Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Ok, zostawię je tam gdzie stoją :wink: Mam nadzieję, że przeżyją mój urlop bez podlewania i bez cyrkulacji powietrza. Czyli ponad tydzień. Do tej pory zawsze okno było otwarte, ale wiadomo, że na urlopie tak nie będzie.
Nie wiedziałam, że kawy są aż tak wrażliwe na brak składników. Nie dawałam im nawozu do tej pory, bo ok. miesiąca temu dopiero je rozsadziłam. Tylko tę fioletową doniczkę muszę wymienić, bo się nie nadaje, nie widać czy woda w niej stoi i korzenie wrastają gdzie nie trzeba. A mogę dorzucić kwaśnego torfu na wierzch po prostu do tych pozostałych kaw? Czy poczekać aż podrosną i przy przesadzaniu dopiero?

Aha, i jeszcze ostatnie pytanie. Lepiej żeby rosły pojedynczo czy może tak zostać, że rosną dwie w jednej doniczce?

Obrazek
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Jeśli kawa rośnie w podłożu o nieprawidłowym pH, to również może reagować jaśnieniem liści.
Więc, każda kawa musi mieć kwaśne podłoże. Możesz spróbować jakoś zakwasić podłoże, ale posypanie z wierzchu niewiele raczej da.

Dopóki są małe mogą rosnąć po dwie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bartraj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 cze 2019, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kawa - choroba

Post »

Witam,
posiadam kawę hodowaną w słoiku, od jakiegoś czasu coś ją zaatakowało. Liście brązowieją i mają jakby biały nalot. Co z tym zrobić? Psikać czymś? Wymienić podłoże? Teraz rośnie w korze.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Widzę już pierwsze błędy uprawowe. Co to za uprawa w korze, co to jakiś epifit nadrzewny?
Kawa wymaga bezwzględnie kwaśnego podłoża, jak do rododendronów. Ponadto musi być podlewana wyłącznie miękką wodą. Trzecia sprawa, nawozimy również nawozem do roślin kwaśnolubnych.
Resztę znajdziesz w tym wątku.

Następnym razem proszę korzystać wpierw z wyszukiwarki i z już dostępnych zasobów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Jak stosować nawóz do rododendronów w granulacie w przypadku kawy? Kupiłam go, bo nie było niczego w płynie, a tu na opakowaniu jest napisane, że starcza na cały okres wegetacji. To jak nim nawieźć doniczkę z jedną małą kawą? Na opakowaniu stosowanie jest podane tylko jak dla roślin ogrodowych, a nie doniczkowych :roll: Chyba wystarczy jedna granulka na tydzień w takim razie :lol:

Obrazek
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Nawozy w granulkach mieszasz z podłożem, w ogrodzie bodajże sypie się pod roślinę kopiąc chyba dołki dookoła rośliny.
Teoretycznie jakbyś przesadzała to po prostu wystarczy wymieszać z podłożem jak nawóz Osmocote. Kwestia tylko trzeba wymierzyć ilość granulatu pod objętość całej mieszanki której będziesz używać do przesadzania. No, jest tutaj trochę matematyki, dlatego zawsze starałem się unikać takich nawozów. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

To sobie narobiłam biedy :( Myślałam, że gdy przesadzam rosliny to nie trzeba ich jeszcze dodatkowo nawozić. Nawet specjalnie kupiłam ziemię do roślin kwaśnolubnych, żeby pH ziemi było odpowiednio kwaśne. Ok, to może spróbuję przesadzić w taką mieszankę 2-2-1-0,5 Czyli ziemia do palm, ziemia do roślin kwaśnolubnych, żwirek i łyżka stołowa nawozu (czyli 15 g). Może byc takie rozwiązanie?
I jak rozumiem, taki nawóz starcza na dlużej niż dwa - trzy tygodnie
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Jak sobie sprawdziłem w necie nawóz na 30 m2 wg opakowania, powinien wystarczyć naokoło 5,5 m3 objętości podłoża. Czyli na te kilka doniczek to powinno starczyć mała część tego nawozu. :wink:
Nawóz powinien wystarczyć wg opakowania, czyli na cały sezon.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Dziękuję bardzo za sprawdzenie! Ja mam niestety małą wiedzę ogrodniczą, mam tylko parę roślin na balkonie :roll: Ale doniczkowe uwielbiam :) W takim razie ta łyżka stołowa to będzie na wszystkie doniczki, a nie tylko na jedną. Jutro z samego rana przesadzę do tego podłoże wszystkie, chociaż myślę, że tylko te z fioletowej doniczki potrzebują rozsadzenia. A efekty zobaczę za tydzień, gdy wrócę z urlopu. Oby dały radę! :D
Pozdrawiam Emilia
wiza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 lip 2019, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Macie jakiś pomysł dlaczego liście kawy tracą turgor pomimo podlewania? Ma opuszczone sflaczałe liśćie jakby żebrała o wodę, a dwa dni temu była podlewana :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Uszkodzone korzenie albo podlewasz zbyt małą ilością wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wiza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 lip 2019, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Hmm, wody chyba dość, bo podlewam tak, żeby trochę wyleciało z dolnych dziurek. Nie mam pojęcia skąd uszkodzenie korzeni. Może coś ją podgryza. Spróbuję przesadzić, bo w sumie to już chyba czas. Może jeszcze odżyje :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Pamiętaj, że kawa wymaga kwaśnego podłoża, czyli najlepiej jak kupisz podłoże do różaneczników. Oczywiście nie muszę dodawać, że ziemię mieszasz ze żwirkiem.
Jeśli chodzi o podlewanie, to kawa musi mieć cały czas umiarkowanie wilgotne podłoże. I tutaj istotne jest, zresztą jak w przypadku innych roślin doniczkowych, odpowiednio przepuszczalne.
Kawa jest bardzo wrażliwa na twardą wodę, więc podlewaj wyłącznie miękką, czyli filtrowaną a jeśli masz w kranie wodę średnio twardą wzwyż, to najlepiej mieszaj ją pół na pół z deszczówką.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”