Cytrusy - porady ogólne

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Ona jest posadzona w osłonce bez otworu odpływowego, daleko stoi od okna? Jak często podlewasz?
Na moje oko jest po prostu przelana. Dodam jeszcze, że cytrusy powinny być zimowane w niższej temperaturze - ok. +10 - +12 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Divine
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 19 paź 2016, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Nie, jest w doniczce, która jest w osłonce. Podlewalam ja do tej pory raz, kilka dni po przesadzeniu, a jest u mnie 3 tygodnie. Na pewno muszę jej sprawić ziemię do cytrusów bo aktualnie jest w zwykłej zmieszanej z piachem. Te liście ma już od dawna takie opadnięte. Nie zimuję bo aktualnie nie mam możliwości, w przyszłym roku planuję zorganizować zimowisko.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Więc najprawdopodobniej została wcześniej przelana. Czy wcześniej też była trzymana w osłonce, jak kiedyś była podlewana?
Dobrze będzie zajrzeć w korzenie, które mogą być uszkodzone - czego efektem są właśnie opadnięte liście. Liście straci na pewno. Kwestia czy gałązki pozostaną zielone, jeśli tak to na wiosnę powinna odbić. Ważne żeby zapewnić jasne stanowisko, czyli tylko parapet i to najlepiej słoneczny.
Co do zimowania, to oczywiście kwestia przyszłego sezonu. Cytrusy lubią wilgotne powietrze, więc dobrze jest postawić doniczkę na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Divine
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 19 paź 2016, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Dzięki za porady. Jak ją zabierałam to była wręcz przesuszona, a ziemia śmierdząca i zaczęła pleśnieć. Była w doniczce wstawionej w osłonkę, nie wiem jak mama podlewała, ale raczej nie przykładała wagi do jej pielęgnacji przez kilka lat, dlatego jest taka zabiedzona.
Korzenie wyglądają w porządku, przed przesadzeniem oczysciłam je dokładnie i dałam 2 dni na przeschniecie.
No nic, zadbam o nią i będę raportować za jakiś czas. Przeżyć przeżyje na pewno, jak przeżyła "pielęgnację" mojej mamy to już gorzej nie będzie.
Mariusz1985
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 16 lip 2015, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytryna skierniewicka - uprawa,wymagania,problemy

Post »

Kochani możecie mi pomóc jak mam rozrobić MOSPILAN 20 SP dla cytryny i pomarańczy, w jakich proporcjach? Z ulotki nie wynika.
aciaz1000
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 lis 2010, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Witajcie,

Niedawno pokazywałam Wam moją kalamondynę i udało mi się ją przezimować. Co prawda straciła większość owoców ale była w dobrej kondycji.
Z radością czekałam na wiosnę i nie mogłam się doczekać nowych listków, może nawet kwitnienia.

Niestety jednego dnia mój mąż wziął wolne i został w domu, jemu brak światła nie przeszkadza więc nie podniósł rolet przez cały dzień - co oznacza że moja kalamondyna przez 10 godzin nie miała wcale dostępu do światła. Gdy wróciłam z pracy byłam obrażona na męża za stan mojej roślinki. On chciał uratować sytuację więc następnego dnia gdy byłam w pracy wystawił cytrusa na pełne południowe słońce myśląc że roślina nadrobi braki... domyślacie jak się to skończyło...

Czy jest szansa ją uratować? :cry:


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Wydaje mi się, że roślina powinna dać radę.Ostre słońce to był szok dla liści, ale nie wyglądają na spalone, tylko klapnięte.
Może powolutku się podniosą, w ostateczności może opaść trochę liści, ale jak będzie mieć słońce dawkowane ostożnie, to powinna puścić nowe.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Zwinięcie się liści to może być reakcja na ostre słońce. Mało prawdopodobne, żeby jednorazowe wystawienie mogłoby zaszkodzić. Teraz przypadkiem tylko nie wystawiaj dla odmiany do cienia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aciaz1000
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 lis 2010, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Mam zostawić na tym ostrym słońcu czy tam gdzie stała wcześniej czyli 0,5metra od parapetu ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Po prostu dalej stopniowo przyzwyczajaj do słońca - wydłużając czas podniesienia rolet. Dwa, trzy tygodnie powinno wystarczyć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aciaz1000
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 lis 2010, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Cześć,

Dziękuję za rady ale niestety liście usychają i opadają.

Istnieje jeszcze nadzieja? :(


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

A wystawiłeś na słoneczny parapet?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kwiotek15
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 kwie 2017, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Posadziłam cytrynkę z nasiona pięć lat temu jako taki symbol przeprowadzki do nowego mieszkania:),na chwilę obecną wygląda tak,Nie doczekałam się jeszcze owoców,może cięcie jej szkodzi,staram się trzymać ją w ryzach,dlatego przycinam. Obok mandarynka,zasadzona jak poprzednik -zaraz po zmianie lokum:) jak widać było to dość niedawno..

http://www.fotosik.pl/zdjecie/7cc499de6ce27851

http://www.fotosik.pl/zdjecie/bbdc941870dac739
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”