Cytrusy - porady ogólne

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

A to moja powyżej wspominana cytryna meyera, stojąca na klatce. W tych warunkach kwitnie i daje nowe przyrosty.
Obrazek

Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Bardzo dobrze wygląda. Niestety cytrusy muszą przechodzić zimowanie, bez niego stają się słabsze i nie potrafią donosić owoców. Zrzucają je kiedy jeszcze nie są dojrzałe.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Wiem, że temat ten był wałkowany dziesiątki razy, ale od niedawna mojemy cytrusowi zaczęły żółknąć liście od ziemi strony. Domyślam się, że jest to chloroza spowodowana podlewaniem rośliny twardą wodą. Jaki jest sposób żeby temu zaradzić, czy może się obyć bez gromadzenia deszczówki?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

amator27 jeżeli możesz to sprawdź pH ziemi w doniczce, być może masz za wysokie. Z moich obserwacji wynika, że pomimo podlewania "kranówką" po zakwaszeniu ziemi cytrus powinien przyswajać wszystkie mikroelementy.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Dziękuję @Senior, to rzeczywiście może być przyczyna. Ta ziemia to taka uniwersalna, odczyn ma na granicy obojętnego i zasadowego. Można zakwasić podlewając octem? Albo przyciąć czubki tuj i niech się rozpocznie pordukcja torfu kwaśnego na dworze? Ale to wymaga paru lat... Jeszcze ponoć skóry po cytrusach zakwaszają, ale do ogrodu zewnętrznego byłyby lepsze pod coś, bo tak rozkładająca się skóra -> muchy w pokoju... Nie bardzo wiem czym można skutecznie szybko zakwasić podłoże
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Ja stosuję siarczan magnezu.. Dobrym rozwiązanie jest też zastosowanie siarczanu amonu. Możesz kupić torf nieodkwaszony i po zdjęciu górnej warstwy ziemi w doniczce uzupełnić jej brak torfem.
Dobre rezultaty daje podlewanie nawozami dla roślin kwasolubnych np. tuje, różaneczniki itp.
Zakwaszanie podłoża wszelkimi domowymi sposobami np. ocet, kwasek cytrynowy itp. uważam za ryzykowne. Ja nigdy tak nie zakwaszałem gleby.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Coś mi się dzisiaj przypomniało, że jest chyba też specjalna ziemia dla cytrusów 8-) Gdzieś tak pisano... Mam takie nawozy do rododendronu, hortensji :)
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Teraz nie przesadzaj rośliny, zrób to na wiosnę. Nawóz do hortensji może być.
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Kilogram zakwaszacza do borówek, azalii itp kosztuje w markecie ok 10zł a wystarczy na długo. Ja zacząłem od wiosny 2018 zakwaszać właśnie tego typu "proszkami" i przestałem całkiem pryskać. Moja cytryna skierniewicka i mandarynka (przynajmniej tak pisali w ofercie sklepu..) stoją cały czas na wystawie południowej w pomieszczeniu gospodarczym/pracowni. Temperatura w zimie to ok 16-18 stopni. Latem cieplej gdy słońce grzeje w okna. Nie ma tam kaloryferów, wilgotność jest myślę, że większa niż w mieszkaniu. Co ważne - liście przestały się skręcać i powolutku się roślinki powiększają. W lato zawiązały się 3 cytryny a teraz są już wielkości piłek golfowych. Teraz obok siebie mają jeszcze 2 wiaderka z kłączami lotosów zalanych wodą więc troszkę podwyższy to wilgotność wokół. Niedługo postaram się zamieścić zdjęcia. Odkąd zmieniłem całkiem ziemię na niby specjalne podłoże do cytrusów (można kupić w małych workach w internecie za parę zł) zacząłem się mniej troszczyć o nie, zostawiłem je w spokoju i zapewniłem od wiosny więcej światła, od czasu do czasu podlewam ale dopiero gdy ziemia lekko przeschnie no i przestałem zraszać - mają się lepiej. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Ja bym na twoim miejscu nie był taki zadowolony. Temperatura powyżej 17-tu stopni to zbyt dużo dla cytrusów w zimie. Dopiero poniżej 12-tu stopni cytrusy hibernują
Przed nami jeszcze są miesiące z krótkim dniem i małą ilością promieniowania.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

@ Senior A w zimie jakie mają wymagania z dostępnością światła?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Im niższa temperatura, tym mniej światła potrzebują cytrusy w zimie. Moje zimuję w temperaturze 5-7 stopni w półmroku.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”