Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zakupiłem dzisiaj kumkwat bo miał tyle owoców na sobie, że jak bym miał je w markecie kupować na wagę to bym więcej zapłacił niż za całą roślinę. Więc takie kompaktowe rozwiązanie okazało się racjonalnym nabytkiem. No ale przejdźmy do meritum.

Zawsze na cytrusach przypałętają mi się przędziorki lub tarczniki. To taka moja zmora która dotyka rośliny wystawiane w lato do ogrodu. Planuję tym razem wystawić kumkwata na lato w cieniste raczej miejsce bo na słońcu zawsze mi liście żółkły. Czy w piwnicy w warunkach wysokiej wilgotności około 80% i temperaturze 10-15 st. C., a także znikomym świetle to będą dobre warunki na zimowanie kumkwata?

Dzisiejszy nabytek, donica chyba 20L:
Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeżeli chodzi o zimowanie to chłodne miejsce lub ciepłe no i z doświetlaniem. Pojemność doniczki to najlepiej ze wzoru na poj. walca, nie wydaje mi się żeby to było 20L choć nie ma dokładnego porównania np. miarka albo coś co wiadomo jakie mniej więcej ma wymiary.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Właśnie słyszałem, że jak ciepłe to z doświetlaniem bo inaczej opadną liście, a jak zimne miejsce to, że nie trzeba doświetlać.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dokładnie tak. Jeszcze nigdy nie próbowałem kumkwata ale drzewka to raczej nie kupię, zdecydowanie wole kupić mandarynkę czy pomarańczę :D
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Marconi_exe pisze:Właśnie słyszałem, że jak ciepłe to z doświetlaniem bo inaczej opadną liście, a jak zimne miejsce to, że nie trzeba doświetlać.
Nie do końca tak . Miejsce zimne , ale jasne. Nigdzie w literaturze nie pisze, jakoby dobrym na zimowanie było zimne i ciemne miejsce. Jednak jakieś okno by się na pewno przydało.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ale jeśli jakakolwiek roślina hibernuje na zimnym stanowisku, czyli wstrzymuje wzrost to światło raczej nie jest potrzebne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Naturalnym środowiskiem dla cytrusów jest klimat, gdzie zimy są łagodne, ale noc polarna nie następuje. Więc najlepsze warunki to jednak chłodno i jasno.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dobrze wiedzieć. Planuję remont w domu i dobudowę ogrodu zimowego tzw oranżerii. Wtedy warunki powinny być idealne. Jednak do tego czasu będę zimował w piwnicy oknem od południa.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Super sprawa taka oranżeria
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

tomekb1 pisze:Naturalnym środowiskiem dla cytrusów jest klimat, gdzie zimy są łagodne, ale noc polarna nie następuje. Więc najlepsze warunki to jednak chłodno i jasno.

Ale w naturalnym środowisku nie masz mroźnych zim oraz ciemnych krótkich dni. Cytrusy zimują wtedy na świeżym powietrzu gdzie jest o wiele cieplej i jest jaśniej.
Dlatego u nas cytrusy albo zimujesz w cieple doświetlając, albo zimujesz w niskiej temperaturze, wtedy one hibernują - wstrzymują wzrost, więc światło w takich warunkach nie jest aż tak istotne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Marconi_exe pisze:... Jednak do tego czasu będę zimował w piwnicy oknem od południa.
Zawsze można doświetlać.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:
tomekb1 pisze:Naturalnym środowiskiem dla cytrusów jest klimat, gdzie zimy są łagodne, ale noc polarna nie następuje. Więc najlepsze warunki to jednak chłodno i jasno.

Ale w naturalnym środowisku nie masz mroźnych zim oraz ciemnych krótkich dni. Cytrusy zimują wtedy na świeżym powietrzu gdzie jest o wiele cieplej i jest jaśniej.
Cieplej tzn, jaka temperatura? Ano dokładnie taka jak u nas w chłodnych pomieszczeniach. Czyli +5+10 stopni. Ale za to jaśniej, niż w naszych chłodnych pomieszczeniach, bo na powietrzu. Norbercie chyba jednak mimochodem potwierdziłeś moje zdanie ? Zwróć uwagę, iż ja nie pisałem, że musi być jasno, tylko wyraziłem zdanie (jak wszystkie opracowania o uprawie cytrusów), że najlepszymi warunkami do zimowania jest pomieszczenie chłodne i jasne.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Kumkwat (Fortunella margarita) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

U mojego brata cytryna skierniewicka zimuje co roku na klatce schodowej przybudowanej do komunistycznego domu o bryle kwadratu gdzie w zimę jest +5 i okna są tylko od północy i daje radę. Wszak to nie kumkwat ale podobna roślina i już jak się nie mylę ze trzy lata daję radę. U mnie jest inaczej bo temperatura wyższa bo grzeją rury od centralnego ale mino to jest +10 do +15 w zależności jaka jest temperatura na zewnątrz. Do tego mam małe okienko od południa. Zakupiłem też inne cytrusy ale o tym w innym wątku.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”