Dracena - żółknięcie liści i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Artturittos
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 wrz 2018, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy liści

Post »

Witam serdecznie wszystkich potrzebujemy pomocy. Otóż gdy wprowadziłem się na nowe mieszkanie to starzy właściciele zostawili mi dracene wszytko było z nią w porządku do zeszłego tygodnia kiedy to ją przesadziłem do większej doniczki . Liście zaczęły robić się żółte opadły na dół. Co mam robić proszę o pomoc
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy liści

Post »

Opadanie dolnych liści w przypadku wielu roślin to normalne zjawisko, również bywa to efekt po przesadzeniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Artturittos
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 wrz 2018, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy liści

Post »

Opadają nie tylko liście dole, ale też z środka i i teraz zauważyłem że 2 liście z góry zaczynają żółknąć.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy liści

Post »

Jeśli roślina była zaniedbana, to mogła być zarówno przesuszona jak i przelana. Podczas przesadzania sprawdziłeś stan korzeni? Posadziłeś pewnie do samej ziemi, nie dając żadnego rozluźniacza? Jakie ma stanowisko, jak daleko od okna, jak często podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Artturittos
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 wrz 2018, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy liści

Post »

Przesadziłem do nowej ziemi, dziś czytałem ze trzeba używać odpowiedniej ziemi, a ja użyłem ziemi do kwiatów balkonowych.:( Byłem niedawno w sklepie ogrodniczym i kupiłem ziemię do kwiatów zielonych i palm korzenie były ok. Czy mam jeszcze raz ją przesadzić dziś do nowej Ziemi?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy liści

Post »

Kwestią nie jest akurat użycie ziemi do kwiatów balkonowych, bo akurat ta dracena jest dość tolerancyjna na rodzaj podłoża (no może za wyjątkiem np. ziemi do różaneczników :wink:) Bardziej istotne jest brak użycia rozluźniacza, które powoduje że ziemia nie zbija się z czasem w jedną bryłę i do korzeni dociera powietrze. Jednak tydzień czasu to za krótki okres, żeby od tego żółkły liście. Tak więc albo roślina odchorowuje po przesadzeniu, wtedy trzeba dać trochę czasu na ustabilizowanie sytuacji, albo sprawdź jeszcze czy nie ma żadnych szkodników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy liści

Post »

Mam pytanie, które dotyczy draceny obrzeżonej (dracena marginata), ale jeśli ktoś miał podobny przypadek z innym gatunkiem, to też proszę o odpowiedź.
Draceny tego typu mam od wielu lat, od tak dawna, że już nawet nie pamiętam od kiedy, i te stare egzemplarze są niezniszczalne. W zeszłym roku postanowiłam się "dodracenić" i kupiłam 4 nowe sztuki, nieduże ale już z pniem i rozgałęzieniami. Dwie z nich to odmiana tricolor, dwie zwykle zielone z czerwonymi obwódkami. Wszystkie kupione około rok temu, tricolory na początku października, bicolory przed latem, w różnych sklepach. W tym roku wiosna zaczęła padać jedną z tricolorów: liście zasychały, a kiedy wróciłam z wakacji, to pień był zupełnie łysy i pusty w środku (czyli zgniła?). W czasie wakacji roślinami opiekowała się córka, która ma tendencję do przelewania, więc ciężko westchnęłam i pogodziłam się ze stratą. Niestety, inne draceny też nie wyglądały zbyt dobrze, ale nie umierajaco. We wrześniu nie było nas w domu dwa tygodnie, a po powrocie miałam 10 dni wyjęte z życia, więc roślin nie widziałam przez ponad trzy. Kiedy wreszcie wydobrzałam na tyle, żeby zrobić im przegląd, to zaliczyłam opad szczęki: wszystkie trzy zeszłoroczne draceny wyglądają jak ofiary jakiegoś pogromu: straciły 3/4 liści, na reszcie mają podeschnięte końcówki, a tricolorce musiałam obciąć cała górę, bo i tak już prawie odpadała sama. Pieniek póki co jest twardy a miejsce cięcia zielonkawe i żywe. Miał ktoś tak, odrosła dracena? Ja wiem że czubki nie odrosną, mam na myśli boczne pędy. Normalnie bym się nie zastanawiała, bo już odnawiałam swoje stare egzemplarze, ale teraz walczę o utrzymanie chorego, a w tym wprawy nie mam za grosz :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy liści

Post »

Jeśli zostały przelane, to niestety nie obejdzie się z przesadzeniem do nowego podłoża i sprawdzeniu korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy liści

Post »

Chciałam je wsadzić razem, do jednej dużej donicy, ale jak nie mam pewności że przeżyją, to raczej kiepski pomysł :( A może teraz zmienić im podłoże ale nie doniczkę? Tymczasowo, aż będzie widać w którą stronę się skala na szali przechyla, i jeśli im się poprawi, to w lutym lub marcu przesadzę już na stałe miejsce?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy liści

Post »

Osobiście nie wiem czy bym ruszał i przesadzał po paru miesiącach, zwłaszcza że w okresie jesienno-zimowym dłużej będą się reanimować. Jeśli przeżyją to poczekał z ponownym przesadzeniem cały kolejny rok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasiekk90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 paź 2017, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy liści

Post »

Witam. Mam problem z żółknącymi i następnie opadającymi liśćmi u draceny. Zaczęło się to jakoś miesiąc temu. Roślinka gubi ok 4-5 liści tygodniowo. Roślina ma ok 9 lat, a w obecnym miejscu (niedaleko wschodniego okna) stoi od ok. stycznia, więc na pewno już się zaadaptowała.
Czy tak może objawiać się przelanie rośliny?

Obrazek

Dzisiaj chciałam sprawdzić jak wygląda sytuacja w doniczce z korzeniami i moim oczom ukazał się taki wielki jak na zdjęciu poniżej. Czy to normalny wygląd korzeni u draceny? Jak ją przesadzałam wiosną 2017 do większej doniczki to jeszcze takiego nie miała.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy liści

Post »

Po prostu wymaga przesadzenia, jeśli de facto masz same korzenie to resztki podłoża nie są w stanie zmagazynować odpowiedniej ilości wody uwzględniając wielkość rośliny. Prawie 2 lata od przesadzenia to w zasadzie norma, że korzenie zdążyły przerosnąć doniczkę.
Stan korzeni jest bardzo zadowalający. W naturze to drzewo, więc nie dziw się wielkością korzeni. Staraj się nie dawać dużo większej doniczki, bo roślina będzie bardziej szła w korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasiekk90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 paź 2017, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - żółknięcie liści i inne problemy liści

Post »

Dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję, że nowa doniczka zatrzyma opadanie liści :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”