Cytrusy - porady ogólne

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Mieszkanie mam niestety malutkie, dwupokojowe dzielone z rodziną, więc nieszczególnie mam wybór - cytrusy stoją w moim pokoju. Na pewno mam najniższą temperaturę w całym mieszkaniu. :wink: Bo wszędzie indziej rodzice grzeją tak mocno, że idzie zwariować i jeszcze twierdzą, że to u mnie jest lodowato. Dlatego przez większość czasu mam zamknięte drzwi, żeby odizolować od przegrzanego (i suchego) powietrza. Cieszę się, że nie szkodzę roślinom uchylaniem okna.
Tak jak mówię, od przyszłego roku prawdopodobnie będę miała dla nich właściwe miejsce do chłodnego zimowania. Więc w tym roku zależy mi jedynie, żeby "dotrwały" do wiosny - nie łudzę się, że w perfekcyjnym stanie.
Co do podłoża, mam kupiony pH-metr. Zmierzyłam chwilę temu, żeby się upewnić. U cytryny pH wynosi 5.5-6.0, u mandarynki nieznacznie wyżej - 5.5-6.5, ale też mieści się w granicy. Podaję przedział, bo w zależności od tego, jak głęboko wbiję pH-metr, podaje lekko inną wartość (w głębi donicy jest niższe pH niż na samym wierzchu).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Senior pisze: Co do wilgotności powietrza to jeżeli masz w mieszkaniu kilka pokoi, to największa wilgotność względna będzie zawsze w pokoju o najniższej temperaturze. Czyli rozszczelnianie okna przy nawet największych mrozach ma sens. Wilgotność względna może w takim wypadku dojść nawet do 75%

Totalna nieprawda.
Przy dużych mrozach właśnie wilgotność powietrza spada i może mieć nawet 30 - 40%...
Wszystko zależy od tego, jakie warunki są na zewnątrz - jeśli jest bezchmurne niebo to wilgotność będzie niska, jeśli są opady śniegu, wtedy przy niewielkim mrozie może być większa. Zresztą przy wyższym mrozie niż ok. -8 -10 przy rozszczelnionym oknie (rozumiem że masz na myśli drugi stopień, czyli większe rozszczelnienie) można przymrozić rośliny na parapecie.
Druga ważna kwestia, akurat wysoka wilgotność powietrza i niska temperatura to pierwszy krok do chorób grzybowych. Zresztą przy niższych temperaturach wilgotność powietrza może być niska, bo wtedy roślina hibernuje. Istotą jest zapewnienie wyższej wilgotności powietrza przy wyższych temperaturach. Powyżej 20 stopni powinna być między 60 - 70%.
A już tak całkowicie na marginesie to na zachodzie Polski od jakiegoś czasu nie ma mroźnych zim.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Wilgotność względna będzie wyższa przy niższej temperaturze. Pomimo że wilgotność bezwzględna będzie mniejsza.
Po prostu ilość wilgoci która może być w powietrzu nim zacznie się skraplać rośnie wraz ze wzrostem temperatury.
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Dopytam jako laik: a przy roślinach patrzymy na którą? ;:218 Względną czy bezwzględną?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Względną, bo to ona ma praktyczne znaczenie (szybkość parowania). Tylko trzeba pamiętać że po odczycie 90% i ogrzaniu pomieszczenia trzeba jeszcze raz zerknąć na higrometr bo może tam być 30% albo mniej ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

newrom pisze:Wilgotność względna będzie wyższa przy niższej temperaturze. Pomimo że wilgotność bezwzględna będzie mniejsza.
Po prostu ilość wilgoci która może być w powietrzu nim zacznie się skraplać rośnie wraz ze wzrostem temperatury.

Bardzo ciekawe, od wielu lat mierzę wilgotność powietrza i w pomieszczeniu gdzie mam około 18 stopni, wilgotność spada podczas mrozów - im wyższe, tym spada wilgotność. Magia?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Wsadź higrometr do słoika, zakręć go i wsadź do lodówki. Dokonaj odczytu po kilku godzinach. Wyjmij z lodówki i postaw na grzejniku. Porównaj wyniki. Wilgotność bezwzględna się nie zmieni, ale względna bardzo.
Senior pisał o wilgotności względnej.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilgotno% ... l%C4%99dna
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

A co mnie interesuje słoiki czy inne eksperymenty, mnie interesuje wilgotność powietrza uzyskana w warunkach mieszkaniowych, standardowych. A w takich warunkach, jak rozszczelnisz okno w mroźny bezchmurny dzień, to wilgotność będzie spadać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

norbert76 pisze:
Senior pisze: Co do wilgotności powietrza to jeżeli masz w mieszkaniu kilka pokoi, to największa wilgotność względna będzie zawsze w pokoju o najniższej temperaturze. Czyli rozszczelnianie okna przy nawet największych mrozach ma sens. Wilgotność względna może w takim wypadku dojść nawet do 75%

Totalna nieprawda.
Przy dużych mrozach właśnie wilgotność powietrza spada i może mieć nawet 30 - 40%...
Wszystko zależy od tego, jakie warunki są na zewnątrz - jeśli jest bezchmurne niebo to wilgotność będzie niska, jeśli są opady śniegu, wtedy przy niewielkim mrozie może być większa. Zresztą przy wyższym mrozie niż ok. -8 -10 przy rozszczelnionym oknie (rozumiem że masz na myśli drugi stopień, czyli większe rozszczelnienie) można przymrozić rośliny na parapecie.
Druga ważna kwestia, akurat wysoka wilgotność powietrza i niska temperatura to pierwszy krok do chorób grzybowych. Zresztą przy niższych temperaturach wilgotność powietrza może być niska, bo wtedy roślina hibernuje. Istotą jest zapewnienie wyższej wilgotności powietrza przy wyższych temperaturach. Powyżej 20 stopni powinna być między 60 - 70%.
A już tak całkowicie na marginesie to na zachodzie Polski od jakiegoś czasu nie ma mroźnych zim.
Nie lubię tak długich cytatów, lecz muszę to zrobić aby oddać sens temu co jest napisane.
Norbert to co napisałem to jest prawda. Jeżeli jeden pokój jest zimny to ciepłe powietrze z innych pokoi będzie mimo wszystko do niego docierać, a schładzając się będzie mieć coraz większą wilgotność względną. Nas interesuje tylko i wyłącznie wilgotność względna.
Dobrym przykładem jest oddychanie w chłodny niekoniecznie mroźny dzień. Wydychane powietrze schładza się i jego wilgotność względna wynosi 100% a nadmiar wilgoci widoczny jest w postaci mikroskopijnych cząsteczek wody zawieszonych w powietrzu.
newrom dziękuję ;:333
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Senior, ale 18 stopni to nie jest zimny pokój...
A w takich warunkach, jak rozszczelnisz okno w mroźny bezchmurny dzień, to wilgotność będzie spadać. Sprawdzone przez wiele lat mierzenia...
Nikt w normalnych warunkach nie będzie robił lodówki z pokoju.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Aby wilgotność była większa nie musi robić lodówki z pokoju. Wystarczy że jest w nim te 18 stopni a w pozostałych np. 24 stopnie. W pokoju o 18 stopniach będzie zawsze największa wilgotność względna.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Nieprawda, mam obok ciepłą kuchnię, po przeciwnej stronie od okien łazienkę (oczywiście też ciepłą) sąsiadów i jeśli nie włączę nawilżacza to przy mocno rozszczelnionym oknie w mroźny dzień albo noc, wilgotność powietrza leci na łeb, na szyję... Pomijam już, jak dodatkowo wieje zimny wiatr.
Nie wiem skąd bierzesz wyniki.

Zresztą to i tak nie ma większego sensu, bo niska temperatura i wysoka wilgotność powietrza to ryzyko załapania chorób grzybowych, a dla roślin wyższa wilgotność powietrza jest ważniejsza w wyższych temperaturach - powyżej ok 18 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Zapominasz że piszemy o cytrusach, a im do zimowania potrzebna jest niska temperatura i duża wilgotność powietrza. Jeżeli chodzi o pokój o którym piszesz to spadek wilgotności względnej może być spowodowany tym, że przez rozszczelnione okno dociera dużo więcej zimnego powietrza niż przez szpary w drzwiach pokoju. Wystarczy domknąć okno i wilgotność będzie wzrastać.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”