczego z alokazją by miało być inaczej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pamiętajcie, że alokazje w okresie jesienno-zimowym przechodzą okres lekkiego spoczynku, w związku z tym należy nieco ograniczyć częstotliwość podlewania. Dobrze żeby podłoże lekko przeschło przed kolejnym podlaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak wiem , przesadziłam do nowego podłoża - podlałam - zrosiłam - teraz stoi na kamyczkach . Chyba dobrze ? ;:218 Stopniowo będę dosypywać kamyczki (spacerek po ogródku z pojemniczkiem zalecany)
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Kolejna rada, nie spryskuj liści. To nic daje, nie podniesiesz w ten sposób wilgotności powietrza, za to istnieje ryzyko załapania infekcji grzybowej, zwłaszcza w niższych temperaturach, jak na parapecie okna. Sama tacka - dałbym tylko nieco większą od tej (im większa tym większa powierzchnia parowania wody) wypełniona wilgotnymi kamykami albo keramzytem - jako tako powinna spełnić swoje zadanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok, tak zrobię - muszę zakupić keramzyt, na razie będzie prowizorką . Czytałam w necie , że w okresie grzewczym trzeba zraszać ;:144 u mnie temperatura w pokoju do 25 stopni (niestety taki wybryk rodzica - ratuję się ręcznikiem na kaloryferach)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wiem, z tym zraszaniem to taki jeden z powtarzanych mitów. Łatwo sprawdzić na ile i jak długo podniesie się wilgotność powietrza. Trzeba wziąć wilgotnościomierz i postawić w pobliżu rośliny. Zmierzyć poziom wilgotności przed spryskaniem wodą, spryskać - sprawdzić wskazanie, odczekać z godzinę, dwie i znowu sprawdzić.

Poza tym tutaj wystarczy pójść na logikę. Istotą podniesienia wilgotności powietrza nie jest zmoczenie rośliny, tylko spowodowanie żeby wokół niej było ono podwyższone. Należy zobaczyć jak działa nawilżacz powietrza albo tacka wypełniona wilgotnym keramzytem. Parująca woda, tworząca mikroskopijne krople tworzy właściwy mikroklimat.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No i się pojawiła mała plamka. Przestawiłam z parapetu
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie zabieraj z parapetu! Nie możesz zabierać światła o tej porze roku... Z powrotem przestaw na parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zrobię z rana ;:173 ,teraz chłodzę pokój i powróci jutro na parapet. Może ta plamka z przesadzenia i podlania bądź zraszania , sąsiedztwo roślin chyba nie , obok ma róże pustyni i portulacaria afra. Fajny artykuł znalazłam https://fondeco.ru/pl/prichiny-poyavlen ... -borotsya/
werska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 sty 2021, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hej,
mam mega problem z moją Alokazja Reginula tzw. Black Velvet. Kupiłam ją ponad miesiąc temu w całkiem dobrym stanie w Auchan, niestety u mnie czuje się bardzo źle. Dwa z trzech liści są w fatalnym stanie, wysuszone i brązowe od krawędzi.
Wspomnę, ze kwiat jest w osłonce bez dziurek, ale ze zrobionym drenażem. Starałam się ją podlewać umiarkowanie. Od kilku dni spryskuje liście przefiltrowaną wodą. Kwiat stoi w w miejscu nasłonecznionym, ale nie w pełnym słońcu (niestety blisko kaloryfera). To mój początek z kwiatami i zupełnie nie wiem jak ją ratować.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Masz odpowiedzi w swoim poście. Robisz wszelkie możliwe kardynalne błędy uprawowe...

1. Roślin nie spryskujemy wodą. Nic to nie daje pozytywnego oprócz ryzyka załapania infekcji grzybowej. W przypadku roślin wymagających podwyższonej wilgotności powietrza, a w mieszkaniu masz zbyt suche od grzejnika albo przykręcasz go, albo inwestujesz w nawilżacz powietrza.
2. Podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku w proporcji około 2:1. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie.
3. Doniczkę stawiamy na podstawce, a nie wkładamy do osłonki. Korzenie muszą oddychać. Nie kierujemy się tutaj tylko estetyką, ale przede wszystkim kwestią praktyczną.
4. Alokazja w okresie jesienno-zimowym przechodzi okres spoczynku, w związku z tym ograniczasz podlewanie w tym czasie. Podłoże powinno delikatnie przeschnąć przed kolejnym podlaniem.

Efekt końcowy jest taki, że została przelana i załapała infekcję grzybową. Przesadź do właściwego podłoża, sprawdź stan korzeni - pewnie będą pogniłe, odetnij te zmiany na liściach i na koniec zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Jednak istnieje duże ryzyko, że po prostu nie da się uratować tej rośliny.

Jak dopiero zaczynasz uprawę roślin, to wpierw powinnaś poczytać kilka poradników i na ich podstawie dobierać rośliny wg warunków uprawy jakie możesz im zapewnić. Powinnaś zacząć od prostych roślin w uprawie, a nie zaczynać od trudnych, jakimi są alokazje. To nie są sztuczne kwiatki. Nie wystarczy kupić taką roślinę, która Ci się spodoba, postawić sobie w pierwszym lepszym miejscu i po prostu będzie rosnąć. Niestety tak nie jest. Przy uprawie roślin nie ma cudownej różdżki, dzięki której można uratować każdą roślinę po ewidentnych błędach uprawowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re:

Post »

Siedmiokropka pisze:Moja żyje, zgubiła tylko jeden listek, nowych brak, ale i tak myślę,że to sukces, że jeszcze w ogóle nie zmarniała :D

Obrazek

Pozdrawiam, Marta
Jaka to odmiana?

-- 9 sty 2021, o 13:40 -

Norbert

Na jakim poziomie utrzymujesz wilgoć?

Czy doświetlasz?
Ostatnio zmieniony 9 sty 2021, o 17:09 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”