Monstera - ukorzenianie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Nairith
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 lip 2021, o 07:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Czyli do tej pory wszystko ok? Korzenie mogą dotykać dna naczynia? Woda sięga do odpowiedniego miejsca?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

A co miałaby przeszkadzać korzeniom w dotykaniu dna naczynia? Jak posadzisz do doniczki, to też z czasem rozrosną się do jej dna.
Jest ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nairith
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 lip 2021, o 07:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Zostałam przed chwilą nastraszona, że końce zaczynają gnić, dlatego muszę dopytać - czy to wygląda jak powinno czy faktycznie zacząć się martwić?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Nie wiem co tutaj gnije, ja nic nie widzę. Ciemny kolor to po prostu od wody, a i tkanka została wcześniej przycięta, takie połączenie może tak wyglądać.. Jak coś, to możesz to posmarować cynamonem, odczekać żeby wsiąkło i ponownie dać do wody. Chociaż nie jest to konieczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magdalena131313
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 gru 2021, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Dzień dobry wszystkim. Potrzebuje rady bo o takim egzemplarzu nigdzie nic nie mogę znaleźć. Dostałam kawałek oooogromnego, zdrewniałego pędu i nie wiem jak go ukorzenić. Nigdzie nie widzę miejsc z których mogłyby wyjść jakieś korzenie ( wszystko jest zdrewniałe). W jednym zaznaczonym chyba wychodzi nowy pęd. Pomóżcie proszę, nie chcę żebym zmarnowała tę sadzonke ;:167
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

To jest w ogóle Monstera? Trochę przypomina jakiegoś "pełzacza".

W każdym razie, na pewno musisz zapewnić określone warunki żeby ta bezlistna sadzonka mogła wpierw wypuścić korzenie.

Więc potrzebujesz najlepiej plastikowego zamykanego pojemnika, wielkością dopasowanej pod sadzonkę. Musi być wysoki.
Keramzyt albo spagnum, jeśli wybierzesz keramzyt, to wsypujesz go do pojemnika wpierw go porządnie wypłukując. Wystarczy paru centymetrowa warstwa. Wlewasz trochę wody, tak gdzieś na cm, do dwóch max. Kładziesz sadzonkę oczywiście liśćmi do góry. Zakładasz pokrywkę i tutaj ważne, musi mieć ciepło od spodu, czyli albo mata grzewcza albo grzejnik.
W przypadku spagnum trzeba go namoczyć - kupujesz w sprasowanych brykietach - wyciskasz z nadmiaru wody (ma być lekko wilgotny) i wykładasz dno pojemnika. Reszta jak wcześniej, tylko nie wlewasz wody.
W obu przypadkach raz na jakiś czas trzeba otworzyć żeby wywietrzyć i sprawdzić czy np nie pojawiła się na sadzonce pleśń (może, ale nie musi).
Sadzonkę możesz uprzednio na wszelki spryskać jakimś preparatem grzybobójczym.
Można, żeby jeszcze dodatkowo wspomóc ukorzenianie robić opryski Rhizotonic, ale nie jest to wymóg. Powinna wystarczyć wysoka wilgotność i ciepło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magdalena131313
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 gru 2021, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Tak, na pewno jest to monstera ( ale baaaardzo stara ). Czy mogę zrobić to używając perlitu zamiast keramzytu ?
I czy "pień" przysypać również czy wysypać go tylko na dno ?
Mam w domu jakiś ukorzeniacz - może zrobić z niego roztwór i też spryskać ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Perlit odradzam jeśli nie masz doświadczenia. On po prostu zbyt mocno chłonie wilgoć.
Sadzonkę, jak napisałem najlepiej kładziesz poziomo na wspomnianym wcześniej medium (spagnum albo keramzycie), nie ma potrzeby zakopywać. Roślina sama sobie poradzi. Może być tak, że wypuści korzenie z każdego węzła, wtedy możesz pociąć i będziesz mieć więcej sadzonek. Ale to już Twój wybór co zrobisz.
Jeśli chodzi o ukorzeniacz to takiego typowego raczej się nie stosuje, a już na pewno w formie oprysku. One są są na bazie innej substancji czynnej, niż Rhizotonic, który jest powszechnie stosowany w takich sytuacjach.
Powtórzę jednak, że na razie możesz spróbować bez żadnego wspomagacza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magdalena131313
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 gru 2021, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze ostatnie pytanie - w jakim miejscu powinna stać ta prowizoryczna "szklarnia" ? mam do wyboru nieco chłodniejsze ale jasne miejsce ( niedaleko okna ) albo cieplejsze ale niemal całkowicie bez dostępu światła.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Pisałem, musi mieć przede wszystkim ciepło. Ja ukorzeniam w witrynie na macie grzewczej i mam przy okazji doświetlanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magdalena131313
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 gru 2021, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

ok, ciepło ciepłem, ale pytam czy musi mieć światło, czy w ciemności tez wypuści korzenie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Masz sadzonkę, która wypuszcza już liście, więc powinna dostać już światło.
Daj do pojemnika z przeźroczystą pokrywką i daj pod lampę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Duczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 mar 2021, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Hej! Mam problem z ukorzenianiem jednej z monster.
1. Miała baaaardzo długi korzeń powietrzny ale z miękką końcówką. Nie przejęłam się tym i od razu wrzucilam ją do wody, tak aby tylko korzeń był zanurzony. Poszła do szklarni i na matę grzewczą.
2. Po jakimś czasie zaczęła puszczać zalążki korzonków ale jednocześnie zaczął się proces gnicia końcówki.
3. Obcięłam, odczekalam, zanurzylam w topsinie i dalej do wody i na matę. Niestety, gnicie postępowało.
4. Teraz ma korzeń taki jak widać na fotce i nadal gnije. Postanowiłam położyć ją na mchu i zrobić dziurę bo naprawdę nie mam pomysłu. Ona ma jeszcze jeden malutki korzonek i pomyślałam, że może na nim warto się skupić. Niestety, pomimo tego, że dłuższy korzeń jest na zewnątrz zgnilizna postępuje.

Wilgotność: 80-90%
Temperatura: 25-29 stopni

Pomóżcie proszę bo dostałam ją od kumpla. Płakał jak ciął, zawsze wszystko ładnie szło w wodzie, a tu klops.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”