Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie, nie i nie.

Dostałeś wyraźną odpowiedź - alokazja jest wrażliwa na nieprawidłowe podlewanie, niepotrzebne nawożenie w okresie jesienno - zimowym oraz nieprawidłowe podłoże.
Na pewno nie ma tutaj żadnego wpływu inna roślina, a tym bardziej nie jest to objaw chlorozy. Te plamki mogą być początkiem choroby grzybowej - powód nieprawidłowe podłoże i/lub podlewanie.

Zastosuj się do podanych rad i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ezechiel

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ponieważ mam trochę za dużo roślin i na parapetach ciasno, trzymam większość pod lampami. Niektóre alokazje bardzo dobrze rosna pomimo braku światła naturalnego. Na zdjęciach
A. Kuching Mask
Obrazek
A. Mayan Mask
Obrazek
A. Sarian
Obrazek
Awatar użytkownika
scousi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 9 gru 2010, o 01:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Skusiłam się na alokazję, a potem żałowałam, że nie dam sobie z nią rady. Póki co miewa się całkiem dobrze, ale zakwitła. Usuwać czy zostawić? Nie wiem czy nie osłabia to rośliny.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Osłabia, możesz jednak zostawić jeśli regularnie nawozisz. Ja mam taką, która kwitnie kilka razy w roku, to usuwam.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
i immadamemel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 maja 2019, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Kupiłam 10 nasion alokazji olbrzymiej. Czy to może się udać z nasionka? Ktoś ma jakieś doświadczenia? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie sugestie :)
ezechiel

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Kupiłaś na alledrogro czy w Chinach? Nieważne gdzie, wywaliłaś kase w błoto. jeśli nasiona aroidó to od kolekcjonerów i bardzo świeże mają szanse skiełkować.
icks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 maja 2019, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja też myślałam że z moich nic nie będzie - były zebrane dwa miesiące wcześniej a do tego przejechały się po europie dwukrotnie w środku zimy. Potraktowałam je po macoszemu, wysiałam do malutkiej doniczki i postawiłam na półce żeby nie marnować miejsca ale i tak wszystkie wykiełkowały i rosną sobie bez problemów.
Obrazek
Obrazek

Generalnie:
- najlepiej wysiać od razu do oddzielnych doniczek, bo rosną szybko i błyskawicznie plączą się im korzenie
- ziemię wypiec w mikrofali albo piekarniku, po zasianiu (na powierzchnię) podlać i okryć doniczki szczelnie przezroczystym woreczkiem bo nawet lekkie przesuszenie podłoża prowadziło u mnie do obumierania starszych liści
- nie trzymać pod mocnym światłem
- nawozić bez żadnych oporów, bo rosną naprawdę szybko i potrzebują dużo azotu
Bellatrix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 maja 2019, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, ja także mam alokazję, niestety gatunku nie znam, ale jest to ta sama roślina która na pierwszej stronie tego wątku, nie taka jak w postach powyżej. Kupiłam ją w Biedronce ;:108 , niestety dopiero kiedy po jednym dniu zaczął mi żółknąć jeden, później następny liść itd- znalazłam informację, że jest to roślina bardzo wrażliwa na "chorobę zimnych nóg" (tak to było ujęte, chodziło o bryłę korzeniową). Jedynym sposobem jaki polecał Autor książki gdzie mam opisywaną tę rośliną, okazało się postawienie jej na podkładce ze styropianu. Ja postawiłam swoją w prawdzie nie na styropianowej, ale na zrobionej z papieru, dałam osłonkę na doniczkę, może też aklimatyzacja w ciągu paru dni sprawiła, że ostatnie dwa liście uratowałam i teraz rozwija mi się trzeci. Zastanawiam się jednak jak inni ocieplają doniczki- boję się, że osłonka i papierowa podkładka może nie wystarczyć i będę musiała szukać styropianu (o ile Faktycznie jest taki skuteczny).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bez przesady, żaden styropian nie jest potrzebny.
Źle zinterpretowałaś. W przypadku alokazji trzeba ograniczyć podlewanie w okresie jesienno - zimowym, gdyż przechodzą okres spoczynku, im chłodniej tym rzadziej podlewamy i tyle.
A teraz zaczęła rosnąć nie od styropianu, tylko jest coraz cieplej i rozpoczął się okres wegetacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Bellatrix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 maja 2019, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Może i tak, chociaż wolę na nią uważać, bo zostały tylko dwa duże i jeden rozwijający się liść... A gdy ją kupiłam, miała co najmniej 4 liście więcej... Być może był to też okres aklimatyzacji, bo liście leciały z niej w tempie ekspresowym- rano pojawiała się żółtawa plama, wieczorem cały liść był brązowy, następnego dnia opadał albo go usuwałem (później już nie czekałam aż cały obumrze). Niestety rozwijający się liść ma suchy koniec, ale to wygląda inaczej niż ta "choroba zimnych nóg" (nie ja wymyśliłam tę nazwę ;:24 ).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bo alokazje potrzebują podwyższonej wilgotności powietrza - powyżej ok. 50% w okresie wegetacji.
Inna sprawa, że są to rośliny do trudniejszych w uprawie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
KrzysztofL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 cze 2019, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Proszę o pomoc z moja alokazja olbrzymia

Post »

Roślina została przesadzona do większej doniczki, podlewania niewielka ilością wody tak żeby nie miała za mokro ale miała wilgotne podłoże, korzenie podczas przesadzania były ok.. myślałem ze to pomoże ale jednak nie.. liście dalej żółkną i pojawiają sie te suche plamy..

https://imageshack.com/i/poBfP4rRj

https://imageshack.com/i/pnWjGVy7j

Nowe liście pojawiają się i są zdrowe co świadczy ze roślina żyje
Może potrzebne są jakieś suplementy odżywki.. gdzieś kiedyś znalazłem informacje ze potrzebuje magnezu i potasu ale nie wiem ile w tym prawdy oraz żeby stosować odżywkę dla roślin kwitnących

Będę wdzięczny za rady i pomoc
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”