Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.2

Post »

Możecie się pochwalić w jakim podłożu hodujecie swoje draceny i na jakim stanowisku je trzymacie? Moją dracene marginate trzymam na południowym parapecie w ziemi pomieszanej z niewielką ilością piachu a mimo wszystko ciągle żółkną jej końcówki liści.

---19 lut 2020, o 11:30 ---

Mam problem z Draceną marginata. Żółkną jej końcówki liści. Trzymałem ją do tej pory na południowym parapecie. Podlewam raczej mniej niż więcej. Podłoże momentami na pewno bywa zupełnie suche. Składa się na niego dość lekka ziemia z niewielką ilością piasku. Ktoś wie czemu występuje u mnie ten problem?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Juki, draceny i inne- odmładzanie,rozmnażanie cz.2

Post »

Jak dałeś drobnoziarnistego piachu w dużej ilości, to efekt będziesz miał odwrotny od zamierzonego, gdyż po podlaniu będziesz miał zastoiny wodne. Jeśli dasz go za mało, podłoże nie będzie dużo bardziej przepuszczalne. Lepszy jest perlit albo żwirek o frakcji 2 - 4 mm. Osobiście mam wymieszaną ziemię do palm (może być uniwersalna) w proporcji ok. 3:1.

Wyciągnij z doniczki, sprawdź stan korzeni i posadź do nowego podłoża.

Żółknięcie końcówek liści, może być też od niedoboru pierwiastków, przede wszystkim azotu. Jakiego nawozu używasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Rozumiem że ziemi są 3 części a żwiru 1? Używam nawozu gdzie głównym składnikiem jest azot ale tylko raz na sezon, tak jak w przypadku kaktusów. Może tutaj trzeba częściej. Z przyzwyczajenia wszystkie rośliny porównuję do kaktusów. :D
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Nawozu raz na sezon :?: :?: :?: Gdzie znalazłeś taką informację?

To, że dracena należy do sukulentów, nie oznacza że wystarczy nawozu na cały rok. Powinno się częściej nawozić.
Ta dracena głoduje... Nawozisz regularnie od wiosny do jesieni co każde podlewanie mineralnym nawozem do roślin zielonych używając nieco mniejszego stężenia od tego na etykiecie. Jak będziesz przesadzać, to odczekaj 3 tygodnie a potem normalnie nawoź.

Żwirku do ziemi, napisałem wyraźnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Nawoziłem po prostu tak jak kaktusy a u tych roślin raz na rok w zupełności wystarcza. :wink: A co do podlewania to utrzymywać cały czas wilgotne podłoże czy pozwalać mu przeschnąć i dopiero wtedy podlewać kolejny raz?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Nawet kaktusy nawozi się nie raz na sezon, na to jeszcze wpływa rodzaj podłoża, itd. . Wiem, bo sam je uprawiam od dawna. No, ale to nie jest wątek o kaktusach. :wink:
Draceny, jak pisałem to trochę inna bajka.
Jeśli chodzi o podlewanie, to zależy od podłoża - jeśli zastosujesz podaną przeze mnie mieszankę, to utrzymujesz cały czas umiarkowanie wilgotne podłoże, chociaż jak delikatnie przeschnie jego wierzchnia warstwa to też nic nie stanie.
Jeszcze kwestia stanowiska - jeśli masz południowy parapet to późną wiosną odstaw trochę od niego, bo może popalić liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
samur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 lut 2020, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Obrazek

Szukałem w wątku, ale nie trafiłem na nic podobnego. Mam takie dwie małe draceny, które mi rosną z ziarenek :) Niestety, kilka dni temu zauważyłem, że końcówki kilku ich liści jakby są najedzone przez coś... Kompletnie się na tym nie znam i liczę na Waszą pomoc we wskazaniu przyczyny :) Dzięki!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Uszkodzenie mechaniczne, masz jakiegoś zwierzaka - kota np.?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
samur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 lut 2020, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Hmm to ciekawe bo nic z nimi nie robiłem... Może kot :roll: Czyli się nie przejmować?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Nie, tylko bardziej pilnuj kota. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
samur
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 lut 2020, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Dzięki! Przestawiłem do innego pokoju na parapet. Ten pokój jest często zamykany, a tamten był przechodni.
olgus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 mar 2020, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć, przychodzę do Was po pomoc. Studiuję ten wątek od tygodnia, ale jednak nie wiem ci robić. Tydzień temu kupiłam w hurtowni kwiatów Dracenę Anita. Zanim przeczytałam, że ta roślina nie lubi obfitego podlania, chyba ją zalałam w pierwszych dwóch dniach, prysznic i ziemia. Stoi w pokoju zachodnim, ok 2m od okna, zaciszne, bez przeciagów. Temp ok 23st, wilgotność powietrza może być niska - zamowiony higrometr jeszcze idzie. Nie przesadzalam jej jeszcze. Podłoże ma mocno przepuszczalne, doniczkę plastikową z otworami.
Codziennie kilka liści żółknie. Już jej nie podlewam na razie. Ale liście żółkną nadal. I już glupieję, czy przesadzić,kiedy podlać, czy spryskiwac, czy użyć humusu do dracen...dotychczas nigdzie jej nie przestawialam, ale dziś dałam bliżej okna.
Pomocy, bardzo mi na niej zależy..

-- 8 mar 2020, o 13:06 --

Obrazek
Tak wygląda dziś
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Przesadź do nowego podłoża, mieszanki ziemi do palm i żwirku albo perlitu w proporcji ok. 3:1. Oczyść w miarę możliwości bryłę korzeniową ze starego podłoża.
Rozsadź ją na dwie doniczki, zbyt duże zagęszczenie powoduje słabszy wzrost.
Postaw bliżej okna oraz zapewnij umiarkowanie wilgotne podłoże.
Ew. sprawdź czy nie ma szkodników.
Roślina musi się zaaklimatyzować i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”