Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PabloDriver
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 lip 2017, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - pielęgnacja

Post »

Ok dzięki mam nadzieje , że nie zwiędnie , puszcze jej jakieś techno do słuchania czy coś żeby się lepiej czuła :D Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Klaudia85
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 sie 2017, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Racibórz

Moja dracena potrzebuje porady i ratunku

Post »

Hejka,
od jakiegoś czasu mam taką dracenę

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kiedy ją kupiłam, rosła w sumie na 3 pniach, jednak te mniejsze zgniły i je wyrzuciłam. Pozostał teraz tylko to jeden, którego widać na zdjęciach. Nie podoba mi się taki długi i wydaje się być taki osamotniony. Na zdjęciu ostatnim widać też, że te listki na końcach przysychają. Co mogę z nią zrobić, żeby była piękniejsza? Czy nie ma już dla niej ratunku?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Tu znajdziesz tematy dot. uprawy i problemów w uprawie dracen oraz ten dot .odmłodzenia
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=3937
Ja bym jej nie cięła ,bo ja lubię takie duże kwiaty,nawet jeśli mają zbyt długą łodygę.
Możesz przecież dosadzić jej inną do towarzystwa,niższą i będziesz mieć super kompozycję :wit
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Klaudia85
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 sie 2017, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Racibórz

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

No faktycznie. A taka malutka, co ma na jednej łodydze 4 łodyżki z tymi piuropuszami by się nadawała? Dzisiaj taką widziałam w sklepie, ale doszłam do wniosku, że skoro ta, którą mam, nie chce ładnie rosnąć to nowa pewnie też nie będzie, no i nie kupiłam. To chyba podskocze w poniedziałek i dokupie jej towarzysza :)
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Witam

Ostatnio zauważyłem przebarwienia i plamy na liściach draceny szczególnie widoczne pod światło. Czy sprawca jest grzyb? Jeśli tak to jak go zwalczyć ?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Może zaczniesz od napisania o warunkach uprawy i pielęgnacji?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dracena - zalany system korzeniowy,regeneracja

Post »

Problem pojawił sie wczoraj, w czasie przesadzania zauważyłam że pień draceny w ziemi jest zupełnie zgnity, wyrzuciłam go i wsadziłam taki jaki widac. Czy coś sie bedzie z nią działo? Przypuszczam, że ją zalałam. Stoi z dala od okna ale w bardzo oświetlonym pokoju- strona południowo-wschodnia. Prosze o pomoc
Obrazek
Kubakabana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 lut 2018, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

DRACENA - CO SIE DZIEJE

Post »

Witam, jakies pol roku kupilam dracene. Wszystko bylo dobrze ale po jakims miesiacu zaczela tracic pozolkle liscie. Wymienilam ziemie ale nic to nie pomoglo. Obecnie dracena wyglada jak kikut i nie wiem czy jest szansa na jej odrodzenie czy po prostu ja wyrzucic. Stoi w jasnym ale nie naslonecznionym miejscu. Dziekuje za porady.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na tym forum piszemy poprawnie po polsku, proszę używać wszystkich polskich liter/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Polecam zacząć od lektury tego wątku, gdyż już były podobne przypadki.

Agata69 pisze:Problem pojawił sie wczoraj, w czasie przesadzania zauważyłam że pień draceny w ziemi jest zupełnie zgnity, wyrzuciłam go i wsadziłam taki jaki widac. Czy coś sie bedzie z nią działo? Przypuszczam, że ją zalałam. Stoi z dala od okna ale w bardzo oświetlonym pokoju- strona południowo-wschodnia. Prosze o pomoc
Obrazek
Dracena nie może stać daleko od okna, w takiej odległości jest dla roślin za mało światła. :idea: To co dla Ciebie wydaje się dobrze oświetlone nie pokrywa się w przypadku roślin.
Odcięłaś i bez korzeni wsadziłaś do ziemi? Przy tak dużej roślinie mało realne, że się ukorzeni. Poczytaj ten wątek o rozmnażaniu:
viewtopic.php?f=19&t=3428
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

To nie tak, ta dracena ma 8 lat, kiedy ją dostałam była piękna i miała liście na pniu. Po jakimś czasie zaczęła chorować, liście pożółkły i zaczęły opadać, tak do zera. Miałam ją wtedy wyrzucić ale z korzenia zaczęły wyrastać nowe liscie i to jest właśnie to co widać na zdjęciu, a wczoraj w czasie przesadzania, pień zupełnie był pusty przy korzeniu a korzeń całkiem spory. Stąd moje pytanie: czy uda się ją uratować?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Wszystkie rośliny po zakupie ładnie wyglądają.
Ale jak nie zapewnisz odpowiedniej pielęgnacji i warunków uprawy to długo nie pożyje, proste.
Przelaną roślinę bardzo trudno uratować.
Podałem link do odpowiedniego wątku. Poczytaj to dowiesz się jak ją rozmnożyć, bo trzeba to zrobić, skoro zgnił pień.
A z tego dowiesz się, jakie powinna mieć prawidłowe warunki uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Uprawa w warunkach pokojowych temp. 22-25 stopni, miejsce jasne, tuż obok okna ( wystawa wschodnia), podlewam dwa razy w tygodniu (z umiarem-nie zalewam, ale też nie przesuszam podłoża :) )
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Dwa razy w tygodniu i w ten sposób ją zalałeś. W okresie jesienno-zimowym swoją dracenę podlewam około raz na dwa tygodnie...
Wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć.
Trzymasz doniczkę w osłonce?
Powinieneś wyciągnąć z doniczki, wymienić podłoże sprawdzić stan korzeni. Ewentualne chore odciąć.
Posadzić do nowej mieszanki ziemi do palm i żwirku albo agroperlitu. Odciąć chore liście, dokonać profilaktycznego oprysku preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”