Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No niestety, ale będziesz musiała jeszcze raz przesadzić. Alokazje wymagają bardzo przepuszczalnego podłoża, nie można sadzić do samej ziemi. Musi być wymieszana dodatkowo ze żwirkiem i tak w proporcji ok. 2:1.
Do wiosny ograniczasz podlewanie, tak żeby podłoże delikatnie zdążyło przeschnąć. Jakie pH ma ta ziemia do paproci?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rodway
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 kwie 2020, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Alocasia Cucullata - rozmnażanie

Post »

Witam,

mam pytanie dotyczące roślinki, którą otrzymałem kilka miesięcy temu w prezencie. Wyjątkowo szybko alocasia wyrosła na bardzo wysoka roślinę. Jak mogę ją ?zmniejszyć?? Nie mogę nigdzie odnaleźć informacji na temat rozmnażania. Chciałbym ją jakoś rozszczepić. Jest bardzo wysoka i chuda.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ona cały czas stoi w tym miejscu, z dala od okna czy stanowisko ma tuż przy nim?

Nie ma opcji zmniejszenia, jedynie możesz podzielić na dwie doniczki, normalnie rozdzielasz podczas przesadzania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
grudzin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 maja 2020, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

Proszę o poradę co się dzieje z tym liściem Alokazji Polly, łodyga od niego jest bardzo wątła. Kupiona z 3 tygodnie temu (nie ze sklepu, od kogoś kto miał koty, stąd też uszkodzenia mechaniczne).
Przesadzona do ziemi Composana, perlitu i podłoża do storczyków (3:1:1), na dnie keramzyt.
Czy to możliwe że potrzebuje aklimatyzacji? Pozostałe 2 zdjęcia są OK

Inne zdjęcia ok,
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cóż, to nie są łatwe w utrzymaniu rośliny. Wymagają podwyższonej wilgotności powietrza. Poza tym są podatne na ataki przędziorków.
Stanowisko powinno być na parapecie (za wyjątkiem południowego), a nie na tym ciemnym stoliku.
Zmiany takie na liściach to efekt przelania, uszkodzenia korzeni podczas przesadzania albo/i zmiany stanowiska.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

U mojej tak wyglądały liście przy ataku przędziorków, a potem przy przelaniu.
Januszek1971
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 lip 2019, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A moja zebrina umiera. Nie wiem co robić? ;:145
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nic, została przelana wskutek posadzenia do samej ziemi (albo co gorsza nie została przesadzona), a nie do mieszanki ziemi i rozluźniacza, za często podlewana, doniczka wsadzona do osłonki a nie postawiona na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mucha1404
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 cze 2012, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy mojej alokazji coś dolega? Rośnie wyjątkowo bujnie, co jakiś czas nowe liście, ale niektóre usychają od razu a niektóre kilka tygodni pozostają zdrowe. Nawet z ziemi wychodzi nowy pęd.

Czy ten największy liść usycha za starości czy ma grzyba albo inną chorobę?
Przesadzić do większej doniczki czy rozmiar jest ok?
Czym ją nawozić i jak często, biohumus czy pałeczki z nawozem mineralnym?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podłoże do wymiany, o czym byś się dowiedział czytając wpierw wątek. Wszystkie rośliny doniczkowe, za wyjątkiem storczyków sadzimy do mieszanki ziemi i rozluźniacza, w przypadku alokazji 3:1, możesz dodać jedną część kory albo podłoża do storczyków.
Druga sprawa ostrożnie z podlewaniem, wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć.
Trzecia żadnego Biohumusu i żadnych pałeczek. Po przesadzeniu i odczekaniu około miesiąca stosujesz mineralny nawóz, ale w płynie, regularnie aż do końca września. Na jesieni stopniowo ograniczasz podlewanie, alokazje wchodzą w lekki stan spoczynku.
Niestety muszę Cię zmartwić, to są trudne w uprawie rośliny i ciężko je utrzymać przez dłuższy czas. Są ponadto podatne na ataki przędziorków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
eQuadoR
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 sty 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Niedawno wróciłem po kilku miesiącach do domu i zauważyłem, że moja zebrina wypuściła piękne duże liście, niemniej jednak kilka starszych liści pożółkło od zewnątrz. Myślę, że jest to kwestia jednorazowego przelania. Obecnie jednak wygląda, że wszystko jest pod kontrolą. Alokazja rośnie pod oknem dachowym (płd-zach) w pokoju gdzie wilgotność waha się od 50 do 70%. Myślę, że mógłbym ją przesadzić, z tym że nie wiem czy ją osłabiać w tym momencie? One są takie wrażliwe. Martwić się o te żółte krawędzie?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To zależy w jakim rośnie podłożu. Jeśli przepuszczalnym, jak napisałem wyżej to pół biedy, gorzej, jak rośnie w samej ziemi bez dodatku rozluźniacza. Alokazje są bardzo wrażliwe na przelanie i mogą reagować wtedy żółknięciem liści. Inna sprawa to są szkodniki, alokazje o czym też pisałem post wyżej są podatne na ataki przędziorków.
Jeśli chodzi o przesadzanie, to akurat wiosna i lato to najlepszy okres na to.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aga4418
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 lut 2020, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam. Wyjaśni mi ktoś dlaczego łodygi Alokazji się uginają? Wyglądają jak zwiedniete. Kilka odmian różnie prosto, a niektore się uginaja mimo wilgotnej ziemi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”