Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Skoro prowadzisz szpital dla roślin, to na pierwszy rzut oka widać że nic z niej nie będzie. Roślina ewidentnie przelana albo przemarznięta. Pomijając liście, pień wykazuje proces gnicia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12457
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Hodowałam kiedyś draceny ,ostatnie dwie jak zaczęły marnieć zabrałam do pracy,stoją w biurze z dala od okna i rosną jak szalone ,kupiłam więc do domu piękny okaz- podwójne pióropusze na trzech pniach różnej wysokości ,podlewałam oszczędnie aby nie zalać ,szybko zaczęły opadać liście ,a pnie zaczęły robić się miękkie,roślina padła,w listopadzie kupiłam nową,na dzień dzisiejszy jeden pień jest bez liści ,wewnątrz taki "galaretowaty"drugi zaczyna gubić liście ,zupełnie nie rozumiem gdzie popełniam błąd
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Po zakupie od razu przesadzamy do przepuszczalnego podłoża. Podstawowym błędem jest pozostawienie w podłożu produkcyjnym. W tym podłożu bardzo łatwo przelać gdyż przesycha ono nierównomiernie.
Jeśli chodzi o stanowisko to np dracena marginata daje sobie radę w gorszych warunkach świetlnych, ale nie można, tym przesadzać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Betkania
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 sty 2020, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z draceną

Post »

Witam ogólnie moja dracena wygląda na zdrową i mocno zieloną jak pokazuje zdjęcie. Jednak od jakiegoś czasu na oddolnych liściach pojawia się sporej wielkości brązowa plama i żółknie bardzo szybko (w kilka dni) cały liść i odpada. Zaczęło się to wszystko od odpadnięcia najniższej rozety. Wyglądało to jakby zgniła cała nasada rozety. Jakiś z 1,5 mca temu dracena dostała nową ziemię wraz z drenażem jednak problem nie znika. Stoi dość blisko kaloryfera jednak zawsze tak stała a wilgotność w pokoju jest w normie. Staram się podlewać ją umiarkowanie, zraszam wodą liście co kilka/kilkanaście dni. Pozdrawiam i proszę o wskazówki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Przelanie, nieprawidłowe podłoże - rośliny sadzimy zawsze do mieszanki ziemi i rozluźniacza, inaczej do korzeni nie dociera praktycznie powietrze. Sam drenaż nie wystarczy. Podlewasz cyklicznie? Doniczkę trzymasz w osłonce? W jakiej odległości stoi od okna? Wilgotność powietrza jest za niska - uschnięte końcówki liści.
Odetnij chory liść, wyciągnij delikatnie z doniczki, sprawdź stan korzeni, jeśli będą chore wymień podłoże, zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Betkania
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 sty 2020, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Stoi około półtora metra od okna. Gdy przesadzałam ostatnio korzenie wyglądały ładnie. Nie trzymam doniczki w osłonce. Podlewam raczej regularnie, co te dwa trzy tygodnie. Zbyt często? Podlewam wodą wraz z zasilaczem do palm i dracen. Na spodzie doniczki jest wysypana warstwa keramzytu. Jaki preparat grzybobójczy kupić? I co znaczy ziemia z rozluźniaczem? Wybacz, jestem amatorką :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

W okresie jesienno-zimowym nie nawozimy przy każdym podlewaniu, a jedynie raz naokoło miesiąc. Jakiej konkretnie odżywki używasz, możesz wrzucić zdjęcie etykiety, włącznie z informacją o steżeniu NPK?
Podlewanie jest w porządku, chociaż zastanawiam się czy nie za rzadko, skoro niedaleko jest grzejnik. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, ew. pozwalać delikatnie przeschnąć wierzchniej warstwie.
Preparat grzybobójczy, np Topsin.
Podłoże z rozluźniaczem, to mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu, tak w proporcji ok. 3:1.
Wyjmij delikatnie z doniczki i sprawdź jak obecnie wyglądają korzenie. Jeśli ok., to zrób tylko oprysk preparatem grzybobójczym, możesz też dodatkowo nim podlać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Witam!
Dziś znów potrzebuję rady kogoś mądrego, bo dracena którą mam od trzech lat umiera. Jakieś dwa tygodnie temu, zaczęła intensywnie zrzucać liście, trochę mnie to zastanowiło, bo liście były zielone sprężyste, zdrowe, nie wiedziałem że dracena zrzuca liście i jest to naturalny proces. Pomyślałam że ma za sucho. Więc aby pomóc mojej roślince mocno ja podlałam , nawet włożyłam ją do wiaderka z wodą na kilka minut. Zmieniłam ziemię, podsypalam pod spód korzeni keramzyt i dziś dwa tygodnie po tym dracena wygląda okropnie. Poczytałam trochę w wątku o dracenach wiem, że należałoby ją ponownie przesadzić i nie podlewać jakiś czas, ale nie wiem czy jest sens, wydaję mi się że to już trup,
Proszę o radę.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

No niestety łodygi gniją, możesz spróbować tylko odciąć wierzchołki i sprawdzić czy przekrój jest jednolity jasny bez żadnych plam. Jeśli będą plamy, to tylko śmietnik.
Za duża doniczka, to mogło być przyczyną. Również zbyt ciemne stanowisko - za daleko od okna.
Akurat ten gatunek draceny jest chyba najłatwiejszy w uprawie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Dziś obcięłam gnijące wierzchołki draceny, no niestety, przekrój jest ciemny , cóż szkoda.
Obrazek
Betkania
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 sty 2020, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Witam, tak więc dołączam zdjęcie korzeni, bo nie wiem czy są w porządku? Spulchniłam ziemię, podlałam ją i opryskałam korzenie i całą resztę Topsinem oraz zamontowałam dwa nawilżacze powietrza na pobliski grzejnik. Mam nadzieję, że się poprawi. Bardzo wraz z mężem lubimy to "drzewko" ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Korzenie wyglądają w miarę ok. Do ziemi dałaś żwirku jak pisałem?

Jeśli tak, to pacjent powinien przeżyć. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Betkania
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 sty 2020, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Tak. Bardzo dziękuję za pomoc. Będę informować o rozwoju sytuacji :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”