Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sowella777
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 wrz 2019, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie :wit Jestem tu nowa, ale mam problem z alokazją, więc chciałabym się Was poradzić. Dostałam latem wielką alokazję portodora, miała 3 liście, gdy wyszedł jej kolejny, to jeden ze starszych się jakby załamał i musiałam go wyciąć. Gdy wyszedł znowu młody liść, to znowu kolejny starszy się złamał, opadł w dół i wycięłam. Powtórzyło się to jeszcze kilka razy, więc takim sposobem ciągle mam trzy liście :( Szukałam informacji w necie, ale w wielu miejscach było napisane, że to normalne, no ale jak to możliwe, przecież ona nie może mieć ciągle trzech liści :lol:
Nie wiem co robię źle.
Alokazja stoi w widnym pomieszczeniu bez bezpośredniego narażenia na południowe słońce. Podlewam, gdy wierzchnia warstwa przeschnie na ok długość palca wskazującego, rośnie w mieszance ziemi uniwersalnej z perlitem i żwirkiem dla lepszej przepuszczalności. Od września już nie nawożę, a odkąd grzejemy w domu, to spryskuję liście od dołu co kilka dni, bo ponoć alokazję nie lubią spryskiwania liści od góry. Nie ma żadnych przędziorków czy innych lokatorów, plam na liściach itp. Wygląda na zdrową :)
A, wodę z podstawki odlewam, aby nie narazić korzeni na gnicie.
Klaudia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W okresie jesienno-zimowym ograniczasz podlewanie do minimum, tzn. alokazje wchodzą w mniejszy lub większy stan spoczynku. Podlewasz nie częściej niż raz naokoło trzy tygodnie, chyba że liście wcześniej zaczną więdnąć

W jakiej odległości stoi od okna? Generalnie alokazja nie powinna stać dalej niż około 1 metr od niego, a w okresie jesienno-zimowym możesz spokojnie postawić nawet na parapecie o ile rozmiar rośliny na to pozwala.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ezechiel

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Sowella777 i dobrze piszą, tego typu Alokazja w mieszkaniu ma maksimum 3 liście. Taka jej natura. Możesz próbowac doświetlać, ale raczej nic nie zmienisz.
Awatar użytkownika
sowella777
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 wrz 2019, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Norbert, dziękuję za cenne informacje :) Moja alokazja stoi dość blisko okna, pokój jest mały, ale bardzo widny, bo ma aż dwa podwójne okna, ale na parapet jej nie posadzę, bo za duża :( Podlewanie ograniczyłam, może latem uda mi się dochować więcej liści :) Na razie dam jej spokój, niech sobie zimuje :)


Ezechiel, no cóż, to może taka ich uroda w niewoli domowej, szkoda by było, ale niektórych rzeczy się nie przeskoczy :) Latem wystawię ją do ogrodu, może poczuje się jak w naturalnym środowisku i nabierze masy :)
Klaudia
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Oto siła natury! Moja alokazja, którą uśmierciłam wypuściła nowy pęd ;:138
Obrazek
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam!

Zakupiłam alokazję o odmianie "carly bambino". Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat tej odmiany. Dodam, ze po zakupie od razu ją przesadziłam , na spód doniczki wsypałam keramzyt, ale brakło mi ziemi uniwersalnej więc dałam taką jaką miałam czyli ziemię do paproci, nie wiem czy zostawić czy wymienić, muszę przyznać, że dziś trzy dni po przesadzeniu jeden listek a dokładnie końcówka lekko zasycha, czy to wina ziemi czy może zmiana warunków.? Na razie stoi na oknie południowym, ale rozumiem, ze w miarę cieplejszych dni muszę ją odstawić od okna, będę wdzięczna za wszelkie uwagi i rady
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No niestety, ale będziesz musiała jeszcze raz przesadzić. Alokazje wymagają bardzo przepuszczalnego podłoża, nie można sadzić do samej ziemi. Musi być wymieszana dodatkowo ze żwirkiem i tak w proporcji ok. 2:1.
Do wiosny ograniczasz podlewanie, tak żeby podłoże delikatnie zdążyło przeschnąć. Jakie pH ma ta ziemia do paproci?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rodway
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 kwie 2020, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Alocasia Cucullata - rozmnażanie

Post »

Witam,

mam pytanie dotyczące roślinki, którą otrzymałem kilka miesięcy temu w prezencie. Wyjątkowo szybko alocasia wyrosła na bardzo wysoka roślinę. Jak mogę ją ?zmniejszyć?? Nie mogę nigdzie odnaleźć informacji na temat rozmnażania. Chciałbym ją jakoś rozszczepić. Jest bardzo wysoka i chuda.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ona cały czas stoi w tym miejscu, z dala od okna czy stanowisko ma tuż przy nim?

Nie ma opcji zmniejszenia, jedynie możesz podzielić na dwie doniczki, normalnie rozdzielasz podczas przesadzania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
grudzin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 maja 2020, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

Proszę o poradę co się dzieje z tym liściem Alokazji Polly, łodyga od niego jest bardzo wątła. Kupiona z 3 tygodnie temu (nie ze sklepu, od kogoś kto miał koty, stąd też uszkodzenia mechaniczne).
Przesadzona do ziemi Composana, perlitu i podłoża do storczyków (3:1:1), na dnie keramzyt.
Czy to możliwe że potrzebuje aklimatyzacji? Pozostałe 2 zdjęcia są OK

Inne zdjęcia ok,
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cóż, to nie są łatwe w utrzymaniu rośliny. Wymagają podwyższonej wilgotności powietrza. Poza tym są podatne na ataki przędziorków.
Stanowisko powinno być na parapecie (za wyjątkiem południowego), a nie na tym ciemnym stoliku.
Zmiany takie na liściach to efekt przelania, uszkodzenia korzeni podczas przesadzania albo/i zmiany stanowiska.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

U mojej tak wyglądały liście przy ataku przędziorków, a potem przy przelaniu.
Januszek1971
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 lip 2019, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A moja zebrina umiera. Nie wiem co robić? ;:145
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”