Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nawóz do zielonych czy ozdobnych to jedno i to samo.
Alokazje, jak i inne rośliny nawozimy pełną dawką podaną przez producenta co 2 tygodnie. Radzę postawić na parapecie i zapewnić ciepło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na pewno to samo? Te, które mam mają różne dawki skladnikow.
Sam doradzałes nawozić połowa zalecanych dawek.
Jeśli chodzi o parapet, to zima odpada. Tam po prostu jest chłodni i jest zimny powiew i jakby tego nie zmienię, nawet gdy zamknąć okno, co odpada. Zresztą tu i tak nie ma jakiegoś sensownego światła zima, pozostaje mi doświetlać, tylko czym, jak daleko od alokazji itp
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nawóz mineralny to przede wszystkim stężenie NPK, które może nieznacznie się różnić w zależności od producenta oraz czy jest to np. nawóz do roślin kwitnących czy do zielonych/ozdobnych z liści. O ile w przypadku do kwitnących ma to znaczenie, to w przypadku tych drugich niewielkie różnice w stężeniu tych głównych pierwiastków już nie ma. Reszta składników to mikroelementy, których stężenie i skład może się różnić nieznacznie z powodu jak wyżej.
Nie wiem, w którym miejscu i w jakim kontekście pisałem o nawożeniu połową zalecanej dawki - mam napisanych kilkanaście tysięcy postów, ciężko żebym pamiętał każdy z nich. :wink:
Alokazje należą do roślin żarłocznych czyli normalnie przy zdrowym systemie korzeniowym nawozimy pełną dawką.
Ciepło to podstawa, jeśli masz chłodniej to wtedy roślina będzie wolniej rosnąć, podobnie jak z ilością światła, im mniej tym taka sama reakcja. W takiej sytuacji rzecz jasna powinno ograniczyć się częstotliwość nawożenia co 3 - 4 tygodnie.

Jeśli chodzi o doświetlanie już pisałem w wątku o Cytrusach, przeczytaj przynajmniej kilka ostatnich stron wątku poświęconego doświetlaniu: viewtopic.php?f=19&t=48848&hilit=Do%C5%9Bwietlanie . Alokazje to takie same rośliny jak wiele innych, stosuje się więc te same lampy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam. Kupiłem okazyjnie podniszczoną Alokazję wentii chciałbym się upewnić co do podłoża, w które mam ją przesadzić. Ziemia uniwersalna : perlit (w proporcji 1:2) czy ziemia : perlit : podłoże do storczyków ( 1 : 2 : 1 ) ? Na spód donicy wysypać keramzytu? I jaka średnica donicy, lubi mieć miejsca czy lubi mieć ciasno (jak epifity np.) ?
Z góry dzięki :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Proszę przeczytać kilka postów w tym wątku. Naprawdę warto skorzystać z porad i doświadczeń innych..
Wszystko jest w tym temacie.
norbert76 pisze: 1 paź 2022, o 21:42 Przede wszystkim zapewnić dużo światła, czyli parapet okna albo doświetlanie. Do tego regularnie nawóz mineralny, do którego możesz dodawać krzem, czyli np. Rhino skine, który powoduje że łodygi są grubsze. Ale najważniejsze światło.

Przy okazji podłoże do wymiany, bo jest za mało przepuszczalne (powinna być mieszanka ziemi, dużej ilości perlitu, można dodać podłoża do storczyków) oraz doniczkę postaw na podstawce, żeby do korzeni docierało powietrze.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dużo może wiele znaczyć, dlatego dopytuje się o dokładne proporcje :) Informacji o rozmiarze doniczki względem wielkości rośliny też nie znalazłem tutaj (może przeoczyłem).

EDIT:
Wolę się dokładnie podpytać aby uniknąć później pisania próśb o porady do ratowania roślinki :)

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Może być mieszanka ziemi, podłoża do storczyków oraz perlitu/żwirku w równych proporcjach.

2. Doniczka większa o rozmiar, czyli około 1,5 - 2 cm od bryły korzeniowej jeśli jest mocno przerośnięta.

3. Drenaż może być, ale może wystarczyć np. plastikowy korek od butelki, kapsel, kulka keramzytu żeby podłoże nie zatkało otworu odpływowego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
PatiKudi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 mar 2023, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Alokazja problem

Post »

Hej, piszę z prośbą może udałoby się pomóc mojej alokazji. Od ponad miesiąca posiadam roślinę, wypuściła 1 nowy liść i teraz idzie 2 nowy, jednak inne liście zaczynają się uginać, opadać i zmieniać kolor z zielonego na żółty a finalnie stają się czerwone. Roślinkę przesadziłam do dedykowanego podłoża, oczyściłam korzenie były w bardzo dobrym stanie (same białe). Od razu po zakupie oglądnełam roślinę i nie znalazłam żadnych szkodników na liściach. Nie wiem czy to normalne przy tym gatunku, czy jednak problem leży w dbaniu o roślinę
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w wątku. Polecam poczytać, chociażby kilkanaście ostatnich stron, jakie należy zapewnić warunki uprawy, najważniejsze to jak najjaśniejsze stanowisko, właściwie przepuszczalne podłoże, czyli mieszanka z mniejszą ilością ziemi, a większą innych składników plus właściwe podlewanie oraz nawożenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziś zauważyłem coś takiego wystającego z ziemi, ale musi to być jakaś część Alokazji Black Velvet. Ale co to może być? Pączek kwiatowy to chyba nie, mi jak dotychczas wszystkie wyrastały jak liście z łodyżek a nie z dołu. Nowa roslina? One się tak mnożą?

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Runners, która z czasem stanie się nową bulwą - Alokazje rozmnażają się tworząc nowe bulwy. Poczekaj, aż nieco podrośnie, odetnij i daj do wilgotnego perlitu, przykryj żeby była wysoka wilgotność powietrza oraz daj tam, gdzie ciepło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przy biedronce wśród wyrzuconych kwiatach, znalazłam alokazję kameleon ;:202 . Bidulka , może jeszcze da radę , obecnie spija wodę, musi ją suszyć .
Obrazek
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

I znowu pytanie o Alokazję, tym razem chyba chodzi o Silver Dragon. Otóż zauważyłem dziś, że dwa listki zaczęły się podwijać na brzegach jak gdyby były stare i szykowały się do odpadnięcia. Problem w tym ,że to nie są stare liście, ten z drugiej fotki rozwinął się u mnie w domu kilka dni temu. Normalnie powinny wglądać jak ten z pierwszego zdjęcia. O co może chodzić? Stoi na oknie, ziemia luźna, podlewany przegotwaną wodą. Wilgoć też mają, stoją koło nawilżacza który co jakiś czas włączam

Obrazek


Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”