Cytrusy - porady ogólne

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Przędziorki to jeden temat który łatwo można rozwiązać, a opadanie liści to drugi. Napisz coś więcej w jakich warunkach przebywa, chodzi mi o temperaturę i jak często ją podlewasz. O tej porze roku cytrusy zaczynają wzrost i nie powinno być takich problemów.
Moim zdaniem coś się dzieje z korzeniami, nie przelewasz jej czasem? Z reguły jak widzimy że liście opadają to instynktownie podlewamy roślinę.
Gdyby była przelana to należy wyjąć bryłę korzeniową z doniczki i przesuszyć.
kasiaOGRODNIK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 sty 2017, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Norbert, dziekuje za radę.
Józku cytryna stała w kącie i jak zaczęła zrzucać liście podsunęłam ją bliżej ok a myśląc że to jej pomoże. Tymzasem zrzuca bardziej. Podlewanie raz w tygodniu. W pokoju działa nawilżacz od czasu do czasu. Temp ok21 stopni. Pokojowa.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Postaw ją jak najbliżej okna, listki mogą dotykać szyby. Na odległość trudno stwierdzić czy cytryna jest przelewana. Podlewaj dopiero wtedy jak podłoże wyschnie przynajmniej na głębokość 2 centymetrów. Przy podlewaniu woda musi wypłynąć dołem doniczki, oczywiste jest że musimy ją wtedy usunąć.
Cytrusy lepiej przesuszyć, niż je przelać. Jeżeli przesuszymy to po podlaniu cytrus nabierze wigoru. Natomiast przelanie powoduje fizjologiczną suszę, korzenie włośnikowe zaczynają gnić i liście opadają.
Marq00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 mar 2018, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko cytrynowe straciło liście

Post »

Witam wszystkich,
Bardzo potrzebuję Waszej pomocy.
W styczniu dostałam drzewko mandarynkowe, pięknie kwitło, wypuszczało dużo owoców. Podlewałam, zraszałam, aż w marcu zaczęły usychać liście. Do tego stopnia, że drzewko pozostało z samymi gałązkami. Co może być przyczyną? Czy da się jeszcze je odratować?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Może napiszesz więcej o warunkach uprawy: stanowisko (w jakiej odległości od okna, jaka wystawa), temperatura, częstotliwość podlewania itd. Samym spryskiwaniem nie podniesiesz wilgotności powietrza.
Dobrze też jakbyś wrzuciła zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
snow0010
50p
50p
Posty: 69
Od: 18 wrz 2014, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Jeżeli gałązki są zielone to jest jeszcze szansa na uratowanie drzewka. Jeżeli są brązowe to już po nim. Przy wersji bardziej optymistycznej radzę założyć na roślinę worek foliowy który pozwoli utrzymywać większą wilgotność. W przypadku braku liści ograniczamy podlewanie do minimum. Być może roślina została przelana i dlatego zrzuciła liście. Napisz coś więcej i wrzuć zdjęcia.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Te dwie kalamondyny przeniosłem z pomieszczenia o temperaturze +25 stopni gdzie były intensywnie doświetlane, na parapet okienny gdzie temperatura wynosi ok. 16-18 stopni. Ponieważ dzień trwa już prawie 12 godzin (jak na równiku) to nie muszą już być doświetlane.
Pomimo zmiany miejsca i warunków w jakich przebywają nic im nie dolega i rosną dalej, trochę wolniej. Zresztą wszystkie cytrusy ruszyły już ze wzrostem.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Senior - wielkie ukłony za takie piękne cytrusy i taką wiedzę,kt?rą nam tu służysz :)
Te cytrusy wyglądają przepięknie. Nie tylko zdrowo ale i bardzo ozdobnie.
Mam nadzieję,że moje cytrynki też tak kiedyś będą wyglądać :)
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Dziękuję za komplementy ;:196 Nie będę się chwalił, lecz cytrusy owocujące uprawiam już przeszło 38 lat. Wcześniej miałem cytryny i pomarańcze z pestki. Z rozrzewnieniem wspominam pierwsze cytrusy owocujące prof. Pieniążka.
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Cóż moje cytrusy - małe sadzonki kupione ubiegłego lata. Teraz zima - zakwitły jednak część liści się dalej skręca, pojedyncze gałązki zasychają. Najpewniej mają za mało wilgotne powietrze ale raczej nie uda mi się tego zbyt zmienić... Przesadziłem je dzisiaj ostrożnie do specjalnej ziemi do cytrusów. Najwyżej zwiędną, szczerze mówiąc nie mam już do nich cierpliwości. :P
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Daj je na południowy parapet, zobaczysz jak zaczną rosnąć. Teraz cytrusy zaczynają wegetację ponieważ dzień trwa już 12 godzin i 20 minut.
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Witam,

Wyczytałem że marzec jest odpowiednim miesiącem na przycinanie cytrusów. Zobaczcie czy pokazane na czerwono miejce przyciecia jest prawidłowe:

Obrazek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Jeżeli chcesz go kształtować na drzewko to jak najbardziej. Ja bym go jeszcze uwiązał do patyczka w celu naprostowana.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”