Monstera - ukorzenianie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

AsiaMartini włożyłaś 'oczko' do podłoża? Zobacz, w którym miejscu kawałek pędu wypuszcza korzenie, od ok. 2 minuty https://www.youtube.com/watch?v=raq0uGn3gT4
Awatar użytkownika
AsiaMartini
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 lut 2020, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PL ; Łomianki

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

norbert76 pisze:Wsadź do wody.
Trochę się tego obawiam, ale chyba na tym się skończy.
yanina_19 pisze:AsiaMartini włożyłaś 'oczko' do podłoża? Zobacz, w którym miejscu kawałek pędu wypuszcza korzenie, od ok. 2 minuty https://www.youtube.com/watch?v=raq0uGn3gT4
Dzięki za filmik, :) wygląda obiecująco. Nie wychwyciłam tylko co to jest ten biały proszek :?:

Zdjęcia mojego liścia i kawałka łodygi. Coś tam sie zaczyna pojawiać na łodydze. Widzę 3 wypustki korzenia.
Nie mniej jednak martwi mnie stan ogólny liścia, bo miejscami przysychają mu końcówki. :(

Obrazek

Obrazek
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

AsiaMartini, ja rozmnażałam z pędu w ziemi co prawda begonię a nie monsterę , ale zasada jest ta sama - liśćcie usuwałam na gładko, pęd układałam poziomo w doniczce i zasypywałam ziemią. I pod folię.

Nie wiem jak głęboko włożyłaś pęd do ziemi, ale jeśli widać oznaki jego odwodnienia, to czy przypadkiem nie wsadziłaś za płytko? Wg mnie - jeśli ukorzeniasz 'w pionie' - to liść ja bym usunęła i posadziłabym tak, żeby wszystkie trzy pąki/oczka były w ziemi.

Wtej chwili trudno radzić, bo pęd najlepiej nie wygląda, jest bardzo odwodniony. Starannie przy łodydze odetnij liść, wykąp pęd w wodzie ok pół godziny i - Twój wybór - ja bym położyła go w donicze - podłoże ma być wilgotne, nie błoto. I doniczka pod folię i ciepło w nogi (ok 23-25C) - nie na grzejniku, bo zagotujesz. Może coś z tego jeszcze będzie.
Do moczenia w wodzie - jeśli chcesz - dodaj ze 3-4 krople Topsinu, może go uratuje przed ew gniciem.

Ten biały proszek na filmiku to ukorzeniacz, ale na rynku prawdziwego hormonalnego już nie dostaniesz.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Nie usuwaj tego ostatniego liścia.
Zasada ukorzeniania jest prosta, jak nie wychodzi w ziemi, to powinno udać się w wodzie i na odwrót.
Zrób, tak jak Ci napisałem, wsadź do wody i zapewnij ciepło, a za 3 - 4 tygodnie powinna wypuścić korzenie. W ten sposób ukorzeniałem również wiele innych obrazkowatych. Żeby jeszcze bardziej nie odwodnić tej sadzonki, liścia możesz delikatnie na razie zwinąć w rulon i jakoś zabezpiecz. Jak nabierze jędrności, wtedy go rozwiń. A do wody możesz dodać kawałek węgla drzewnego, również zabezpieczy przed gniciem a nie będzie potrzeby dawać chemii.
Nie ma potrzeby bardziej kombinować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Teraz to już niczym nie zaryzukujesz, jeśli odetniesz kawałek pędu z ostatnim oczkiem i zrobisz na dwa sposoby. Zawsze to większa szansa, że coś z tego wyjdzie.
Trzymam kciuki, choć daję małe szanse :wit
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

AsiaMartini, odcinanie z i tak krótkiego pędu nie ma potrzeby, bo im dłuższy pęd tym większa powierzchnia na wypuszczenie korzeni, dlatego tej sadzonki nie ma sensu już bardziej męczyć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
AsiaMartini
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 lut 2020, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PL ; Łomianki

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Dziękuję za Wasze rady :D

Spróbuje najpierw z nawodnieniem.
Nie chce go ciąć póki co, bo wydaje mi się to dość drastyczne rozwiązanie, które pewnie finalnie skończy się koszem dla tej rośliny.
Póki co ma 3 wypustki korzeni więc może coś się ruszy przy większej ilości wody.
Dam znać co z tego wyszło ;) Jako, że jestem optymistką z natury mam nadzieję, że wrzucę tu za jakiś czas posta z ukorzenioną sadzonką ;)
Miłej niedzieli :)
ajan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 cze 2010, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Żeby nie zakładać nowego tematu, podepne się. Moja monstera była już za duża i od początku źle prowadzona(to pierwszy tak duży kwiat u mnie). Więc zdecydowałem się jak podzielić na kilka czyli porozcinałem ja na kilka kawałków. Wsadziłem wszystkie do dużych słoików z wodą jak to się u mnie w domu ze wszystkimi kwiatami robiło. Dwa chyba zgniły. Reszta puściła korzenie z z tych korzeni napowietrznych(chyba się tak nazywają). I teraz pytanie-wiem banalne. Wsadzać je normalnie do ziemi?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Korzenie z korzeni powietrznych? Wrzuć zdjęcia jak to wygląda.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

ajan wsadź normalnie do ziemi.
Często się tak ukorzenia, tu widać od ok. 1 minuty https://www.youtube.com/watch?v=R9q8ShNYoRk
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Osobiście, żeby nie zaszkodzić chciałbym zobaczyć jak wygląda owa sadzonka, jak duże ma korzenie. Wrzuć zdjęcia, żeby być pewnym czy można już ją wsadzić do podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ajan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 cze 2010, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

No i teraz wszystko widać, długość korzeni jest jak najbardziej odpowiednia żeby posadzić. Te pogniłe oczywiście do wywalenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”