Sundaville (-, Dipladenia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz. 2

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Sundaville (-, Dipladenia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz. 2

Post »

Ja właśnie kupiłam czerwoną - na targu. Mam pytanie czy każda sadzonka wytwarza tylko 1 pnącze czy więcej? Mnie pasuje aby zwisały z parapetu, bo to jedyne miejsce jakie mam teraz. Tylko nie wiem czy one to lubią? Czy ktoś z was też tak może robi?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Monika_Z123
50p
50p
Posty: 74
Od: 20 mar 2015, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Sundaville (-, Dipladenia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz. 2

Post »

Czy ktoś zimował w tym roku sundaville? Ja swoje (czerwoną i różową) przechowuję w garażu w temp. ok. 5-10 stopni. W grudniu opadły wszystkie liście, a w zeszłym tygodniu zauważyłam, że roślinka zaczyna się budzić i zawiązywać nowe listki, przycięłam zatem zaschnięte pędy i czekam... Mam nadzieję, że się uda!
Pozdrawiam, Monika
KatarzynaAnna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 kwie 2019, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sundaville (-, Dipladenia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz. 2

Post »

Witam wszystkich na forum :)
W tym roku pierwszy raz stałam się posiadaczką -. Kupiłam 2 sadzonki przez internet, przyszły ładne, mocne. Ale mam wątpliwości co do wielkości donicy w których mam je posadzić... W jakich donicach uprawiacie swoje rośliny? Pan z obsługi sklepu doradził mi donicę 25cm. Planuję zakup donicy kwadratowej 25x 25cm x 22cm około 9 litrów ziemi i Pan powiedział, że w takiej spokojnie obydwie sadzonki mogę posadzić :shock: . Szczerze powiedziawszy planowałam taką donicę na jedną sztukę, ale miejsce na balkonie cenne, więc sami rozumiecie, że się waham :) Przeczytałam ten wątek od początku i widzę, że doradzacie, że te rośliny lubią mieć ciasno w pojemnikach, bo inaczej "idą w korzeń", a z drugiej strony wszędzie w necie czytam, "zalecane do dużych donic". Ktoś się wypowie w temacie?
Alili
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2019, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sundaville (-, Dipladenia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz. 2

Post »

W sumie to nie udało mi się jeszcze nie przezimować Sundavilli... Moja naprawdę nie ma lekko. Zwykle zdejmuję ją w okolicach końca listopada/w grudniu z balkonu. Rośnie w koszu na śmieci, ale w tym dawnym, większym niż obecnie dostępne. Zwykle ostatni miesiąc na balkonie jej nie podlewam, trochę podsycha (jesiennozimowe znużenie dbaniem o balkon). Później trafiała: na południowy parapet, czyli moje okno. Z dwa lata tam stała, ale zabierała za dużo miejsca. Przez dwa kolejne lata (lub dwie zimy) stała przy oknie balkonowym, w tym roku - powędrowała na klatkę schodową. Każdego roku jest ładniejsza, większa i ma pełno kwiatów. Daje radę przezimować w +20C - to nie blok, na klatce mamy te 20C, tak traci sporo liści w zimie ale na wiosnę wypuszcza pełno nowych pędów. Z drugiej strony moja mama wciąż próbuje przezimować ją w piwnicy, i co roku muszę się z nią dzielić ukorzenionymi sadzonkami, bo w piwnicy (widnej, ciepłej) nie przeżywają... Więc, myślę że warto z nią trochę kombinować, u mnie "zaniedbanie" działa najlepiej. ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sundaville (-, Dipladenia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz. 2

Post »

To może pochwalisz się jak wygląda?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alili
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2019, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sundaville (-, Dipladenia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz. 2

Post »

Dopiero zaczyna wegetację, więc nie ma jeszcze wszystkich listków, są dość jasne i drobne ;) - trochę ponad tydzień po przytarganiu na balkon:
Obrazek
Na razie puszcza pełno wąsów i pnie się na stary kabel od internetu. Za ok. miesiąc będzie co pokazywać :) wiem, że na razie nie ma co porównywać do rozkwitniętych sun z marketów, ale bez obaw nadgoni raz dwa, muszę jeszcze podmienić jej ziemię, póki ją widać. Ma około 5 lat.
Monika_Z123
50p
50p
Posty: 74
Od: 20 mar 2015, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Sundaville (-, Dipladenia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz. 2

Post »

A może ktoś doradzi co dolega mojej -? Liście są mocno poprzebarwiane i zniekształcone, młode listki brązowieją i zamierają. Nie zauważyłam żerowania szkodników typu przędziorki - chyba, że mogą być niewidoczne gołym okiem. A może to brak jakiegoś składnika pokarmowego?
Obrazek
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sundaville (-, Dipladenia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz. 2

Post »

Jeśli nie ma szkodników, to może być niedożywienie. Nawozisz w ogóle? Była przesadzana po zakupie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Monika_Z123
50p
50p
Posty: 74
Od: 20 mar 2015, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Sundaville (-, Dipladenia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz. 2

Post »

- zimowałam, nie przesadzałam jej do nowej ziemi, wymieniłam tylko troszeczkę wierzchniej warstwy. Nawoziłam kilkakrotnie nawozem do - i dwukrotnie zrobiłam oprysk bioseptem.
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sundaville (-, Dipladenia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz. 2

Post »

Przesadź do nowego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Monika_Z123
50p
50p
Posty: 74
Od: 20 mar 2015, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Sundaville (-, Dipladenia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz. 2

Post »

Dziękuję za radę. Mam nadzieję, że przesadzenie pomoże. W sumie udało mi się przezimować dwie sztuki. Ta ze zdjęcia miała kolor jasnoróżowy, druga czerwona jest znacznie większa, ale także widać po liściach, że coś jej dolega. Norbert76 czy uważasz, że powinnam je przesadzić do większych donic, czy mogą zostać w dotychczasowych?
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sundaville (-, Dipladenia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz. 2

Post »

Sprawdź wpierw wielkość bryły korzeniowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aprikose
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 maja 2019, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sundaville (-, Dipladenia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz. 2

Post »

Moze maja za mokro i wtedy grzyb je atakuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”