Polyscias - wymagania,pielęgnacja ,problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ani-jan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 paź 2018, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Polyscias - wymagania,pielęgnacja ,problemy w uprawie

Post »

Roślinka posadzona na kamyczkach w postaci drenażu, bez podstawki. Marne wytłumaczenie, ale nie było osłonek pasujących do takiej dużej doniczki.
Dzięki za porady.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Polyscias - wymagania,pielęgnacja ,problemy w uprawie

Post »

Nie wkładaj doniczki do osłonki, tylko doniczkę postaw na podstawku, żeby do korzeni docierało powietrze.
Został przelany.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polyscias - wymagania,pielęgnacja ,problemy w uprawie

Post »

Wczoraj na moim Polyscias balfouriana marginata odkryłam wciornastki.
Zastosowałam środek systemiczny, (przy okazji dostało się kilkunastu sąsiadom Polysciasa, na wszelki wypadek).
Oby zadziałał.

Nigdy z tym szkodnikiem nie maiłam do czynienia, zawsze, jeśli już - to przędziorki.

Skąd wciornastki?!

Poza tym - polyscias rośnie bardzo ładnie, widzę, że pasuje mu i gleba i stanowisko i częstotliwość podlewania.
Tak w ogóle - to jedna z moich ulubionych roślin.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Gizmous
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 lis 2019, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Polyscias Fabian usycha

Post »

Witam. Pierwszy raz na forum.
Mam Polyscias Fabian jednak wyglada na to, że jest z nim źle cześć gałęzi całkowicie uschla A reszta powoli usycha. Nie gubi typowo liści tylko te zielone łodygi robia się coraz bardziej miękkie i potem usychaja. Starałem się podlewać to tak jak trzeba by gleba byla caly czas wilgotna nie przemoczona. Zauważyłem podczas podlewania, że z gleby uciekają jakies mikroskopijne małe robaczki. Jak uratować kwiatka? Poeinienem obciąć te utracone gałęzie? Dopiero od niedawna interesuje się roślinami i nie znam się jeszcze do końca. Dziękuję z góry za pomoc. Pozdrawiam

Obrazek
EweS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 paź 2022, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

polyscias fabian

Post »

Witam , mam od ponad roku polyscias fabian . Do tej pory rósł bez żadnych zastrzeżeń, ale od pewnego czasu łodygi są dość wiotki , te najdłuższe nie potrafią się same utrzymać i muszę je wiązać do palika , te mniejsze też są wiotkie . Czy ktoś wie dlaczego tak się dzieje ? Czy to normalne ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: polyscias fabian

Post »

Mamy już wątek poświęcony tej roślinie: viewtopic.php?f=19&t=25781&hilit=Polyscias

Polecam poczytać.

Jeśli łodygi są wiotkie, to znaczy że roślina ma za ciemne stanowisko, można też uwzględnić nieprawidłowe nawożenie.
Wrzuć zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jurekkk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 lut 2023, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Polyscias - wymagania,pielęgnacja ,problemy w uprawie

Post »

Cześć,
mam problem z moim polysciasem. Objawia się utratą liści, które najpierw usychają i opadają. Jeden "pień" stracił już wszystkie i teraz z kolejnym dzieje się to samo. Problem się zaczął niedługo po przesadzeniu. Jest postawiony w miejscu naświetlonym (pod oknem dachowym). Jest ogrzewanie podłogowe włączone, jednak raczej delikatnie. Dodatkowo, wcześniej stał również w miejscu z takim ogrzewaniem i również tracił liście (dlatego go przeniosłem).

Przez ponad tydzień codziennie zraszałem liście, ale zdaje się to raczej nie pomagać. Przesyłam zdjęcie rośliny.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Polyscias - wymagania,pielęgnacja ,problemy w uprawie

Post »

Beznadziejne podłoże i doniczka wsadzona do osłonki... i takie skutki.

Nie sadzimy roślin do samej ziemi uniwersalnej, ani nie trzymamy zbyt długo w podłożu produkcyjnym.

Musisz przesadzić jeszcze raz do mieszanki ziemi i rozluźniacza czyli żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1. Doniczkę stawiasz na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze.
Suche fragmenty odetnij, postaw blisko okna, ale nie dachowego bo pada mniej światła. Musi mieć też ciepło.

W okresie jesienno-zimowym podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. W okresie wiosna - lato utrzymujesz umiarkowanie wilgotne podłoże cały czas.
Może odbije, a może nie.

Spryskiwanie liści nic nie daje. Uprawiając tą roślinę musisz dokupić nawilżacz, żeby utrzymywać podwyższoną wilgotność powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jurekkk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 lut 2023, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Polyscias - wymagania,pielęgnacja ,problemy w uprawie

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”