Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Rośliny doniczkowe
Somebody
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 lip 2013, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Kupiłam Albizie w czerwcu. Jest w dwulitrowej donicy, ma ok 40 cm wysokości i zdrewniały pęd główny grubości ołówka. Docelowo miała rosnąć w ogrodzie u córki ale się "pokomplikowało" :-D bo przybył niemowlak i szczeniak, a ogród dalej w planach :-D Albizię przetrzymałam całe lato na północnym balkonie. Mam pytanie co do przezimowania. Mam do wyboru: ogród mojej mamy (Wrocław); ciemny (bez okien), chłodny strych; ciepły (ok 15C), jasny korytarz na klatce schodowej lub północny parapet w mieszkaniu (podobna temperatura lub cieplej). Czy na wkopanie jej do ogrodu nie jest już za późno, latem musiałabym ją znowu wykopywać do ogrodu u córki? Czy w mieszkaniu lub na korytarzu nie będzie jej za ciepło zimą? A może zostawić ją na zimę na balkonie (tylko jak ją wtedy zabezpieczyć przed mrozem)? Doradźcie proszę, które będzie lepsze rozwiązanie z waszego doświadczenia z Albiziami.

pozdrawiam
Aga
maaargarett
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 cze 2019, o 17:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Albicja brązowieje i traci liście

Post »

Albicja. Tydzień temu wniesiona na strych, wtedy bez żadnych oznak chorobowych. Dziś brazowieje i traci liście. :( Jak mogę ja uratować?

Obrazek
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Albicja brązowieje i traci liście

Post »

Przede wszystkim za wilgotno, powinna mieć koniecznie drenaż ze żwiru, drobnego gruzu itp.Za wcześnie przeniesiona do pomieszczenia.Takie same uwagi jak opisałam w wątku o hortensji, trzeba roślinę przygotować, lekko przesuszyć.W zimie nie przelewać.
maaargarett
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 cze 2019, o 17:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Albicja brązowieje i traci liście

Post »

Bardzo dziękuję, po przeniesieniu poprosiłam męża aby podlał rośliny i musiał grubo przesadzić. :( Czyli na ta chwilę zostawić ją już na poddaszu, zrobić drenaż i lekko przesuszyć?
blaadee
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 mar 2021, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Dzisiaj nabyłem właśnie taką małą sadzonkę jakieś 15cm i chciałbym ją przesadzić, jak przygotować dla niej ziemię i jaką? Myślę dać 50/50 ziemi uniwersalnej kronen do warzyw i ziemi o pH 6-7, do tego aqua żel i ciut obornika granulowanego kurzego i podlać to wodą z ciut biohumusem uniwersalnym organicznym. Czy do ziemi dodać keramzyt?
Agatejszyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 lip 2022, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Witam wszystkich. Czytam Was od dawna ale dziś postanowiłam się zartejestrować i podzielić swoimi doświadczeniami z albicją. To moje 5 podejście do niej. Trzy pierwsze było pójściem na łatwiznę i zakupem gotowych sadzonek, 3 x fiasko bo przyszły tak przelane że w dwa tygodnie padły. Wtedy postanowiłam kupić nasiona. W ubiegłym roku 10 wysianych sztuk różowej albicji, przeżyła 1 i do dziś lekko nędzna ale żyje. 3 miesiące temu zakupiłam 20 nasion, 10 różowej, po 5 białej i żółtej. Różowej wzeszło 6, żółtej 2 a biała ani jedna. Nasiona spleśniały mając taką samą opiekę i wilgotność. Nie zakrywałam żadną folią, słoikami tylko po prostun rosną. Żeby zminimalizować obecność ziemiórek stoją wśród roślin owadożernych. Żółte albicje wyglądają na dużo mocniejsze niż różowe i są większe mimo jednakowego wieku. Zastanawiam się, kiedy mogę je bezpiecznie przesadzić, żeby nie zmarnować tego co mam. Spróbuję dodać zdjęcia jutro,bo dziś już poskładały liście ale nie wiem czy mi to wyjdzie.
Agatejszyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 lip 2022, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Obrazek


Obrazek

Wstawiam zdjęcia?, linki do zdjęć. Pierwsze to sadzonki żóltych albicji a 2 to różowych. Nie wstawiam ubiegłorocznej bo jest w słabszej kondycji niż te na zdjęciach (ale żyje i nie usycha). Pytanie moje do osób mających z nimi doświadczenie, czy one już się kwalifikują do przesadzenia do większych doniczek czy dopiero na jesieni? Będę wdzięczna za każdą wskazówkę i sugestię.
Lucek89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 sie 2023, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Witam od maja mam dwa drzewka albicji wysokości 40-50 cm jak kupiłem to miały po 4 łodygi z liśćmi a na początku sierpnia jedna miała już 10 łodyg z 10 liśćmi a druga 8 łodyg ale chyba je przelałem bo od tygodnia obie zrzuciły wszystkie łodygi (były zielone) teraz na czubku widać że pojawiają się nowe ale mam pytanie bo na dole w miejsca tych pierwszych łodyg (tak mi się wydaje) odrastają nowe, czy to normalne ? I czy trzeba coś z tym zrobić?
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12029
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Nie do końca wiem, czemu ten wątek w dziale o roślinach doniczkowych. Moje albicje, siane w 2011. roku, prezentują się obecnie tak:

Obrazek

I jeszcze zbliżenie na kwiaty:

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

W moim regionie spotykam często okazy tych pięknych drzew. Wczoraj spotkałam duże, ok 25 letnie obsypane kwieciem, drzewo przy domu. Właścicielka powiedziała, że przywiozła sobie nasiona z Ameryki . Jak wzeszły to posadziła do ogrodu i przez ileś lat zabezpieczała drzewo przed mrozami. U niej pomimo potężnej ilości kwiatów nie zawiązuje nasion.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12029
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

To jest frajda niesamowita wyhodować sobie pełnowymiarowe drzewo z nasion…

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Mam i ja , udało mi się kupić po wielu próbach w sklepach wysyłkowych ;:138 . Nie chciałam bawić się w wysiewanie bo jakoś mam inne szczęście do nasion egzotycznych-nie wschodzą. Mam nadzieję ,że uchowam moje drzewko i dożyję jej pierwszego kwitnięcia :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21683
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Albicja, drzewo jedwabne (Albizia julibrissin) - uprawa, pielęgnacja, sianie

Post »

Gratuluję zdobyczy Jolu ;:138
Będę śledzić czy Twoja roślina zaaklimatyzuje się w naszych warunkach ,bo ja mialam dwie i niestety żadna nie przetrwała u mnie dłużej niż 2 - 3 sezony,oczywiście uprawialam w donicy. Może gdybym ją posadziła od razu do gruntu i opatuliła na zimę to lepiej bym na tym wyszła. Trudno, podziwiam u Lokiego i musi mi to wystarczyć :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”