Cytrusy - porady ogólne

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
emkuku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 lip 2018, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Witajcie!
Jestem nowa na forum, do tej pory tylko obserwowałam, ale sprawa wymaga wprawnej porady, więc piszę!
Jakieś dwa lata temu wyhodowałam mandarynkę z pestki, wszystko było super aż do tego roku. Parę tygodni temu jej liście zaczęły się skręcać, myślałam, że może ma za sucho, ale częstsze podlewanie nic nie pomogło. Nic jej nie gryzie, nie widać żadnych oznak pasożytów czy pleśni. Stała na oknie południowym, teraz trochę ją odsunęłam, bo pomyślałam że może jej tam za ciepło. Dodatkowo jej liście zaczęły masowo opadać i teraz wygląda tak jak na zdjęciach! Co to może być, czy jest jeszcze nadzieja? Jestem w rozpaczy!
;:223

https://imageshack.us/i/plgj69I5j

https://imageshack.us/i/pmkftNNCj
Awatar użytkownika
snow0010
50p
50p
Posty: 69
Od: 18 wrz 2014, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Proponuję zajrzeć do korzeni i zobaczyć co się z nimi dzieje. Możesz od razu przesadzić ja do nowego podłoża i nakryć workiem foliowym żeby podnieść wilgotność. Potem pozostaje tylko czekać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

I wywal osłonkę - korzenie muszą oddychać. Doniczkę postaw na podstawku. Najprawdopodobniej przez to między innymi została przelana.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
emkuku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 lip 2018, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Ok! dziękuję za podpowiedzi! Mandarynka przesadzona, na szczęście korzenie w dobrym stanie, stoi teraz bez osłonki i w worku. :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Worek zdejmuj codziennie na kilka, kilkanaście minut żeby pleśń się nie pojawiła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Anetka251
50p
50p
Posty: 53
Od: 11 maja 2018, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Witam.Chciałam zapytać od kiedy mogę zacząć nawozić cytrynkę? Czytałam, że młodych nie nawozi się wcale, ale wszędzie informacje są takie, że ech. Moje mają dopiero 3 miesiące i chciałam zapytać, no właśnie od kiedy? Zostały jakiś czas temu przesadzone do ziemi dla cytrusów i ładnie się przyjęły w niej i ruszyły do przodu. A jak wygląda sprawa z zimowaniem takich młodych ? O ile w ogóle sa maluchy zimowane ? Czytam o cytrusach i czytam, ale raczej informacje o starszych okazach.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
snow0010
50p
50p
Posty: 69
Od: 18 wrz 2014, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Jeżeli przesadziłaś w nowe podłoże to jest już tam dawka nawozu. Czyli w tym sezonie możesz już odpuścić sobie nawożenie. Co do zimowania to młode rośliny traktujemy tak samo jak dorosłe. Zimowanie w chłodzie miedzy 5 a 10 stopni i możliwie jak najwięcej światła. Jakiego podłoża użyłaś? Jeżeli substrala, to uważaj z podlewaniem bo jest to bardzo ciężkie podłoże i łatwo o przelanie rośliny.
Awatar użytkownika
Anetka251
50p
50p
Posty: 53
Od: 11 maja 2018, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Cytryny są w podłożu Compo Sana - do cytrusów. Czytałam, że to dobre podłoże :)
Ssslimer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 cze 2017, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Darmstadt, Niemcy

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Cześć.
Przesadzałem moje cytryny na wiosnę do większych doniczek. Rozrosły się przez lato niezwykle i widzę znowu ziemia w doniczkach wygląda jakby wymagała przesadzenia. Poziom gleby znacząco opadł, zrobiła się taka lekka i woda bardzo szybko przechodzi.
Jest już koniec września, a pogoda wciąż dopisuje. Boję się przesadzać na zimę, bo nie wiem czy nie zaszkodzę jeszcze. Co byście mi doradzili? Czekać na wiosnę albo dosypać nieco ziemi na górę?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Dosypać. Możesz zrobić zdjęcie jak to wygląda. Posadziłeś do samej ziemi czy wymieszałeś z rozluźniaczem?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ssslimer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 cze 2017, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Darmstadt, Niemcy

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Nie miałem żadnego rozluźniacza, więc zmieszałem ze żwirkiem + zwykła ziemia do kwiatków z kompostem i piaskiem. Na dnie doniczki nieco większy żwirek i otwory.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Rozluźniacz to m.in. właśnie żwirek. Dosyp po prostu ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Z moją mandarynką znowu dzieją się jakieś cuda. Zauważyłam żółknięcie liści, więc dałam jej odrobinę nawozu na chlorozę. Nie chciałam panikować.
Po paru dniach przyszłam sprawdzić, co się z nią dzieje... i to, co zobaczyłam, bynajmniej nie nastraja optymistycznie. :?:
Górne liście wyglądają już lepiej, ale roślina zrzuciła praktycznie wszystkie dolne, a owoce... no, wyglądają koszmarnie. Jeden owoc zrzuciła nie wiem jak i kiedy, nie widziałam go nawet na ziemi. Pozostałe trzy wyglądają jak obraz nędzy i rozpaczy, są na nich plamy, skórka się marszczy, jest nieco bardziej miękka w tych miejscach, choć nie ma wilgoci - więc może nie są to plamy gnilne. Miałam nadzieję na spróbowanie mandarynki prosto z krzaczka, ale teraz widzę, że chyba nie ma opcji.
Jest jakaś nadzieja dla tego drzewka? Powinnam zabrać je już do domu? Mrozów nie było, do tej pory temperatury nocne ani razu nie spadły poniżej 9 stopni, w ciągu dnia upalnie. Wyczytałam, że mandarynki tolerują nawet lekkie przymrozki, więc nie chciałam nadopiekuńczo zabierać jej przedwcześnie. Stojąca obok cytryna ma się wyśmienicie, żadnych plam, dalej rośnie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
To na zdjęciu na dole to jakieś włókna, w sumie nie wiem skąd one się tam wzięły, do rośliny nie są w żaden sposób przytwierdzone ani nie są jej częścią, po prostu tam leżą.
Jak pomóc drzewku? Z owoców już raczej nic nie będzie, oberwać je, żeby odciążyć roślinę?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”