Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Duża donica i podlewanie dwa razy w tygodniu, teraz nie ma co się dziwić że została przelana.
Umieszczając kilka roślin w donicy, trzeba je wpierw dobrać tak żeby były podobne pod względem uprawy i pielęgnacji. Dwa, przy dużej donicy trzeba uwzględnić, że podłoże (a mogę się założyć, że posadzone w samą zwykłą ziemię bez rozluźniacza) będzie dłużej przesychać zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. A Ty podlewałeś dwa razy na tydzień...
Tak więc niestety jeśli chcesz uratować roślinę to niestety musisz ją wyciągnąć z doniczki. Chyba, że chcesz żeby ew. zgnilizna korzeni przeniosła się na pozostałe rośliny. Do wiosny to możesz już nie mieć co przesadzać.
Twój wybór.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
oolloo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lut 2018, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Witam, przeglądam forum, ale nie mogę odszukać informacji na nurtujące mnie pytanie. Trzy dni temu zakupiłem dracenę marginatę i nie wiem czy z przesadzaniem do doniczki z odpowiednią ziemią mam poczekać do wiosny czy mam ją przesadzić w ciągu siedmiu dni od zakupu (natrafiłem na taką informację)?
Zaznaczam, że roślina ma 60 cm mierzone od czubka po spód doniczki ( wie ktoś jaki wiem może mieć roślina? )


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Nie ma obowiązku przesadzania co do dnia, coś chyba źle odczytałeś. Przy podłożu produkcyjnym trzeba to zrobić niezwłocznie czyli albo po krótkim okresie aklimatyzacji albo od razu. Podłoże mieszanka ziemi do palm i koniecznie rozluźniacza.
Nie rozumiem co do tego ma jej wysokość.
Aha na pewno dracena, nawet marginata nie może stać w ciemnym kącie kilka metrów od okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
oolloo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lut 2018, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Niefortunnie przy każdym oknie w mieszkaniu mam grzejniki...
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

oolloo daj jej trochę czasu na aklimatyzację, roślina jest w stresie, bo przeniosłeś w zupełnie inne warunki. Jak będzie stała 1-2m od okna nic się nie stanie, podlewaj oszczędnie i nie nawoź. Dwa miesiące daj sobie na obserwację. Jeśli będzie dobrze rosła to nie zmieniaj podłoża.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Właśnie podłoże trzeba wymienić, bo podłoże produkcyjne nie specjalnie nadaje się do długotrwałej uprawy roślin. Łatwo w nim przelać albo przesuszyć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Nie wiem co to jest podłoże produkcyjne przy tak dużej roślinie. Widać, że nie jest wtyknięta w doniczkę i zasypana torfem. Rośnie w tym podłożu przynajmniej 2 lata. Z resztą żadnej roślinie nic się nie stanie, jeśli ją się 'wypuka' z doniczki i sprawdzi czy ziemia się rozsypuje - to by znaczyło, że roślina była szykowana na sprzedaż. Jeśli korzenie przerosły podłoże, to najlepiej nie ruszać bryły korzeniowej i ponownie, w całości, włożyć w doniczkę i dać sobie na wstrzymanie.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Oczywiście, że przesadzić. I teraz jest bardzo dobry czas.
Podłoże produkcyjne tak jak napisał Norbert trzeba wymienić.
Jest nasycone chemią, nawozami, często zasolone.
Jeśli korzenie przerosły podłoże to resztki podłoża trzeba usunąć.
oolloo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lut 2018, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Wybiorę się dzisiaj po odpowiednią ziemię do palm/dracen, zakupić muszę jeszcze z tego co się orientuję coś na drenaż. Z tego co czytam byłoby błędem gdybym od razu po przesadzeniu podłam roślinę wodą? Ostatni raz podlewana była w poniedziałek.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

To zależy jak mokre stare podłoże po wyciągnięciu z doniczki. Jeśli będzie lekko wilgotne, możesz po przesadzeniu normalnie podlać.
Nie zapomnij dodać żwirku do ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Wyniosłam do pracy jedna z moich dracen. Stoi na parapecie dużego okna na południowo-wschodniego. Za oknami są wysokie drzewa, ale przefiltrowanego światła ma dużo. Niestety Pani sprzątająca, przesuszyła ją nieco. Dzisiaj tam zajrzałam i okazało się, że liście są nadgryzione. W pobliżu doniczki znalazłam zwłoki szkodnika. Nie wiedziałam niczego w ziemi ani na roślinie. Inne rośliny w tym pomieszczeniu są zdrowe, choć nieco podsuszone. Czy to jest mączlik szklarniowy? Jeżeli nie to co to jest i jak z tym walczyć?

Obrazek

Obrazek
oolloo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lut 2018, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Rozumiem, że wilgotność powietrza 40 % jak dla człowieka jest optymalne dla rośliny? Zresztą roślina i tak stoi koło nawilżacza więc ma trochę więcej wilgotności w tamtym miejscu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

To zależy dla jakich roślin, dla draceny te 40% to powiedzmy taka wartość graniczna, jeśli chodzi o minimum. Jeśli końcówki liści nie będą przesychać, znaczy się, że jest ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”