Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Przeczytać wątek, znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Podłoże, stanowisko, podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Debbie
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 sie 2020, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Proszę o pomoc. Na dracenie pojawiają się takie plamy jak na zdjęciu. Ziemia z perlitem, doniczka z odpływem, stoi przy oknie, ale nie jest narażona na przeciągi, nie była przelana, po pojawieniu się pierwszej plamy sprawdzone korzenie i wycięty liść, ale po jakimś czasie problem powrócił. Podejrzewałyśmy że zmiany mają podłoże grzybowe, ale zastosowanie Topsinu nie pomogło. Będę wdzięczna za rady.

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

A padają na nią promienie słoneczne? Jaka to wystawa?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Debbie
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 sie 2020, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Wystawa północno-wschodnia, słońce jest tylko w godzinach porannych
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

W takiej sytuacji spróbuj powtórzyć oprysk oraz jednocześnie podlej Topsinem.
Podłoże w miarę szybko przesycha?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Debbie
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 sie 2020, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Ok, tak zrobię. Podłoże przesycha dość szybko, w ciągu 4-5 dni mniej więcej na głębokość palca
Debbie
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 sie 2020, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Wracam z tematem draceny z poprzednich postów - niestety brak poprawy :( mimo ze w tym czasie dwa razy miała zrobiony oprysk i została podlana topsinem, nadal na liściach pojawiają się plamy. Zmiany występują głównie na nowych liściach. Poniżej dołączam tez zdjęcie korzeni (bieżący stan) - jak widać są zdrowe. Może ktoś ma jakiś pomysł jak jej pomóc?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Dwa tygodnie to trochę zbyt krótki okres na pełne zadziałanie preparatu. Niemniej jakaś różnica powinna się pojawić.
Odetnij końcówki liści z plamami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eli483
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 kwie 2022, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Witam :)
Dopiero zaczynam moją przygodę z roślinami więc jak na razie jestem zielona a temacie.
Posiadam Dracenę Compacta której dolne liście obsychają i brązowieją przy krawędziach.
Myślę ze może być to spowodowane tym ze przez ponad rok roślinka rosła sobie, podlewałam ją raz na jakiś czas. Dopiero niedawno przesadziłam ją do nowej ziemi wymieszanej z perlitem, na dnie dałam warstwę keramzytu. Od tamtego czasu podlewam ją częściej i zraszam liście co dwa dni. Z tego co zaobserwowałam górne nowe liście są ładne i nic sie z nimi nie dzieje.
Moje pytanie co zrobić z tymi obeschniętymi ? Zostawić czy obciąć ?


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Dopóki nie żółkną albo nie wyschną całkowicie, to zostaw.

Na marginesie roślin nie spryskujemy często wodą, to nic nie daje, a przy małej cyrkulacji powietrza, jaką mamy w mieszkaniu istnieje ryzyko załapania infekcji grzybowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eli483
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 kwie 2022, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

A co może być przyczyną obsychania tych liści ? Zbyt mała wilgotność powietrza ? Zbyt rzadkie podlewanie ? Bazuje na informacjach które znajduje na różnych grupach i forach, zaczęłam zraszać dracenę częściej ponieważ przeczytałam że te rośliny tego potrzebują przy zbyt małej wilgotności powietrza. A wniosek ze jest zbyt niska wilgotność powietrza wyciągnęłam z powodu tych obeschniętych liści.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Przyczyną suchych końców liści może być zbyt niska wilgotność powietrza. W tej sytuacji polecany jest nawilżacz powietrza.

I jeszcze osłonka do wywalenia. Doniczkę postaw na podstawce. Korzenie muszą mieć dostęp do powietrza.
Pozdrawiam
G.
EMka24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 lis 2022, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Post »

Witam, mama pytanie do doświadczonych Forumowiczów. Moja 6- letnia marginata od ok.3 tygodni zaczęła mieć rdzawe plamy na liściach- jak na zdjęciach. Wiem, że etiologia może być różna, w tym przelanie, nadmiar fluoru itd. z tym, że przelana raczej nie była (chyba, że pod moją nieobecność dzieci ja dolaly), przenawożenie też nie wchodzi w grę- dostaje nawóz 1x w miesiącu, woda do podlewania zwykle odstają. Aktualnie jest ustawiona nie w bezpośrednim świetle, ale przy dużym południowym oknie.
Wysoka jest z wyboru- lubię takie "drzewa". Proszę o poradę, bo uwielbiam tego krzaka i trudno mi się pogodzić z tym, że mogłoby się nie udać jej uratować.
Obrazek

Jeszcze zdjęcie całej rośliny
Obrazek

Co do przyschnietych końcówek liści to niestety coś, na co się musze "godzić" syn jest alergikiem i maksymalna wilgotność powietrze jaką mogę utrzymywać to 66%, a widocznie dracena wolałaby więcej. Dopiero zraszalam ja okresowo, ale teraz jak zaczęły te plamy się pojawiać to zaprzestalam- automatycznie więcej suchych komcówek.

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”