Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No to została ewidentnie przelana i doszło najprawdopodobniej do uszkodzenia korzeni - nigdy nie sadzimy do doniczki bez odpływu :!: Nigdy też nie podlewamy cyklicznie co do dnia.
Jakbyś poczytał wcześniej to byś o tym wiedział, a tak no cóż jeśli nie wyląduje na śmietniku to będzie cud...
Oczywiście czeka Ciebie bezwarunkowe przesadzenie do właściwej doniczki z odpływem - dla palm są dedykowane wysokie tzw. palmówki do kupienia np. w LM (mogą być w dziale ogród). Oczywiście nie do samej ziemi - kolejny błąd, tylko to mieszanki ziemi i żwirku, żeby do korzeni docierało powietrze.
I kup jakąkolwiek książkę o uprawie palm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Raiven
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 wrz 2018, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy uda się odratować tą palmę jeśli przesadzimy do prawidłowej doniczki z odpływem i zrobimy prawidłowy drenaż?
Po czym mogę poznać że palma jest "na śmietnik"?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy uda się?
Nie ma żadnych gwarancji, dotyczy to każdej przelanej rośliny, a zwłaszcza palm. Palmy potrafią bardzo długo się regenerować, kilka miesięcy, rok,...
Na śmietnik będzie się nadawać wtedy albo gdy korzenie będą w znacznym stopniu uszkodzone, albo gdy w przeciągu kilku miesięcy, roku nie podejmie wzrostu, a będzie tracić po kolei wszystkie liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Peubel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 kwie 2018, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

Przesyłam kilka zdjęć mojej palmy. Nowe liście cały czas rosną, są zielone i ładne natomiast te starsze są zżółknięte, a niektóre całkowicie spalone.

Czy usunąć takie liście, w jaki sposób? Czy obciąć tylko końcówki?

Czy może wiece czemu kłodzina od 2 lat nie rośnie, podczas gdy palma wypuszcza kilka nowych liści rocznie?

dzięki wielkie za pomoc

http://i67.tinypic.com/10xcx1z.jpg

http://i65.tinypic.com/9gdcgy.jpg


Za duże zdjęcia, zamieniłem na linki/mod. N.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zasadą jest, że dopóki liście nie zżółkną nie usuwamy.
Co do wzrostu kłodziny, wszystko uzależnione jest od warunków uprawy oraz cech indywidualnych danego egzemplarza. Nie wszystkie też palmy znacząco przyrastają w krótkim okresie czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Peubel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 kwie 2018, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W jaki sposób ucinamy liście?

Całego kilka cm od kłodziny?

Czy te liście nadają się do usunięcia czy poczekać aż całe zeschną?

http://i68.tinypic.com/tagg9i.jpg

z góry dziękuje


Za duże zdjęcia, drugi raz zamieniam na link/mod. N.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mój szorstkowiec zimowany od kilku sezonów w gruncie. Pień wolno, lecz sukcesywnie się powiększa.

Obrazek

Obrazek
Venon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 20 paź 2015, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Palmowa reanimacja

Post »

Cześć

Dostałem ostatnio dosyć sporą palmę niestety w opłakanym stanie. Wydaje mi się, że jest to Trachycarpus fortunei, a za jej zły stan obwiniam podłoże w jak była trzymana. Gdy wyciągnąłem ją z doniczki, korzenie miała zwięźle obklejone gliną. Poważnie, nie było ani kawałka ziemi tylko cała bryła korzeniowa była szczelnie wkomponowana w glinę. Uruchomiłem więc wodę i zacząłem odrywać glinę po kawałku płucząc korzenie wodą. Gdy już się z tym uporałem, wsadziłem roślinę do nowej doniczki z ziemią dla palm i warstwą drenażu z keramzytu. Na czubku widać nowy zielony liść więc mam nadzieję, że uda mi się ją odratować, a ten wątek chcę potraktować jako kalendarium moich zmagań.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Palmowa reanimacja

Post »

Ale piękny okaz tej palmy masz ! Mam nadzieję że uda Ci się odratować ! I fajny pomysł z tym wątkiem
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

Moja palma prawie rok po zdjęciu kilka postów temu. Po tegorocznej zimie zero strat :) Nawet jej nie okryłam.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
palma1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 cze 2019, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Roztocze
Kontakt:

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

Witam,

A to moje palmy po zimowisku. Rosną w kastrach 90 litrowych. Podsypałem im granulowanego obornika bydlęcego. Porządnie podlałem i czekam na to co w tym sezonie pokażą:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Tomek16
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 kwie 2020, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

Hej, moje palmy przeżyły zimę, były zimowane w foliaku. Jednak maja brzydkie liście, żółte, pozwijane. Może wiecie co im dolega? Czego potrzebują? Dużo czytałem o tych palmach, niby zimowanie było Ok, ale te liście robią się coraz bardziej żółte.

Stożki wzrostu nie maja grzyba, ale te nowe liście tez są blade.

Palmy rosną na tarasie na dachu. Jedna przeżyła już dwie zimy, a dwie jedną.
Pomocy.


To są zdjęcia moich palm


Obrazek


Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) - pielęgnacja i problemy w uprawie, reanimacja

Post »

A jak z nawożeniem? Jak z drenażem, odpływem wody, podlewaniem?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”