Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Nie, końcówka nie gnije, jest ok, napęczniała, ale zdrowo wygląda.
Tylko mnie zastanowiło czy normalnym jest że żółkną i opadają liście. Ale jak piszesz zaczekać to zaczekam :)
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Dodałam ukorzeniacza do pojemnika w którym stały. Puściły mnóstwo "białego", które się jak twarda galareta osadziło na dnie - to kalus czy coś innego? I w sumie tyle ukorzeniania było, bo dalej zgniły.
Urwałam je więc na krótko tam gdzie jeszcze gnicie nie doszło i wsadziłam w zielistkę stwierdziając że nim umrą to niech mi zrobią chociaż wrażenie "zagęszczenia trawy" w doniczce.
A tu pyk

Obrazek

No i mam korzonek :;230
Resztę od razu wyjęłam z wody, podkróciłam i tak samo powstawiałam do towarzystwa innym roślinom.
Tylko jedną palmę jeszcze kiszę w kieliszku,ale to tak bardziej dla porównania. Tam się raczej nic pozytywnego nie dzieje.
ralfppl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 wrz 2018, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry! Nasza dracena ostatnio bardzo marnieje i niestety trudno mi stwierdzić dlaczego, bo powodów może być wiele. Żółkną jej liście i po pewnym czasie odpadają, mimo że wcale nie wyglądają na zmarnowane.

Przez długi czas walczyliśmy z wełnowcami, ale walkę wygraliśmy. Niedługo po tym postanowiliśmy ją przesadzić, bo bardzo przerastała już swoją doniczkę. Niestety z braku doświadczenia, tak jak ją z poprzedniej doniczki wyjęliśmy, tak wstawiliśmy do nowej ziemi i posadziliśmy (nie rozplątywaliśmy żadnych korzeni na ten przykład...). Warto wspomnieć, że stoi też teraz w nowym miejscu (ok. 4 metry od okna, wcześniej 3) i ma sporo większą doniczkę. Gdy ją podlewamy woda nie wylatuje przez otwór... Czy to znaczy, że nie podlewamy może wystarczająco? Nie jesteśmy niestety w stanie zidentyfikować problemu. Bardzo prosimy o pomoc!

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

A co ma za ziemię?
Jeśli nie przepływa to może podłoże jest mało przepuszczalne i za dużo wody staje w środku doniczki (ona jest ceramiczna tak?)?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

4 metry od okna to zdecydowanie za daleko. W tej odległości do rośliny dociera raptem parę do około 10% światła niż na parapecie. Przestaw w pobliże okna, maksymalnie dla tej draceny może być gdzieś w okolicach 1,5 metra od niego.
Dwa, nie sadzimy roślin do samej ziemi, a do mieszanki ziemi i rozluźniacza. Warto wyciągnąć z doniczki i sprawdzić stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ralfppl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 wrz 2018, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za pomoc! W takim razie przenosimy ją bliżej okna (to fakt, że nigdy tak daleko nie stała). Posadziliśmy ją do mieszanki torfu (kwaśny), ziemi do kwiatów balkonowych (nie mogłem znaleźć do zwykłych kwiatów- czy ta moja jest mniej przepuszczalna?) i piasku w równych proporcjach. Może po prostu za mało ją podlewamy i dlatego woda nie wypływa? Doniczka jest z terakoty, na dno daliśmy keramzyt.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Lepiej unikać drobnego piasku, gdyż w większej ilości może powodować efekt odwrotny i będą się robić zastoiny wodne. Lepiej używać żwirku o frakcji 2 - 4 mm.
Mam też wątpliwości czy pH podłoża nie jest za kwaśne, draceny preferują pH na poziomie 6 - 6,5ph.
Osobiście, jeśli stan korzeni nie będzie w najlepszym stanie przesadziłbym do nowego podłoża, ziemi do palm i w/w żwirku.
Na dno doniczki grubsza warstwa keramzytu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ralfppl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 wrz 2018, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Tak też podejrzewałem z tym piaskiem (i torfem)! Myśleliśmy nad przesadzeniem muszę przyznać, ale nie wiedziałem, czy roślina da radę przeżyć po takich dwóch przeprowadzkach.

Mam nadzieję, że znajdę taki żwirek u siebie w Danii, uhh... Czy najlepiej szukać w sklepie akwarystycznym? I kiedy już będę miał ziemię i żwirek to w jakiej proporcji wymieszać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Oczywiście że może być żwirek akwarystyczny. Mieszasz z ziemię ze żwirkiem w proporcji ok. 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rash
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 26 mar 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena gnije

Post »

Cześć,

Pytanie co gryzie moją Dracene?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena gnije

Post »

Przelanie, za ciemne stanowisko i osłonka do wywalenia. Przesadź do nowego podłoża i przestaw w pobliże okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rash
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 26 mar 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Ok dzięki ;:215, a jaka preferujesz osłonkę?

I jakie podłoże może byc uniwersalne czy raczej do palm i dracen kupić ?

Pisz starannie i poprawnie po polsku/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18698
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Żadnej - doniczkę postaw na podstawce. Dzisiaj w handlu dostaniesz estetyczne doniczki.

Podłoże do palm wymieszane dodatkowo ze żwirkiem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”