Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 28 maja 2012, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Ten owad to złotook i nie jest szkodnikiem roślin.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Nolinka, dziękuję za identyfikację owada. Jeżeli to nie on jest sprawcą, to muszę szukać dalej. Nie mam pojęcia, co podgryza dracenę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Ziemię sprawdzałaś?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Nie wyjmowałam jej z ziemi. Jakoś zafiksowałam się na tym owadzie. Przegrzebałam tylko z wierzchu i nic nie widziałam. W środę będę w pracy, to zajrzę do doniczki. Dzięki.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - pielęgnacja

Post »

Witam
Posiadam taką dracene jak ta na zdjęciu
Czy wszystko z nią w porządku ? Od jakiegoś czasu najstarsze liście na samym dole pędów robią się żółte i opadają przy dotknięciu. Wydaje mi się normalnym że roślina pozbywa się najstarszych liści (dodam że na czubkach pędów cały czas wyrastają pióropusze żywozielonych liści). Czy dobrze myślę ?
Kolejne pytanie: zauważyłem również na niektórych liściach kilkumilimetrowe zaschnięte końcówki. Czy tego powodem jest zbyt niska wilgotność powietrza ? I czy sposobem na to będzie podniesienie wilgotności poprzez spryskiwanie wodą?
Dracena rośnie w takiej donicy jak na zdjęciu. Czy potrzebne będzie przesadzenie wiosną ? Nie wydaje Wam się za mała ta donica ?
Obok w drugiej donicy rośnie kolejna dracena i coś długo się do tego wzrostu zbiera (już ponad rok) i liście ma takie postrzępione i ogólnie jest taka jakaś kiepska. Dodam że obydwie rośliny mają dużo światła i są regularnie podlewane.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Obrazek




Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

1. Wielkość doniczki dobierasz wg wielkości bryły korzeniowej, więc musisz sam ocenić po wyjęciu rośliny z doniczki. Np. ta z ostatniego zdjęcia rośnie w zbyt dużej doniczce. Draceny wolą ciaśniejsze.
2. Schnięcie końcówek liści może być uzależniona od suchego powietrza, jeśli masz w pobliżu grzejnik, a z tego co widzę na zdjęciu to jest tuż obok roślin więc to on jest przyczyną. Spryskiwanie liści niewiele daje, o czym wiele razy pisałem, ze względu na to, że podnosi wilgotność powietrza jedynie na krótki okres czasu. Lepszym rozwiązaniem jest postawienie doniczek na tackach wypełnionych cały czas wilgotnym keramzytem albo/i powieszenie na grzejniku przynajmniej jednego nawilżacza napełnionego wodą. Najlepiej oczywiście unikać odkręcania grzejnika szczególnie, że mamy dość ciepłą zimę.
3. To, że jakaś roślina nie rośnie, to pomijając kwestie ew. niedoboru światła, to jeśli chodzi o tą dracenę z ostatniego zdjęcia, problem może leżeć w zbyt dużej doniczce i możliwym uszkodzeniu korzeni albo w tym, że roślina idzie z tego powodu w rozwój korzeni, a nie części nadziemnej.
4. Jeśli chodzi o gubienie dolnych liści to jest to normalne zjawisko o ile dzieje się to z pojedynczymi liśćmi, w innym przypadku może to wskazywać na uszkodzenie korzeni (niewłaściwe podłoże lub/i podlewanie) albo obecność szkodników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Dracena gubi raz na tydzień lub dwa po jednym liściu, który żółknie i opada więc tak jak piszesz i mi się wydawało to chyba normalne. W takim razie wiosną sprawdzę stan korzeni tej większej draceny i czy wymaga większej doniczki, a mniejszą przesadzę do mniejszej. Dziękuje za odpowiedź i rady :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Gubienie co tydzień liścia, dwóch nie jest normalne - zbyt krótki okres czasu.
Ja bym jednak zaglądnął już teraz w korzenie, ocenił ich stan i przesadził na wiosnę, jeśli z nimi jest wszystko w porządku, do nowej przepuszczalnej mieszanki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Jakie podłoże możesz polecić ? Dracenę zostawić w tej samej doniczce pod wymianie podłoża? Najlepszym terminem na wymianę podłoża będzie połowa marca ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Ja bym przesadził teraz, a ziemię kupujesz do palm, którą mieszasz ze żwirkiem/agroperlitem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Do tej samej doniczki ? Jaki stosunek perlitu do ziemi palmowej ? A jak korzenie okażą się porażone i przygnite to podciąć je do zdrowej tkanki i wsadzić w ziemię do palm z perlitem ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

3:1 spokojnie wystarczy. Co do chorych korzeni, to oczywiście jak będą chore to poodcinać i posypać sproszkowanym węglem np. leczniczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

A czy poza węglem możesz polecić coś innego bo akurat tego nie mam :\. Stosunek 3:1 ziemi do perlitu czy perlitu do ziemi ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”