Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
perla76
200p
200p
Posty: 229
Od: 18 lis 2011, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak się zastanawiam,czy można ją przetrzymać w ogrodzie? Półcień,wilgotne i zaciszne miejsce. Oczywiście przed zimą należy wykopać. Czy ktoś już z tym eksperymentował? Na szczęście mam już 3 sadzonki z rośliny matecznej,które pozostaną w razie czego w domu.
Pozdrawiam Bożena
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2505
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dobry pomysł. Ja też spróbuję, tym bardziej, że akurat muszę przesadzić do większej donicy sadzonkę, która ma odrost.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Alokazje to rośliny tropikalne lubiące ciepło i wysoką wilgotność powietrza. Wydaje się, że ogród w polskich warunkach może być przede wszystkim zbyt chłodny nocami, no może latem - ale zawsze można poeksperymentować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Pati2
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 13 gru 2014, o 07:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A ja taki prezencik mam od mojej alokazji. :)
Obrazek
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Alokazja zasychające liście

Post »

Mam Alokazje 3 lata i tej jesieni pojawił się problem, w ciągu półtora do dwóch miesiecy uschło 4-5 liści(dwa własnie w trakcie, zdjecie ponizej). najpierw myslałem ze może przelana bo około 2 tygodnie temu sporo ją podlałe, ale liscie zaczeły wczesniej marnieć...wiec to chyba nie to...szkodników żadnych nie widać. Liscie obumierały po kolei dopiero teraz pojawiły się dwa z tymi samymi objawami, może to ze starosci bo jak sięgam pamiecią to w ciagu tych trzech lat 1 moze 2 liście straciła a jest ich w tej chwili 9 razem z tymi chorymi(chore liście nie sa najstarsze wiec tez by się nie zgadzało). w tym roku zaczałem usuwac kwiatostany których było chyba 3 lub nawet 4( wtej chwili kwitnie)niedawno wypusciła lisć ale jest bardzo mały, nie nawoziłem jej w tym roku i przez te 3 lata nie była przesadzana, moze kumulacja tych czynników spowodowała usychanie lisci, jak myslicie? Wilgotnosc powietrza ma zapewniona taka samą w ciągu trzech lat, zraszanie liści, podstawaka z wodą, nawet zraszanie kaloryfera.




Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pierwsza sprawa, o tej porze roku ograniczasz podlewanie i podlewasz obficie, gdyż przechodzi okres spoczynku. Sprawdź korzenie, mogło dojść do uszkodzenia korzeni. Druga sprawa, alokazje są podatne na ataki przedziorków, sprawdź jeszcze raz przy użycia szkła powiększającego.
Trzecia rzecz, w warunkach domowych ciężko utrzymać tą Alokazję w dłuższej perspektywie czasu.
Czwarta rzecz, jaką utrzymujesz temperaturę powietrza?
Jakie ma stanowisko, nie stała przez przypadek w przeciągu albo niższej temperaturze?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Stoi na podłodze metr od okna południowego. Z tym przeciągiem to racja, przed niedzielą były myte okna mozliwe że sporo spadła na jakiś czas to by tłumaczyło żółkniecie liści ze zdjęć, a wcześniejsze...to raczej nie temperatura ani przeciąg. Normalnie nie spada ponizej 18 stopni. Szkodników nie ma na 100%, korzenie w porządku, bielutkie, twarde.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czyli albo wchodzi w okres spoczynku i straci trochę liści - na wiosnę powinna odbić albo wpływ tej niskiej temperatury. Jeśli ma zdrowe korzenie to po prostu trzeba poczekać do wiosny. Pamiętaj, żeby ograniczyć zarówno częstotliwość, jak i ilość wody do podlewania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok, dzięki za odpowiedź. Podlałem ja od razu bo po wyjeciu okazało sie że jest dosyć sucho.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Suche podłoże o tej porze roku na pewno jej nie zaszkodzi, więc bez obaw może przesychać nawet całkowicie. Raz na dwa tygodnie małą ilością wody aż do wiosny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:Czyli albo wchodzi w okres spoczynku i straci trochę liści - na wiosnę powinna odbić albo wpływ tej niskiej temperatury. Jeśli ma zdrowe korzenie to po prostu trzeba poczekać do wiosny. Pamiętaj, żeby ograniczyć zarówno częstotliwość, jak i ilość wody do podlewania.


Dowiedziałem sie ze okna nie były otwierane w trakcie mycia, wiec to nie temperatura. Pozostaje tylko ten okres spoczynku.

---- 18 gru 2016, o 19:24 ---

Ale to też dziwne, bo przez ostatnie 2 lata nie było oznak przechodzenia jakiegokolwiek spoczynku, może tylko tyle że słabiej rosła.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Część roślin zwykle dobrze sobie radzi w pierwszym, drugim roku i wybaczają lekkie błędy w uprawie. Później może być inaczej. Alokazje np., potrafią też nagle paść, pomimo takich samych dotychczasowych warunków uprawy. Zaliczają się do kapryśnych i wymagających roślin, niektóre odmiany rosną lepiej inne gorzej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wiec wiosną muszę ją koniecznie przesadzić do świeżego podłoża i w ogóle dedykowanego do tej rośliny, mam nadzieje że odżyje...jak myślisz Norbert? Teraz chyba nie powinienem tego robić prawda? Poczekać do wiosny?


5 sty 2017, o 10:08

Moja Alokazja nadal traci liście, zostały tylko 4 i nastepny już zółknie, czy ona przetrwa zimę? Na wiosnę puści coś nowego jeśli straciłaby nawet wszystkie? Pomocy! :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”