Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29  
Autor Wiadomość
norbert76
 Tytuł: Re: Kawa - pielęgnacja i problemy w uprawie
PostNapisane: 1 gru 2016, o 17:56 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Jeśli podłoże masz o pH 5,5 - 6,5, to nie ma takiej potrzeby gdyż kawa lubi właśnie takie lekko kwaśne podłoże.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

ania1590
PostNapisane: 12 gru 2016, o 08:43 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
kinia34 napisał(a):
Czemu z Nią nic się nie dzieje ? Podlewam kawę, się staram a ona nie rośnie. Stoi w cieplym .Ma czarne liście. Proszę o jakieś rady bo zbytnio się nie znam a kawa jest ponoć trudna w uprawie
Obrazek

W przypadku Twojej kawy trudno bardziej zaszkodzić. Przesadzenie może tylko pomóc. Powiem Ci co lubi kawa, lubi mianowicie być nawożona,nawozem dla kwaśnolubnych. Ja robię to minimalną dawką co tydzień, przy każdym podlewaniu. Zdejmij doniczkę z nad grzejnika i postaw w chłodnym miejscu, ostatecznie na podłodze przy drzwiach balkonowych. Zimą lubi mieć chłodno, ale widno. Nie lubi przeciągów,więc odstaw na czas otwierania balkonu.

marzar
 Tytuł: Re: Problemy z kawą
PostNapisane: 29 sty 2017, o 20:56 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Witam, też mam pewien problem z kawą. Otrzymałem ziarenka kawy od przedstawiciela handlowego. Z 6 ziarenek wykiełkowały dwa (zasadzone zgodnie z dołączoną instrukcją w ziemi która też była dołączona). Kawa zasadzona 2.09.2016, po 8 tygodniach wykiełkowała. Rośnie mega wolno, ale rośnie. Natomiast zauważyłem dwa dni temu że jedna z dwóch sadzonek które przeżyły zaczyna umierać... powinienem je przesadzić, zasilić? Sadzonki trzymam w małej szklarence na parapecie, obie podlewam odrobiną wody codziennie bo ziemia tak szybko wysycha. Sadzonki wyglądają tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jakieś sugestie co się dzieje ?

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 29 sty 2017, o 21:05 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Czasami tak się dzieje, rzadko kiedy masz 100% wschodu, czasami słabsze siewki giną. Pryskałeś preparatem grzybobójczym przy sadzeniu? Jeśli nie to dobrze dokonać oprysku, żeby nie załapało jakieś choroby grzybowej. Inna sprawa, że ta pora roku nie jest najlepsza do siania - za mało światła.

marzar
PostNapisane: 29 sty 2017, o 21:28 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Nigdy nie pryskałem żadnym preparatem ich, więc to zrobię. Ok, więc może przeżyje jakaś kawa, :) dzięki za odpowiedź.

kinia34
PostNapisane: 29 sty 2017, o 21:59 
200p
200p

1 szt.
Ja kupiłam chyba kawę chorą na coś, bo ciągle zrzuca czarne liście albo ma zbyt gorąco.
Obrazek

Duncol
PostNapisane: 19 lut 2017, o 10:17 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Z moją kawą dalej źle. W lato trochę odbiła, ale liście dalej brązowieją. Mój błąd był taki, że podlewałem ją mega twardą wodą (założyłem, że wytrącony przy gotowaniu wapń wystarczy, ale zostawało go jednak sporo, bo zacząłem zauważać osad przy drenażu doniczki. Od ponad miesiąca podlewam wodą demineralizowaną z wywarem z torfu kokosowego (żeby obniżyć pH gleby). Niestety jest coraz gorzej. Przeniosłem ją z parapetu na okres zimowy, bo mam uchylone ciągle okno. Teraz stoi doświetlana sztucznym światłem, które będzie zmienione, bo ma lipną temp. barwową (4000K). Nie mniej jednak puszcza jakieś nowe piętra, lecz od dołu (i nie tylko) wciąż odpadają liście. Poniżej macie zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Co mogę zrobić? Z przesadzaniem będzie ciężko, bo już ma 13l doniczkę, a nie mam zbytnio miejsca. Ewentualnie wyjmę ją, trochę otrzepie luźna ziemię i dosypię jakiejś torfowej.
Myślałem nad zabiegiem zwanym "flushingiem", tj. przelać ją demineralką, tak z 5 litrów i zdrenować porządnie. Myślicie, że ma to sens? Gleba będzie mega nawilżona, czego kawa nie lubi podobno, a i tak zauważyłem, że moja ma słabą transpirację (podlewam ją maks 1l/tydzień, bo doniczką jest długo ciężka).

norbert76
PostNapisane: 19 lut 2017, o 13:51 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
1. Wymień podłoże, również te z między korzeni.
2. Zrezygnuj z doświetlania, przestaw na okno, postaw pod doniczkę tackę wypełnioną wilgotnym keramzytem. Spryskuj codziennie liście, aż do zakończenia sezonu grzewczego.

fiolka16
PostNapisane: 4 maja 2018, o 20:06 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Obrazek

Obrazek

Czy taka kawa, zakupiona w markecie bodajże rok temu, jest jeszcze do uratowania? Co robić? Cieszę się za każdym razem jak pojawią się nowe listki, ale one zaraz brązowieją :( Może da się rozsadzić te "lepsze części" i coś z nich będzie?

(nie wiem czy dobrze dodaję tu zdjęcia :? )

norbert76
PostNapisane: 4 maja 2018, o 21:02 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Hmmm, a może opiszesz warunki uprawy?

fiolka16
PostNapisane: 5 maja 2018, o 13:10 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Stoi na szafce przy parapecie z oknem na wschód, podlewam jak widzę, że listki się zwieszają. Nic więcej. W sklepie ogrodniczym chciałam kupić jakąś specjalną ziemię, ale pani sprzedająca stwierdziła, że wystarczy zwykła ziemia kwiatowa. Na razie jej nie przesadziłam, bo w sumie za wiele z niej nie zostało. Ciężko to nazwać uprawą.

norbert76
PostNapisane: 5 maja 2018, o 13:28 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
No i mamy pierwszy błąd, podlewając kawę nie wolno pozwolić do więdnięcia liści, to jest roślina tropikalna. Ziemia w sezonie powinna być cały czas umiarkowanie wilgotna. Przestaw ją też na parapet, dostanie więcej światła. Kolejna sprawa, kiedy była przesadzana? Takie brązowienie liści może być nie tylko od zbyt suchego powietrza, rzadkiego podlewania, ale także od podlewania zbyt twardą wodą. Najlepiej byłoby teraz zajrzeć w korzenie, wymienić podłoże na mieszankę ziemi uniwersalnej (najlepsza byłaby lekka ziemia torfowa) i agroperlitu/żwirku. Doniczkę postawić na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem. Po przesadzeniu nie nawozić przez okres paru tygodni, potem do jesieni nawozem do różaneczników. Podlewaj odstaną przegotowaną albo przefiltrowaną wodą.

Russski
PostNapisane: 8 maja 2018, o 10:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Z kawą jest tak, że albo miejsce jej odpowiada albo nie.
Nie wiele dadzą udogodnienia, chuchanie dmuchanie.
U mnie zimą marnieje bo mniej światła, latem rośnie, teraz owocuje i ma pąki kwiatowe na raz.
Nie przywiązuję do niej większej uwagi niż do innych roślin parapetowych. Dużo daje wynoszenie na okres lata na zewnątrz.
Jeśli ciągle jest z nią coś nie tak, warto zastanowić się czy jest się po co męczyć, takie moje zdanie :)

norbert76
PostNapisane: 8 maja 2018, o 13:07 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Tylko zauważ, że egzemplarz nigdy nie będzie równy egzemplarzowi. U jednego wystarczy niewiele robić, a u drugiego trzeba poświęcić trochę uwagi. Zauważ, że jakbyś np w okresie jesienno-zimowym doświetlał, Twoja kawa pewnie lepiej wyglądała w tym okresie.
Natomiast nie można ignorować ewidentnych błędów uprawowych, jak nadmierne przesuszanie podłoża roślin które powinny mieć regularnie wilgotne podłoże. To nie są żadne fanaberie, tylko podstawy.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 398 ]  Idź do strony nr...        1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości