Cytrusy - porady ogólne

Rośliny doniczkowe
kubik26
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 lut 2019, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Witam :)
Dziś zakupiłem mandarynke, podobno roczną. Moje pytanie: Jak teraz powinienem się z nią obchodzić i czy powinienem ją przyciąć? Z tego co widze była przycinana.
Sprzedawca na allegro napisał że w tym roku zakwitnie i będzie owocować - coś mi się nie chce wierzyć... Może tak być?
Obrazek
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

kubik26 pisze: napisał że w tym roku zakwitnie i będzie owocować - coś mi się nie chce wierzyć... Może tak być?
Może.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Kubik26 postaw ją na chłodnym parapecie najlepiej południowym i nie przesadzaj z podlewaniem. To ukorzeniona mandarynka i na pewno zakwitnie. Dzień jest coraz dłuższy i cytrusy ruszają z przyrostami.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

@kubik26 to może być lima rangpur, często ją sprzedają
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Senior pisze:Norbert mnie polysekt pomaga na ziemiórki. Zresztą mospilan i polysect mają tą samą substancję czynną czyli acetamipryd i podczas rozpuszczania można manipulować jego składem procentowym. Oczywiście mospilan zawiera o wiele więcej substancji czynnej, lecz i tak trzeba zrobić z niego roztwór ok. 0,02 - 0,05%.
Coś chyba źle sobie wyliczyłeś.
Polysect wg instrukcji, max stężenie to 1%/litr wody
Mospilan - 0,04% na 10 litrów wody.

Stosując oba preparaty w zalecanym stężeniu, Mospilan będzie mocniejszy - gdyż będzie miał większe stężenie w tej samej ilości wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kubik26
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 lut 2019, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Grigor pisze:@kubik26 to może być lima rangpur, często ją sprzedają
Faktycznie, ma nieliczne kolce z tego co wyczytałem :) Jest sansa, że zaowocuje w tym roku?
Senior pisze:Kubik26 postaw ją na chłodnym parapecie najlepiej południowym i nie przesadzaj z podlewaniem. To ukorzeniona mandarynka i na pewno zakwitnie. Dzień jest coraz dłuższy i cytrusy ruszają z przyrostami.
Dzięki, tak zrobię :D A czy powinienem przyciąć te pędy u samego dołu, by zrobił się grubszy pień? Zalezy mi aby przypominała bardziej drzewko a nie krzew
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Z przyciętych pędów spróbować ukorzenić.
sylvi76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 18 lut 2013, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

A może inaczej skoro ten cytrus to i tak siewka, można użyć pałeczki Tarcznik i nie trzeba nic odmierzać, długo działają i bez problemu :wink:
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Po pierwsze ten cytrus to nie siewka, lecz ukorzeniona sadzonka (zraz). Z przycinaniem jak i nawożeniem zaczekaj do wiosny. Teraz każdy liść potrzebny jest roślinie (odpowiedź dla Kubik26).
Norbert ja nie kwestionowałem tego że mospilan ma dużo więcej środka aktywnego, nie dokonywałem również porównania obydwu środków. Twoje 0,04% procenta mieści się w zakresie jaki bez specjalnych obliczeń podałem czyli 0,02% do 0,05%. Porównanie obydwu środków wychodzi zdecydowanie na korzyść mospilanu (nie chce mi się liczyć ile razy).
Jeżeli chodzi o stężenia które podałeś czyli
Polysect - 1% w litrze
Mospilan -0,04% w 10 litrach
musimy to porównać w ten sposób, że ze zbiornika tych 10 litrów odlewamy 1 litr i pozostaje nam dalej stężenie mospilanu 0,04%
Ponieważ moje cytrusy (inne rośliny też) rosną w ogrodzie, to co roku borykam się z ziemiórkami.
sylvi76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 18 lut 2013, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

[quote="Senior"]Po pierwsze ten cytrus to nie siewka, lecz ukorzeniona sadzonka (zraz).

Anka11012 "Mam cytrynę wyhodowana z pestki już około 4 lata lecz po ostatnim lecie zaczęła usychać." To nie siewka ? :shock: Taki specjalista powinien takie rzeczy wiedzieć.
Anka11012
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 lut 2019, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Senior zajrzalam dzisiaj pod woreczek z ciekawości i ta nowa zielona malutka gałązka u góry zrobiła się zgniło-zielona i zeschła się zaraz przy gałązce, a suchy patyczek obok pokryła pleśń.

Obcielam całość jakieś 3cm od góry i skupie się na dolnych zielonych wyrastających listkach. Nie wiem czy dobrze zrobiłam ale jeszcze mam nadzieje ze coś się uda z tej cytryny uratować chodź z dnia na dzień moje nadzieje maleją.

-- 13 lut 2019, o 16:27 --

sylvi76 twój komentarz zbiegł się z komentarzem kubik26 i pewnie stąd to nieporozumienie.
Mój to jest siewka :)
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 219
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Rok temu zauważyłem że po ekologicznym nawozie do truskawek cytrusy ładnie kwitną ale nie da się zastąpić tym nawozem nawozu do cytrusów bo bez nawozu do cytrusów owoce opadają. I czy jak będe dawać nawóz do truskawek i do cytrusów to czy dawać tego nawozu tyle co pisze na opakowaniu czy po połowie zalecanej dawki czy jak będe dawać obydwa
te nawozy cytrusą w tym samym czasie w takich ilościach jak pisze na opakowaniu to czy ich nie spali. Chce dawać ten nawóz do truskawek bo jest ekologiczny więc owoce są zdrowsze i po nim cytrusy dużo lepiej kwitną
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Anka11012 pod woreczkiem wszystkie uschnięte gałązki zaczną pleśnieć, a zdrowe powinny rosnąć. Dobrze że podcięłaś to co suche.

sylvi76 pisze:
Senior pisze:Po pierwsze ten cytrus to nie siewka, lecz ukorzeniona sadzonka (zraz).

Anka11012 "Mam cytrynę wyhodowana z pestki już około 4 lata lecz po ostatnim lecie zaczęła usychać." To nie siewka ? :shock: Taki specjalista powinien takie rzeczy wiedzieć.
Przeczytaj ten mój post jeszcze raz, to była odpowiedź dla Kubik26



Następna część znajduje się tutaj
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”